Hava Durumu

Çok özel bir görüşme

Yazının Giriş Tarihi: 02.05.2024 15:54
Yazının Güncellenme Tarihi: 02.05.2024 15:54

 Buluşma ve görüşme yeri çok ilginç, bir o kadar da demokratik bir yaklaşım. Çünkü ülkenin İktidar ve Ana Muhalefet partilerinin başkanları, çorbacı da buluşacak değildi ya ? Ama ben anlıyor ve hissediyorum, iktidar nimetlerinden yararlanan ve bunu içselleştiren kesimin “acaba nedan?” sorusu ile günlerdir uğraştığını. Yabancı devlet adamlarını bile İstanbul’da tarihi konaklarda, köşklerde ağırlayan, Beştepe Külliyesi’ni resmî kabul mekanı yaptırarak Çankaya Köşkü gibi bir simgeyi devre dışı bırakan bir anlayış, neden “Külliye” değil de AKP Genel Merkezi’nde ana muhalefetin genç liderini görüşmeye çağırdı ? Bu soruya en fazla yanıt arayacak kimler size göre ? Bana göre adres belli, AKP yöneticileri, milletvekilleri, ittifak ortakları, Cumhurbaşkanı’nın elinin değdiği bürokrat  kesimi ve ülkenin her yerini eser ve hizmet belediyeciliği sergileyerek donatan(!)  belediye başkanları. Yanı sıra  Ege ve Akdeniz kıyılarına aşık, altın madeni çıkarmaktan tutun da, asma köprü yapabilen, hatta baraj konusunda bile uzman, elektrik üretimi için, ülkeyi delik deşik eden, elektrik enerjisi sağlayıcı becerikli yükleniciler! Ve  bil umum, bu dönemin yarattığı önem ve zenginlikteki herkes!!! Çünkü bu görüşme isteğine olumlu yanıt verilmesi ile muhalefet partisinin genç liderini kabul yeri çok şeyi içinde barındırıyor. Bu kesim için dikkat diyorum! Bu günkü ekonomik sıkıntılar, dış ve iç borçlar, bunun sonucu uzay mekiği ile fırlatılmışçasına yükselen enflasyonun nedeni, seçimde iyi çalışmayan partililer, il yöneticileri, tüm bakanlar hazır olun, bu görüşme bazı konularda olumlu sonuç veri,yasal düzenlemeler için iş birliği yapılırsa, sizler yandınız demektir. 22 yılın sevabını da günahını da üzerinizde bilin !

Erdoğan Anayasa konusunda Özel’in olurunu alabilir mi ?

Bence ihtimal dışı değil. Çorlu tren kazasına dair hukukun geç de olsa verdiği hapis cezaları, Sinan Ateş cinayetinde hukuki bürokrasinin birden bitirilmesi önemli işaretler. Bu işaret hem ana muhalefete, hem de Cumhur İttifakı ortağına mesaj anlamı taşıyor. Bunun üzerine bir de DEM Parti’den seçilen başkanlara kayyım piyangosu çıkmaz ise durum tam olarak ortaya çıkar. Yani bir Anayasal değişiklik ile, en azından Erdoğan’a bir iki yıl daha cumhurbaşkanlığı koltuğunda fazladan oturma şansı verilebilir. Ama genç, dinamik ve kararlı görünen yeni muhalefet lideri Özel, halk yararına bazı kazanımlar elde ederse, bu değişiklik de güle oynaya bir iki yıl sonra bizi sandığa götürebilir. 

1 Mayıs kime ne kazandırdı ?

KESK;DİSK ve Özgür Özel’in CHP’si toplumu kışkırtmadan, 1 Mayıs siperlerini yarmaya gitmeden, sessiz biçimde bu anlamlı ve sonucu önemli günü bence kayıpsız atlattı. Belki de bazı kesimlerin beklentisi olan çatışmalar çıkmadı, çıkamadı!. Elde kalan, İktidar’ın, yerel seçim sonucu sesi gürleşen büyük halk kesiminin ve temsilcilerinin aşırı bir direniş ile suçlu konuma düşmesi ihtimali üzerine bina ettiği kargaşa politikası tutmadı. Üstelik, on binlerce polis ve aşırı güvenlik önlemleri ile ülke yönetimi, seçim sonucu ile ortaya çıkan sivil toplum korkusunu  üzerinden atamamış göründü. Aynen Gezi Parkı olaylarında olduğu gibi…Şimdiki durum golsüz berabere diyebiliriz !

NOT: Bu makale görüşme öncesinde yazıldı.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.