Hava Durumu

Çöplük patlamış futbol başlamış !

Yazının Giriş Tarihi: 07.04.2023 15:49
Yazının Güncellenme Tarihi: 07.04.2023 15:49

Malum, ülkemizin şu anda birinci gündem maddesi ne yazık ki seçim, ikincisi de henüz önemi ve yerini koruyan deprem ve sonrası… Bu konu unutulmasın diye deprem bölgesine dair haberlere bakarken, çöp yığınlarının ve de henüz bitmeyen enkaz kaldırma çalışmalarının haberlerine bir göz attım. Depremin çok sert vurduğu Hatay ve Kahramanmaraş’ta henüz sona gelinmemiş bu konuda… Ve de bir süre daha bu çalışma devam edecek gibi görünüyor. Ama bu arada depremzedelerin büyük bölümü, çadırlarda, konteyner kentlerde ve de kendi yaptıkları barınaklarda yaşıyor. Yani tehlikeye açık bir yerdeler. Durum böyle olunca, geçici yerleşim alanlarına yakın yerlere atılan çöpler, dağa dönüşüyor ve o yöredeki sakinleri korkutuyor. Korkunun birincisi salgın hastalık, diğeri  pek ender rastlansa da “çöp yığını patlaması” denebilir. Uzmanlar, böyle yığınların metan gazı üreterek patlayabileceğini de dile getiriyor. Aslında üretilenin adı çöp gazıymış, içinde yüzde kırk, ya da altmış oranında metan olabilirmiş. Bu konuda bilgi içeren açıklamaya baktım ve de irkildim.  İfade aynen şöyle :

Metan gazı topraktan ve vücudumuzdan çıkar. Zehirli değildir ve enerji kaynağı olarak kullanılabilir. Ancak çok patlayıcıdır ve oksijensiz kalma ölüme yol açabilir. Metanla ilgili tehlikelerle nasıl başa çıkılacağını anlamak önemlidir. Metan, başka kimyasallarla yüzde 5 kadar düşük oranlarda bile karıştığında patlayıcı olabilir. Kanalizasyon sisteminde çalışma olduğunda ve hidrojen sülfit, metanla doğal olarak karıştığında kokusu alınabilir. Eğer hoş olmayan, çürük yumurtaya benzer bir kokuyu alabiliyorsanız metan seviyesi patlamaya sebep olacak kadar yükselmiş denebilir.

İşin ilginç yanı, ABD metan ihtiyacının neredeyse tamamını çöplükten sağlıyormuş. Bir yanda kazanç, bir yerde can kaybı ve insan sağlığı...

Ne garip değil mi ?

Bunları okuyup öğrenince, hemen Bursa’nın çöp ve atık konusunda ne yaptığına bakmak istedim. İki önemli atık biriktirme yok etme istasyonumuz varmış. Biri merkezde, diğeri de İnegöl’de… İlçelerden gelen atıklar da buralarda bertaraf ediliyormuş. Ama bu bilginin altında 2015 y tarihi vardı. Günümüze kadar değişen bir şey oldu mu, insan sağlığını etkileyecek bir durum bu gün için söz konusu mu bilemiyoruz. Yani deprem bölgesinden çıkıp, Bursa’da devam ettikten sonra, bu çöp dağı patlamasına dair geçmişten bir olayı hatırladım. Ama yılı ve olduğu yeri ilk anda hatırlayamadım. Küçük bir araştırma ile öğrendim ve hayret içinde kaldım. Patlama İstanbul’da ve yaklaşık 30 yıl önce yaşanmıştı. Günlerce gazete manşetlerinden düşmemişti, o kadarını hatırladım zaten.

Sonrası mı? İşte o tam film senaryosu gibi. Patlayan çöplük bu gün binlerce insanın seyir zevkine hitap eden bir alan olmuş. Merak ediyorsanız, makalenin devamını okuyuverin lütfen!

Hekimbaşı Çöplüğü ve korkunç bir patlama

Takvimler 28 Nisan 1993'ü gösterdiğinde, Hekimbaşı çöplüğü büyük bir gürültüyle patlar. Patlamanın nedeni, çöplükteki metan gazının sıkışmasıdır. Bölgede bulunan çok sayıda ev çöp yığınlarının altında kalır. Gecekonduların üstüne kayan çöplerin arasında tam bir can pazarı yaşanır.Ölümlerin yanı sıra  12 kişinin cansız bedenine de hiç ulaşılamaz.  Gazeteler, haberi "öldüren ihmal" ," Çöp dağı patladı" başlıklarıyla verir. Çöp yığınının kısmi olarak temizlenmesi bir aydan fazla sürer. Facianın boyutu da günler geçtikçe ortaya çıkar. Tam 39 kişi hayatını kaybetmiştir. 12'sinin cansız bedeni tüm uğraşılara karşın bir türlü bulunamaz. Bugün, onların isimleri bölgede yapılan anıtta yaşatılıyormuş. Adı yıllarca çöplük olarak geçen Hekimbaşı'nın ise artık bambaşka bir çehresi var. Var diyorum, hemen her hafta ben de televizyonda görüyorum çünkü…Facianın yaşandığı bölgede iyileştirme çalışmaları hızlandırılmış. Geçmişte çöp yığınının olduğu bölgede, şimdi spor kompleksleri ve sosyal donatılar yer alıyor. İstanbul’un her iki yakasında kurulan geri dönüşüm tesisleri ile artık o çöp yığınlarından da  eser yok. Bu acı gerçek ve öyküsü böyle. Şimdi de bu alanın bugünkü durumuna bakalım.

Orası şimdi Stadyum

 Bu konu ile direkt ilişkisi olan Bereket Sigorta Ümraniyespor'un hikâyesi gerçekten eşine az rastlanır türden. 1993 yılında Hekimbaşı Çöplüğü'nde meydana gelen patlama sonrasında bu alan, dönemin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 1995'te rehabilite ettirilerek Ümraniyespor tesislerinin temelleri atılmış. Yeni bir tesisle yoluna devam eden Ümraniyespor, 2011'de Bölgesel Amatör Lig’de şampiyon olarak 3. Lig'e yükselmiş. 5 senede üç lig birden atlayarak 2016-17'de Spor Toto 1. Lig'e çıkan kırmızı beyazlılar bu sezon da Süper Lig’de mücadelesini sürdürüyor.

 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.