Hava Durumu

Kurban çukur kahvenin de gündeminde !

Yazının Giriş Tarihi: 09.06.2024 21:00
Yazının Güncellenme Tarihi: 09.06.2024 21:00

Haziran’da ağustos sıcağı toplumu da olumsuz etkiliyor. Bir yandan geçim sıkıntısının yakıcı varlığı, diğer yanda  yaklaşan kurban bayramının yaratacağı olumlu/ olumsuz sonuçlar, doğal olarak her toplulukta gündem olur. Bizim çukur kahve sakinleri de bundan iyi tartışma konusu mu bulacaktı? Bir arkadaşımı görmek için gittiğimde, başımı, serin sayılabilecek bu küçük mekandan içeri sokuverdim. Oturmaya yer de buldum ve  masamdaki  gazeteye de göz atıyordum ki, herkes geldiğimi gördü ve bana yöneldi. Selam sabah derken konu geldi bayrama dayandı. Muzipliği kimseye bırakmayan Tayfun sazı eline aldı ve tartışmayı başlattı. “Aga, insanlar neden bu kadar dertleniyo kurban alamıyoz diye? Sahi bunun gerçeğini, çıkış nedenini ve hayrını en iyi kim bilir ? Galiba buldum… Mithat abi, bu soruyu cevaplar mısın?”

Cevap beklediğim gibi geliyordu içime doğmuştu ama, karışmaya da niyetim yoktu. Mithat abi gazeteyi elinden bıraktı ve tok bir sesle… “Arkadaşlar, bu adetin anlamı fedakârlık ve yardımlaşmadır.Müslümanlık öncesi, diğer batıl veya hak dinlerde de  kurban adetleri varmış. Bazen gezi programlarında görüyorum, ülkemizdeki bazı Roma, Bizans kalıntılarında, bir mabedin bahçesinde sunaklar var. Yani kurban kesimleri için…Biz de bilinen gerçeğe göre de, insanlığın ilk çağlarında yaşayan Hazreti İbrahim’e gelen vahiy ile oğlunu kurban etmesi istenmiş. O da oğlu İsmail’i kurban edeceği sırada, rivayete göre gökten bir koç inmiş ve kurban bununla gerçekleşmiş.”

Bu açıklamanın ardından bu kez ben Mithat abiye dönerek dedim ki “Abi aslında, o çağlardaki insanlardan, inançlarına göre ve  yeri geldiğinde en sevdikleri varlıkları birilerine adayabileceğini anlatmak değil mi buradaki anlam ? “ Kimseden es çıkmayınca devam ettim…“Arkadaşlar o çağlarda özellikle orta doğu da yaşayan toplulukların en önemli değeri bu kesimlik hayvanlar. Bu nedenle, en kıymetli varlıklarını inançları için feda edebilmek gibi bir sınavdan geçiyor insanlık… Şimdi öyle mi? koçtan, kuzudan, danadan çok daha fa fazla değerli varlıklara sahip, özellikle gelirleri herkesten fazla olanların… Hem de toplumda bir yardımlaşma dürtüsünü sağlıyor bu vecibe…” Bu sözlerimin ardından yine sessizlik hakim oldu. Ama marangoz Turan gülerek içeri girince konu değişti.

“Selamünaleyküm arkadaşlar ...Size öyle bir şey anlatcam, inanmıcanız. Az önce berberde dinledim birinden, o da gazetede okumuş. Şimdi gelirken İmam Hatip Lisesi’ni görünce aklıma geldi. Aydın’da bir veli, şimdiki Eğitim Bakanlığı’nın icraatlarına gıcık olmuş. Okulda çocuklara din dersi mecburi olduğunu öğrenince bir yetkiliye sorarak, bundan kimlerin muaf olduğunu öğrenmiş. Yetkili de Musevi ile Hıristiyan çocukları isterse bu derse girmezler’ demiş. Adam da üşenmemiş Nüfus Müdürlüğü’ne giderek, Hıristiyanlığı seçtiğine dair imza vermiş, kendince oğlunu bu mecburiyetten kurtarmış !”

Küçücük mekanda , derin bir sessizlik hasıl oldu bir anda…Kimse bir cümle kurup, bir şey söyleyemedi ama bu sessizliği, dağlı Himmet abi bozuverdi…

“ Bu işleee derin işleee, biz kendimize bakalım. Emekli maaşları ne zaman verilcek belli değil. İkramiye de yetersiz. Bayramı nasıl geçircez bu bahalılıkta, siz onu bakın gari…” Şair Mikail tam aradığı ortamı bulmuştu…Bir gazeteden not alarak kağıda yazdığı, bilenen bir şarkının sözlerini tane tane okumaya başlamaz mı ?

“ Ah İstanbul, İstanbul olalı;

Hiç görmedi böyle yoksulluk,

Geberiyorum  açlıktaaaannnn,

Kalmadı  bende, tokluktan eseeer…”

Ortam yumuşamış, şiir arkası alkış gecikmemişti… Kahveci Oğuz da tam zamanını yakalamış, devreye girmişti…

“Beyler çay saati, burası bir işletme, içelim çayları, bırakalım dertleri…”

Eh, bu kafiye de iş görmüştü, çaylar dağıtıldı, bazı arkadaşlar bahçeye çıktı, diğerleri de oyun masasına kuruldu. Bana da yavaşça yola çıkmak düştü.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.