Hava Durumu

Gel bakalım nisan bir !

Yazının Giriş Tarihi: 03.03.2024 16:49
Yazının Güncellenme Tarihi: 03.03.2024 16:49

Yeni bir haftaya umutla başlamak varken, sıkıcı ve düşündürücü bir konuya bir an önce değinmek istedim. Çünkü, gerçekler nedense hep acı oluyor. Konumuz aynı ve herkesin malumu… “seçim derdi “bitince gelecek olan “geçim derdi…” 

Zaten çok zorken bu sorunun çözümü, önümüzdeki aydan sonra daha da güçleşeceğini belirtiyor siyaset yorumcuları…Haklılık payı da büyük bu iddianın…Çünkü, sürekli, yüksek enflasyon önünde sürüklenerek gidiyoruz. Bizi bekleyen bu zorlu süreçten çıkabilmenin yolu bilinecek gibi değil, ama neler olabileceğine dair, öngörülerimiz de var yaşanan gelişmeler ışığında… 

Öncelikle herkesin “Nisan Bir” anlayışı başka olacak! Kimi en yakın arkadaşını, bazısı komşusunu, bir diğeri de arkadaşının elindekini alıp “Nisan Biiir” diyecek ve onu kandıracak. Sonuç, hafif gülüşmeler ve baharın müjdesini kutlar gibi birkaç eğlenceli dakika geçecek. Emektar gazeteciler, geçmişte o gün için çok absürt bir haber, örneğin “Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan istifa etti” başlığı gibi, toplumu bir anda şaşırtacak haberi ön sayfaya koyar, sonra da, arka sayfada “Nisan Biir” manşeti ile bizleri birkaç dakikalığına kandırıp keyif alırlardı… Aynını görebilme şansımızın zayıf olduğunu belirterek yine günümüze dönelim. Nisan bir geldi geçti diyelim…

Ya sonraaa…Sanırım bir şarkı da mı geçiyordu bu sözler bilemedim şimdi… Ama 1 Nisan sonrasını iple çekenlerden biriyim! Çünkü, hangi ürün ve hizmetlere yüzde kaç oranda zam, pardon “güncelleme” gelecek merak ediyorum ! Bu güncellemelere ayak uyduracak bir gücüm ve buna hazırlığım var mı, onu hesaplamaya çalışıyorum. Güncelleme koştuğunda benim nefesim tükenirse sağlığım ne olacak? Sağlık bozulursa nasıl tedavi olacağım? Tedavi olamazsam ay başını hangi çalışma ve olanak ile getireceğim? Birbirine tespih tanesi gibi bağlı ihtimaller…Beğendiniz mi ? Beğenmediyseniz, çocukluğumuzdaki gibi, en yakın arkadaşımızın elindeki değerli bir varlığı isteyip “Nisan Biiirrr” diye avazımız çıktığı kadar bağıralım bir kaç dakikalığına eğlence yaşayalım ne deriniz ? Şaka bir yana, gerçekten de toplumu seçim sonrası neler bekliyor, bununun merakı içindeyim. En fazla merak ettiğimde, Sayın Cumhurbaşkanının, topluma n “Nisan bir” deme ihtimali!

Bu konuda “çünkülerimiz” oldukça fazla… Bir kere bizi en fazla ilgilendiren konu, emekli ve memur maaşlarına yeni dönemde bir daha zam, pardon güncelleme olmayacağı gerçeği... Elindeki ile geçin, geçinebilirsen. Bir başka konu da, önce söylentisi çıkmış, sonra da yok öyle bir şey diye üzeri kapatılmış bir önemli ekonomik sorun. O da “Kredi kartlarında taksit uygulamasına son verilmesi.” Toplumun neredeyse tamamına yakın kesiminin kullandığı ve kazanılmayan paranın harcandığı bir ortamda, kredi kartı itfaiye gibi bir şey. Sürekli mutfak yangınını söndürüyor. Taksit olmaz ise, bu kartların tüm borcunu, sabit ve az gelirli kesim nasıl ödeyecek? Artık neredeyse seyyar esnaf bile kredi kartına alış verişi onaylamak üzere iken, böyle bir uygulama nasıl bir etki yapar ülkemizde ? Şimdilik böyle bir şey yok dense de, bunun gündemden kesin olarak kalkması için, seçimden İktidar’ın zaferle çıkmasını mı bekleyeceğiz ? Yoksa bu ihtimal bizi daha kötü gelişmelere mi götürecek ? Diyelim ki olmadı, muhalefet partileri üstün geldi, bunun sonucu ne olacak ? Hemen bir erken seçim ve sürpriz bir sonuç ile yeni bir hükümet gelir mi ? Gelirse eğer, yeni İktidar,“Demokratik Parlamenter Sistem “ için referanduma gider mi ? Gittiğini, kabul edildiğini varsayalım ve eski yönetime döndük diyelim. Batı dünyası, ülkemize hemen yatırım yapar mı ? Bu süre içinde ekonomi kendine gelir mi ? Fiyatlar düşer mi ? (Buna hiç ihtimal vermiyorum) Düşmez ise biz yatağa düşer miyiz ? Bakın işte en yüksek bir ihtimal de bu sonuç ! Bu durumda ne yapılır bilemedim, hep birlikte yağmur duası gibi kırlara çıkıp “Gelmez olasan biiirrr nisan ” diye dua mı edelim, ya da serinkanlı biçimde olacakları mı bekleyelim? Başka bir formülü olan hemen söylesin, yoksa meraktan hasta olacağım! 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.