Hava Durumu

Gazozlu tıraş siyasetin yeni argümanı !

Yazının Giriş Tarihi: 14.02.2024 13:21
Yazının Güncellenme Tarihi: 14.02.2024 13:21

Yüce Tanrı nelere kadir…Akıllı başlı bir adama bile siyaset uğruna “gazozlu tıraş” yaptırıveriyor…AKP Genel Başkan Vekili unvanlı Mustafa Elitaş, 1994 öncesi yani Refah Partisi dönemine gelinceye kadar İstanbul’un kötü belediyeciliğine vurgu yapmak istemiş. İstemiş ama, pişmiş aşa su katmış sanki.

“Bizim belediyecilik hikâyemiz , Cumhurbaşkanımızın 1994’te başlattığı belediyecilikle yazılmıştır. Maalesef İstanbul susuzluk içerisinde kıvranan bir çöl gibiydi. Ben 1982’de İstanbul’da askerlik yaparken hani hikaye gibi anlatılır ama gazozla tıraş olurduk. Haftada bir gün su gelirdi.”

Tesadüf bu ya bende aynı yıl kısa dönem askerlik yaptım, ama Erzincan’da… Yaz döneminde celp fazla olduğu için, bir türlü çeşme başında tıraş sırası gelmez, tuvalet ihtiyacı güçlükle giderilirdi. Bazı askerler, yaptıkları hatalar yüzünden cezalandırılır, suyun kesik olduğu saatlerde serbest kaldıklarında bu tür eğlenceli ve esprili tıraş gibi sahneler olurdu. Ama kalabalık arasında gazoz tıraşına hiç tanık olmadım nedense…Siyaset,  adama bunları da yaptırıyor demek ki…Liderin tekrar gözüne girmek için insanı böyle söyletiyor her halde ! Ama bu işin sakıncası da var, böyle bir şeye küçük bir örnekle bile olsa, kimse inanmaz ve de adama “kes tıraşı” deyiverirler. İşte tam bunu anlatmaya çalışıyordum, Ahmet Hakan Coşkun , suya sabuna  dokunmayan köşesinde, hem de bir AKP kurmayı için eleştiri yapmış, liderinin şirin gazetecisi…

“Elitaş’ın anlattıkları doğru, gerçekten susuzluk vardı İstanbul’da…Çöp dağları vardı, Çöp dağları patlardı, Haliç kokardı ama, bu doğruları ifade ederken araya, gazozla tıraş anekdotunu sıkıştırdığınız anda olayı matrak bir yere taşıyorsunuz.”

Şimdi burada duralım ve bu maceranın ve ona tepkinin asıl hedefinin muhalefetteki CHP’nin belediyelerini tekrar kazanma ihtimali olduğu gerçeğine dönelim. Elitaş’ın belirttiği tarihte kim belediye başkanıymış bir  bakalım. Önümdeki alet bunu açıkça söyleyiveriyor. 1980-1984 arasında, İhtilalciler genellikle büyük şehirlere asker kökenlilerin atamasını yaptılar. Bursa’da da öyle oldu. Elitaş’ın askerlik yaptığı tarihte İstanbul’da  Ecmel Kutay başkanmış. Muhtemelen emekli bir asker. Ahmet Hakan’ın “Elitaş’ın anlattıkları doğru, çöpler patlardı, Haliç kokardı” bölümüne gelince. Ahmet Hakan Coşkun 1967 doğumlu. İmam Hatip okulu ile  İlahiyat Fakültesi’ni Bursa’da okumuş.               E o zaman kaç yaşında 1984-89 arasında, yani çöplerin patladığı dönemlerde… Hesap ettim yüksek okul çağında ve Bursa’da... Demek ki o TV haberlerinden öğrenmiş benim gibi ... Hadi bunu da geçelim.. Söz konusu olayların geçtiği yıllardan sonra  1989 yerel seçiminde SODEP adayı Nurettin Sözen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olmuştu. Yolsuzluk yapan ve zimmetine para geçiren kişi de İSKİ Genel Müdürü Ergün Göknel. Partisinin tüm kurmayları şikayetçi olarak Göknel’i hapis cezasına çarptırmak için uğraş verdi. Bu durum, sosyal demokrat partilerin o güne kadar görülmeyen böyle bir olay sonucu seçmenin gözünden düşürdü ve bu sayede bir süre sonra 1994 seçimini  Refah Partisi adayı Recep Tayyip Erdoğan kazandı. Yani gazozlu tıraş dönemi, şimdiki iktidara devlet kapılarını ardına kadar açması ile şifalıdır da !

Aynı durum ve skandal olaylar şimdiki iktidar döneminde olduğunda, aynı cesaret ve oy kaybını düşünmeden hangi partili bunu göze alır? Asıl konu da bu olmalı bence…Artık çöpler patlamıyor ama, her yerden nepotizm ve rantın pis kokuları geliyor deprem bölgesinde olduğu gibi…Yargılanan var mı ? O da ne demek? Galiba bu dönemde sorulamayacak bir gazozun, pardon konunun kapağını açtım sanırım, hemen kapatıyorum, gazı kaçmasın !

Ahmet Hakan’ın derdi neydi?

Elitaş-Hakan ikilisi olayı nereye bağladılar bilemiyorum doğal olarak. Bildiğim, kurmaca siyaset mavraları, destekçilerinizden bile geçer not alamıyor. Tamam, bu işin adı siyaset, bunun bile bir dozu var sanırım. Esas üzerinde durduğum konu da, Ahmet Hakan’ın eskileri anlatırken, şimdiki İstanbul yönetimini ofsayta düşürecek argümanlar sunulurken, işin suyu kaçtığında, bu eleştirinin, yarardan çok zarar vereceği endişesi…

Sana ne be kardeşim, adam kendi açısından bir şeyler söyleyerek bir şeyler kazanır, partisi seçimi kazanır, bu durum onların bileceği iş!  Bırak bunları da, Türkiye’nin en şanslı gazete yöneticisi unvanının tadını çıkar.

Bize de böyle güzel bir falsolu yazmak kısmet olsun!

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.