Hava Durumu

Cihantimur vakası  ve Bursa

Yazının Giriş Tarihi: 12.03.2024 12:26
Yazının Güncellenme Tarihi: 12.03.2024 12:26

Ne seçim, ne geçim ne de ülkenin geldiği ekonomik dar boğaz, kriminalin babası “Suçluyu olay mahallinden kaçırma” gibi bir olay ile“Bir koyup bin alma sisteminin sorumlusu Seçil Erzan vakası” kadar ilgi çekemiyor nedense... Toplumun yapısından mı, olayın girift ve ilgi çekici olduğundan mı bilemedim. Zaten yaşam ile boğuşmaktan yorulan toplumun bir kaçışı mı nedir bu ilginin nedeni…Ben de dün kaldığım yerden devam edeceğim ama konu, şirin ve kendi dünyasında yaşayan kentimiz Bursa’yı da içine aldı çünkü…

Altepe için İYİ sonuç !

İlk andan itibaren baba ve oğlunun Cihantimur soyadı bana yabancı gelmemişti. Yerel gazetelerde ilanını mı görüyordum, yoksa tanıyor muydum çıkaramadım. Sonra bir TV programında,  baba Cihantimur’un hayırseverlik örneği bir okul yaptırma haberinin fotoğrafı yayınlandı.

 Yer Bursa’nın Harmancık ilçesi... Ünlü estektik cerrahı Bülent Cihantimur bu ilçede bir okul yaptırmış. Fotoğraftaki ikinci kişi de, o dönem Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı olan Recep Altepe…Bundan doğal bir şey olur mu ? Bu okul ihtiyacını oradaki yöneticilerden  öğrenmiş olacak ki, Altepe de bu konuda devreye girmiş ve yardımcı olmuş herhalde... Ama programcı da Bursa’da ikamet eden ve geçmişi de çok iyi bilen ve hatırlayan bir emektar yayıncı. Altepe’nin fotoğrafını görünce o da belki şaşırdı ve aniden “ Altepe’nin AKP Yerel Yönetimler başkan yardımcılığına neden getirildiğini biliyor musunuz?”  dedi. Bu atama duyurulduğunda ben de şaşırmıştım. Yıllar sona nasıl hatırlandı diye… Görevden istifaya zorlandığında bir süre direnmiş ama, sonunda istifasını vermişti. Sebep, zaten hiç açıklanamıyordu o günlerde istifası istenen başkanlar için… Bursa’da yerine atanan başkana, bir kez daha onun adaylık dönemine, bu yeni görevi gereği nasıl bir destek verebilir diye düşünmeye başlamıştım Altepe adına! Bu seçim açısından önemli sayılabilecek göreve acaba neden getirildi Altepe diye merak ederken, programcı soruyu kendi sordu ve yanıtı da ekledi.                    “ Recep Altepe İYİ partiden adaylık önerisi almış. Bunu öğrenen Erdoğan da, her halde Bursa’da oylar bölünmesin diye acele onu bu göreve getirdi…”

Net bir gerçek ve net bir yorum ve açıklama…Bu durumda Altepe  de ne yapsın, bağrına taş basıp yeni görevini üstlenmiştir herhalde… Nasıl olsa, başta Bursa’daki egemenler olmak üzere, kimse, “Yedi yıl önce neden istifasını istediniz, şimdi ne oldu da bu göreve layık gördünüz” sorusunu sormaz, soramaz, sora bilemez çünkü!!!  Cihantimur’dan bakın iş nerelere gitti. Bursa’da bunu mutlaka bilen meslektaşlarımız da vardır. Yazabilen oldu mu, belki de oldu ama göremedim, duymadım,  bilemiyorum. Daha büyük olasılıkla, bilirken bilmezlikten gelme mekanizması da çalışmış olabilir her ihtimale karşı !

Neyse canım,  alan veren razı olduktan sonra bize ne oluyor ? Ama Alinur Aktaş’a “gökten nur yağmış” oluyor bence… “Ahhh bir de YRP adayı Sedat Yalçın da çekilse ne güzel olurdu” diyecektir kendisi ve İktidar cenahı…

Bence burada zararlı çıkan tek bir isim var,  o da CHP adayı Mustafa Bozbey… Geçtiğimiz seçimde az farkla kaçırdığı koltuk,  Altepe’nin İYİ Parti adaylığı ile kendiliğinden yürüyerek gelebilirdi Bozbey’e… Beyler gibi rahatça otururdu koltuğa. Ama artık hiç de kolay değil tahta çıkmak! Hizmet diyemeyeceğim ama “vaat yarışı” her aday için doruğa çıkma vaktidir. Kim erken kalkar konuşur, ayağı yere bassın basmasın farklı bir konuda ilginç vaatler sunarsa, koltuğu altında bulur diyelim ve bu enteresan konuyu  burada kapatalım.

Bursa’da İktidar protestosu

Soğanlı Mahallesi’nde  Millet Bahçesi açılış için gelen Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki ile Bursa Milletvekili Mustafa Varank protesto ile karşılaşmış. Yerel seçim öncesi, şehirde bir sorun mu var diye düşünürken, habere baktım ve protestonun, yerel ile ilgisi olmadığını ve direkt olarak Erdoğan Kabinesi’ne karşı yapıldığını anladım. Haberde bir grup vatandaş diye geçiyor protestocular… İsrail ile yapılan ticaret eleştirilmiş açılan bir pankart ile... Aylardır gemiler, çelikten, yiyeceğe kadar her türlü yükü taşıyormuş zaten.

Bu olay bir ara yumuşatılmaya çalışılarak, “Aynı güzergahtan, hem Filistin’e da yardım da gidiyor” gibi kısık sesli bir açıklama da yapılmıştı. Ama güneş balçıkla sıvanmıyor. Ekranda gördüm, dinlenen İsrail askerleri Bursa’nın “Sırma” suyunu içiyordu. Aynı günlerde,  ülkemizde göstermelik kafeterya baskınları ile ülkemizdeki bir ABD içecek firması protesto ediliyordu. Şimdi nereden çıktı bakan, pardon kabine üyesi protestosu. Hem de Çevre ve Şehircilik Bakanı Haseki’ye yapılıyor bu protesto… Mustafa Varank önemli değil, zaten o Bursa’nın TGG imalatından sorumlu  milletvekili… İşin önemli tarafı da, haberlere göre, bir iki kişi için gözaltı da yapılmış. Bu da ilginç. Her protesto ülkemizde gözaltı ile mi sonuçlanıyor, bunu da anlamadım nedense…Bu gün benim anlayamama günüm galiba !

 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.