Hava Durumu

Çukur kahvede kelle paça tartışması

Yazının Giriş Tarihi: 06.02.2024 19:18
Yazının Güncellenme Tarihi: 06.02.2024 19:18

Ülkeninki gibi ev ekonomimizin durumu da malum. Bu nedenle dışarıya çıkıp hava alabilmek için, uzakta da olsa çukur kahveyi tercih ediyorum. Çay fiyatı da yanılmıyorsam 7,5(yedi buçuk lira) galiba…On lira da olabilir…Genelde arkadaşlar ısmarladığı için yakın zamanda hesap ödemedim. Zaten o civarda küçük bir işim vardı, hallettim ve hızla kahveye yöneldim. İkindi geçmiş, güneş de bulutların içine doğru girmekteydi. Poyraz da vardı. O nedenle çukur kahvenin kapısı sıkıca kapanmıştı, zorlandım ama açıldı. İçeride küçücük bir ısıtıcı var, ancak o sığabiliyor. Isıtıcının yanında bu kez komik Tayfun oturuyor. Memur Orhan, marangoz Turan, Himmet abi ile Nedim usta kağıt oynuyorlar ve sessizlik hakim masada…Çünkü onların içinden biri konuşmadıkça ilginç bir konu açılmaz ortaya. Tam o sırada kapıda delikanlı Tahir göründü. Selam verdikten sonra “oh be içim ısındı” dedi ve boş bir yere oturdu. Tayfun dayanamadı ve anlamış olacak ki “Abi, ne çorbası iiçtin?” diye sordu.Cevap net ve sert bir tondaydı, “Ne içicem oğlum, mercimek içtim. Kelle paça mı içseydim” dedi ve gülmeye başladı. Marangoz Turan kağıdı ortaya attı ve ardından ”Abi sana kelle paça yakışır. Bir tas kelle paçayı İstanbul’da 380 liraya veriyolarmış.” Tahir kendini zor tutuyordu küfür etmemek için… 

“Ben bunların oynayacağı topu…” Kahve kızışmış, içerinin soğuğu da gitmişti sanki kelle paçadan sonra. Nedim usta devreye girdi bu arada “Hani bi kadın hoca var ya, televizyonda hep sölüyodu kelle paça için diye. Hastalıkları önlemek içinmiş…” Tayfun hemen yüzündeki o cinlik ifadesi ile “Belki de kadının bir yakını bu işi yapıyodur, nerden bilelim. Reklamın iyisi kötüsü olmaz. Zaten televizyon da bedava ona. Gelsin paralar.” Gülüşmeler arasında içeriye şair Mikail giriverdi üşümüş bir vaziyette… Ellerini ovuşturup, iskambil masasının yanına tüneyiverdi. Sonra da “Konuştuklarınızı duydum, kelle paça falan, 380 lira diyodunuz. Bir tas çorbaya, tüm kahveye iki üç defa çay söylenir be… Nedir bu pahalılık? Durmak bilmiyo. Esnaflık zor, emekli olmak ondan da zor. Esnaf hiç olmazsa bir çıkar yol bulur kendine. Gazetede gördüm, güzel yurdumun şirin bir ilçesinde bir kırtasiyeci ve camında şunlar yazılıymış.“Fiyatlarımız geçen haftadan pahalı ama, gelecek haftadan ucuz” Gülüşmeler neredeyse kahveyi tam olarak ısıtacaktı. Galiba, komik bir şey bulma yarışı gelecekti arkadan… Konuşmaları ciddi biçimde dinleyen memur Orhan elindeki kağıtları masaya bıraktı ve “ Heyy, kahveci Oğuz, çok iyi dinle…Ben de televizyonda gördüm ve Kadirli’de bir kahveci adam şaşkınlıkla anlatıyodu;“artık bazı müşteriler yarım çay istiyor. Yanına biri gelip çay ısmarlayacaklar diye korku ile oturuyorlar. İşte böyle yarım dönerden sonra yarım çay dönemi başlamış. Bir de çay parasının tamamını ödeyemeyip borçlananlar varmış.”

