Hava Durumu

Yap ihbarı al parayı

Yazının Giriş Tarihi: 11.06.2024 14:12
Yazının Güncellenme Tarihi: 11.06.2024 14:12

İhracatımız rekor seviyelere çıkmış. Hazine’deki açığımız giderek kapanıyormuş…Avrupa yeniden Türkiye’ye güven duymaya başlamış. Alınan önlemler ile Türkiye “gri liste” dışında kalmış. Yani, artık yabancı yatırımcı, hukukumuza, ödeme gücümüze güvenecek ve ülkemizde yatırım yapacak demek bu gelişmelerin sonucu olarak…Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, bu nedenle çok mutlu. Bir de “peşin vergi “ sözü etti ama ne olduğunu tam olarak henüz anlayamadım. Bizlerden alacak değil herhalde, sanayi ve iş dünyasını ilgilendiren ve bizi de mutlu edecek bir yeni bir vergi sistemi ! Durun hatırladım, örneğin doktor ve dentis yani diş hekimleri listenin başında olacakmış. Ehhh, bu uygulama sonucu, ülkemizde hiçbir genç, doktor olmak istemez ve mevcutlarda ilk fırsatta yurt dışına kapağı atar mı bilemem !

Neyse fazla dillendirmeyelim de, yetkililer vazgeçmesin bu uygulamadan!

Aslında Şimşek’in, yıldırım hızıyla bulduğu yeni vergi toplama stilinden söz edecektim. Vatandaş artık dikkat kesilecek işyerlerine, fabrikalara, esnafa falan…. Çünkü; vergi kaçırıldığına kanaat getirirseniz hemen cep telefonuna yapışıp Maliye Bakanlığı’nı arayacaksınız. Geldiler, inceleme yaptılar ve kaçağı buldular diyelim. Sonrası tadından yenmeyecek türden…Diyelim ki, küçük bir fatura oyunu ile örneğin bir tekstil fabrikası, ürettiği beş-on bin metre kumaşı vergi dışı olarak gönderdi. Yani fatura kesmedi. Kaçırılan malın değerinin yüzde 10’u (yazı ile yüzde on) size ödenecek. Çok ballı bir iş değil mi ? Yeni bir sistem kuruluyor sanırım ; “İhbar Maliyesi…”

Şaka bir yana, ağlanacak halimize gülüyoruz. Kim bu sırrını sizinle paylaşır?

Ya da bu sırdan nasıl haberiniz olacak? Bu koskoca ülkenin, denetleme yapacak bir memur kadrosu yok mu ? Sözün bittiği yerdeyiz yine… Sıkça ne diyoruz ? İzahı olmayanın mizahı olur ! Bu açıdan bakan, ekonomi yazarı Murat Muratoğlu, güzel bir gelir kalemi bulmuş. Hani araçların yıllık muayenesi yapılıyor ya, hem de özel sektör tarafından…Ve de önemli bir miktar da ödeniyor bu muayene türlü denetime…Muratoğlu da bir yenisini daha eklemiş ve “Cep Telefonu Muayene İstasyonu…” Böyle bir denetleme sistemi kurulabilir diyor! Arkanıza yaslanıp bir düşünün… Milyonlarca cep telefonu… Güzel para, hem de bu arada muzır görüşmeler yapan, yasa dışı işlere bulaşan ve özellikle yaşlı kesimin telefon yolu ile önemli bilgilerini kaydeden şebekeler, teker, teker bu sistem ile yakalanabilir. Tebrikler Murat Muratoğlu…

İlginç tasarruf tedbirleri

Konu, ülkemizin maliyesi ve buna dair önlemler olunca akan sular durur. Bütçe açığı olmaması için bir süre önce Bakan Mehmet Şimşek, bazı önlemler de açıkladı ekranlardan…Dar gelirli gruba giren memurun servisini kaldırıyoruz dedi örneğin… Yetmedi, TBMM binasına artık damacana ile su girmeyecekmiş. Bunun yerine musluk suyu kullanılacakmış. ! Mesela diyelim; oturum açılıyor, önerge verecek milletvekili henüz lavabodan çıkamadı. Elini , yüzünü yıkadı ve su içmeye başladı. Dışarıdan bir ses “Mehmettt beyyy, oturum başladıııı…”

Dur kardeşim, suyu akıtıyorum biraz daha soğusun diye sen söyleyiver, hemen geliyorum…” Ne güzel değil mi, biz asıllar ile vekiller eşitleniyoruz. Biz de musluktan bardağa doldurup içmiyor muyuz ? Bir de maaşlarda eşitlik olsaydı !

Çok şey mi istiyorum ? Bırakalım bu konuyu devam edelim…

Şimşek’in fırtına gibi yaptığı bu açıklamaya nazire yapanlar da var !

Örneğin Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, bir yere gideceği zaman, ayağı yerden kesilsin diye, “yangın uçağını” kullanıyormuş. Ne güzel seyahat değil mi ? Biri sorsa “Ne arıyorsunuz uçakta?” dese cevap hazır.; “Yangın mevsimi, tepeden ormanları kontrol ediyorum” deyiverir, olur biter.

Bir de kamu ihalelerine önemli bir madde ilave edilmiş. “İhaleyi alan kurum tarafından, bakanlık personeli, yurt içi ve dışı programlarında layıkıyla ağırlanır.” Bu maddeye dayanarak, Ulaştırma Bakanı Abdülkadir Uraloğlu bir yurt dışı seyahatinde, ihaleyi alan ve bitirmeye çalışan özel şirketin” özel jeti” ile seyahate çıkmış. Elin ağzı torba değil ki büzesin ! CHP Grup Başkanvekili, Ali Mahir başarır da rahat durmamış bu duruma bir de isim bulmuş ; “Jetgiller…”Söz bitti. Artık icraat zamanı, ama ülkeyi yönetenler için...

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.