Hava Durumu

Kadınlar gününde Türkiye..!

Yazının Giriş Tarihi: 07.03.2024 12:48
Yazının Güncellenme Tarihi: 07.03.2024 12:48

Gelişmelere yüzeysel bakan bir ülkenin fertleriyiz… Kimsenin, bir diğerini   ayıplayacak veya suçlayacak tarafı da yok. İşte bize tap taze bir örnek olacak  gündeyiz. Genelde sorunlar ile boğuşan, siyasetin bayağılından yılmış bir toplumda, kadınlar bir gün için olsun kendi günlerini kutlayacaklar. Doğal olarak buna olanağı olanlar için söylüyorum. Habersiz  olanlara, bu günün gerçeğine ters bir anlayışa boyun eğenlere ne denebilir ki ?Diğerleri için zaten her dem kadınlar günü…Çünkü bu günün kutlanması, ya da daha doğru ifade ile “anılması”  ve bunun kabul görmesi, emek sömürüsüne karşı çıkan ve uğurda feci biçimde can veren bir grup kadından geliyor.

Zaten bunun şekli/adı , kutlama yerine “ANMA” olmalıydı. Her yıl bu günün nasıl ortaya çıktığı anlatılır, bir gün içinde olsa kadınlarımız bir nefes alır ve biraz da eğlenir.Ama ertesi gün yine aynı tas, aynı hamam. Dedim ya, bu günün çıkışına yol açan olay, henüz 19. Yüzyıl’ın ortalarında, takvimler 1857  yılının 8 Mart günü yaşanır. Ücret artışı için grev yaptıkları fabrikada, kapıların üzerlerine kapatılması sonucu tam 129 kadın diri diri yanmış/ yakılmış. Yıllar geçtikten sonra, bu elim olay ve nedenleri baz alınarak 1975 yılında, BM tarafından kadınlar günü ilan edilmiş. Aslında tam tabir ile “Dünya emekçi kadınlar günü”  demek daha doğru olacak bu anma için…. Sadece bir iş yerinde değil, tüm kadınlar evlerinde çalışan bir emekçi değil mi ? Evdeki mesaileri her şeye bedel çünkü…Bu elim yakılma olayına dair bir atıfta  Bursa’dan olsun.. Her 8 Mart günü, kentimizdeki bir boyahanede, gece vardiyası sırasında yangın çıkışı ve can veren kadınlar gelir aklıma… Gelelim dünya genelinde bu günün anılmasına…Bu günün ortayı çıkmasını ardından, tüm dünyada “kadın hakları “ konusunda hızlı adımlar atılmaya başlanmış. Henüz 1917 yılında Sovyetler Birliği kadınlara seçme ve seçilme hakkı tanmış. Bu hakkın tanınma öncesi yaşanan gelişmeler de çok ilginç. Birinci Dünya Savaşı sırasında, yani 1917'de Rus emekçi kadınlar "ekmek ve barış istiyoruz" sloganlarıyla sokaklara çıkmış.Eylemlerin dördüncü gününde Rus Çarı tahttan indirilmiş. Kurulan geçici hükümet de  kadınlara seçme hakkı tanımış.

Bu gelişmeleri izleyen yıllarda,Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun  ardından Ulu Önder Atatürk 1930  yılında seçme seçilme haklarını sahiplerine yani kadınlara teslim etmiş. Bununla da kalmamış, emekçi, başarılı ve yönetme kabiliyeti olan kadınları örnek olarak seçmiş ve bunu topluma anlatmak istemiş. Medeni Kanunu’nu örnek aldığımız İsviçre bile Türkiye’den çok daha sonra bu hakları tanımış kadınlarına...

Bursa’nın kadın öncülüğü

1934 yerel seçimlerinde, Bursa’da bir kadın,  Belediye Başkanvekili olarak seçilmiş. Bir diğeri İnegöl İdmanyurdu Kulübü’ne başkan olmuş. Bir sonraki genel seçimde de çok sayıda kadın, milletvekili olarak, TBMM çatısı altına girmiş. Sabiha Gökçen ile de,Türk kadınını cesaret ve mahareti, tüm dünyaya gösterilmiş. Medeni Yasa ile gelen miras hakkı ve diğer yasal olanaklar da birbiri peşi sıra uygulanmış. Yıllar içinde bu konu doğal hale gelerek, kadınlar her alanda çalışma ve özellikle eğitimdeki yerini almış… Ve bu güne gelmişiz… “Nereden nereye…” Sayın Cumhurbaşkanı’nın sıkça kullandığı bu sözleri kast ettim. Günümüze kadar yaşanan bu gelişmelerden rahatsız olan ve inancı öne sürerek, bu hakları hazmedemeyen guruplar da, yüzlerce yıl geriye giderek, kadını, erkeğin elverdiği ölçüde toplumsal hayata karışabilen bir konuma getirme gayretinde… Ne demek istediğimi anlamışsınızdır. Öte yandan kutsal yapıların bulunduğu ve hac farzının yerine getirildiği kutsal topraklara sahip Suudi Arabistan’ın, genç  yerine göre acımasız, bazen de yenilikçi tarafını gösteren lideri Muhammed Bin Salman, adeta Atatürk devrimlerini örnek  alarak, ülkesinin kadınlarına yeni ve önemli haklar sağlamakla meşgul şu günlerde…Yurdumuzun  bir bölümünde ise, o eski çağlara dönme özlemi kabarmakta… Çok karmaşık bir durum, yorum yapılacak gibi değil. Hele kent yaşamında daha da azgınlaşan kadına karşı şiddet ve ölümle sonuçlanan vakalar, hemen her gün farklı örnekler ile kendini gösterdikçe, insanın aklına, emeği için savaşan o Amerikalı kadın işçiler geliyor. Ama onlar en azından koskoca dünyaya örnek olarak can vermiş, ya bizim kadınlarımız ?

Neredeeen, nereye…Dünya Kadınlar Günü hepimize  kutlu ve anlamlı olsun, toplum olarak daha mutlu günlere kavuşmamız dileğimle…

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.