Hayret buna kimse gülmemişti. Acaba kendilerinin de bu duruma düşebileceği mi akıllarına geldi diye bende şaşırdım. Ne söylesem altından ekonomik durumun berbatlığı çıkacak, bu nedenle temkinliydim. Ama başka konu için söze girmek için çok geçti artık…Hınzırlığı yine üzerinde olan marangoz Turan hemen atıldı. “Merkez Bankası’nın müdürü kadın şey işte Hafize ana mı ne, istifasını istemiş ve kabul edilmiş. Zaten zam haberlerini Sadık abisinden alıyodu ya, o zaman neden getirdiler Amerika’dan. Sadık abi yine doğru zamları sokaktan öğrenir yeni müdüre de söyleyiverir ne olcak?”

Hafif bir tebessümle memur Orhan devreye girdi. “Oğlum, kadın müdür değildi, Merkez Bankası Başkanlığı onun görevi. Önce onu öğren. Mesele kadının gitmek istemesi değil, herhalde içerden ayağını kaydıran oldu, ya da bunu da sevemedi Cumhurbaşkanımız. En çok bu başkanlara takıyo çünkü…Beş yılda beş başkan geldi geçti bu diyardan.” Orhan kafiyeyi de tutturmuştu farkında olmadan…O sırada,hiç sipariş alamayan ve bulmaca çözen ocakçı Fuat başını kaldırdı ve” abiler beni dinleyin, şimdi size bilmece gibi kelimeleri sorcam cevabını verin emi…” İlk talip Tahir oldu. “Sor, sor len ne sorarsan sor…” Fuat hemen başladı. “Mahkeme başkanı…” Tahir biraz durakladı ve “ Hakim be oğlum.” Fuat gülümseyerek “Bilemediiinn. KADI olacaktı.” Tahir düşündü, taşındı ama bir şey diyemedi.O arada Fuat ikinci soruya geçmişti “İslami bilim okulu hangisidir?” Tahir biraz daha temkinliydi, düşündü, ıkındı, sıkındı ve “İmam Hatip Okulu” dedi. Fuat “bu da boşa gitti abi. Çünkü cevap MEDRESE olcaktı.” Tahir’in sabrı taşmaya başlamıştı. Gıcıklık yapma len, bu devirde medrese nedir? Kahvedeki sesler birbirine karıştı. Medreselerin günden güne arttığını söyledi Turan. Komik Tayfun yine işin gırgırındaydı. “Alışın kardeşim yeni modeller böyle” dedi ve dışarı çıktı. Fuat iyice keyiflenmişti, Tahir abisini açık düşürdü diye. “Sorayım mı abi daha?” deyince, Tahir “Sor anasını satayım, bakalım daha ne öğrencez.”

“İdadi nedir?” “Tahir bu kez sert bakmadı ve “Onu biliyoz oğlum, eskiden lisenin yerine denirmiş.” Fuat “Abi on numara sana, devam edeyim mi ?” Cevap “Devam kardeşim” Fuat “ Allaha ulaşma yolu nedir ?” Bu soruya tüm kahve kilitleniverdi bir anda ama, Tahir gayet rahattı. “İmandır oğlum, inançtır. İnsanın içindedir o, kimsenin haberi olmaz, bilemez. Başka ne olacak ki ? Genç Fuat ıkına sıkına “Gazete böyle demiyo abi, tek kelimelik cevabı varmış sorunun.” Tahir “Söyle bakalım.“ Fuat gerçekten ürkmüştü, herkesin bakışları onun cevabına kilitlenmişti. Hafif bir tonda “ Abi TARİKAT sorunun doğru cevabı” diyebildi. Tahir iyice dellendi,çok kızdı, “kim yapmış oğlum bilmeceyi, hangi gazetede gördün?” diyebildi boğuk bir sesle.

Fuat sesini iyice düşürdü ve “Abi, en fazla satan gazetenin bulmaca sayfasından aldım bunları.” Tahir hiç ses çıkarmadan kapıdan çıktı gitti. Kalanlar da birbirine anlamlı bakışlar atarak hafifçe gülümsediler. Turan bile konuşamadı bu küçük yarışmadan sonra. Ben de tat kaçtı diyerek dönüş yoluna düşüverdim derin bir düşünce ile…

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.