Hava Durumu

Özel günler ve getirdiği güzellikler

Yazının Giriş Tarihi: 04.04.2024 19:07
Yazının Güncellenme Tarihi: 04.04.2024 19:07

Seçimin üzerinden sadece beş gün geçti. Sandıktan çıkan değil fırlayan sonuç, öylesine değişimler ve bunun yanı sıra olumlu gelişmeler getirdi ki, koskoca bir yılda görebileceğimiz ve de gülümseyebileceğimiz olayların tümüne tanık olduk. Hemen örnekleyeyim…

Seçimin resmi olmayan sonucuna göre, yoksulluğun tüm ağırlığını hisseden toplumumuzun önemli bir kesimi, kötü gidişe dur diyebilecek bir sonucu, kendi iradesi ile sandığa yansıtarak, mali anlamda olmasa bile moral olarak yarattığı değişimin mutluluğunu yaşıyor. Bundan adım kadar eminim. Bu benim iddiam değil zaten, bazı seçim sonuçlarına bakarak görebilirsiniz. Önce, ne yapacağı hesap edilemeyen genç bir parti liderinden başlayalım. Adı Özgür Özel. Aceleci, heyecanlı ama umutlu genç bir adam. CHP Kurultayı’nda partinin başına geçmesi sürpriz kabul edildi ve ihanet olarak da nitelendi toplumun önemli bir kesiminde… Seçildi ama ona bu yolda destek olan Ekrem İmamoğlu sanki, görünmeyen liderdi. Öte yandan sakin güç Mansur Yavaş da, seçim yarışında rakibini sürekli tuşa getirdi ve değişik bir imaj ortaya koydu. Yani, CeHaPe      bu kez tek bir lider etrafında değil, üçlü bir yapının önderliğinde, hem de yerel yönetimler seçimine girecekti. Sonuç; CHP yarım asır sonra oy olarak, o günkü tabanını yakaladı. Genç lider Özel, “Türkiye İttifakı” gibi bir kavramı dolaşıma sürdü ve sonucunu sanırım, beklemediği kadar başarıyla aldı.Bu başarıda, bir bölüm iktidar seçmeninin sandığa gitmemesi de önemli bir rol oynadı.

Bu gelişmeye bir başka açıdan bakarsak, seçmek kadar, sandığa gitmemek de bir seçim tercihi değil mi? Öte yandan, Özel sözler, özel adaylar ve özel bir seçim dönemi, benim de hiç beklemediğim yeni bir “özel lider” yarattı. Özgür Özel şimdi koltuğunda sağlam biçimde oturuyor ve takdirleri kabul ediyor. Ama bu başarıyı getiren özel seçim bölgeleri ve çok özel sonuçları da unutmamak gerek. Başarıyı öne çıkaran bir konu da aday  belirlemedeki mahareti idi Özel’in... İzmir’de Tunç Soyer’i kenara çekmek, Büyükerşen Hoca’yı onore ederek dinlendirmek ve de Manisa, Denizli, Bursa gibi Türkiye’nin önde gelen  sanayi kentlerinde kazanacak adayları doğru saptamak, herhalde özel bir yetenek isterdi.Bunun yanı sıra, İç ve Doğu Anadolu’da yıllardır varlığı görünmeyen CHP’nin, bu kez cam tavanı bu bölgelerde de kırması bir başka başarıydı.

Seçimin çok özel sonuçları

Önce bazı yayın organlarının Özgür Özel’e atıfta bulunarak  “Yeni Karaoğlan” yakıştırmasına bir bakalım. Bülent Ecevit bu unvanla seçim yollarına düştüğünde 52 yaşındaydı ve İsmet Paşa gibi tarihi bir ismi koltuğundan indirmişti. Özel şu anda 49 yaşında ve o da,  Kemal Kılıçdaroğlu gibi partiyi bir dönem ayağa kaldıran liderinin yerine geçti. Benzerlikleri birbirine yakın.

2019 yerel seçimi öncesi, Beylikdüzü’nden Ekrem İmamoğlu’nu buluşu, Beypazarı’ndan gelerek 2014 seçiminde Melih Gökçek’i yenme aşamasında  kedilerin trafo aşkı ile (!)  kaybeden Mansur Yavaş’ı yine tercih etmesi de Kılıçdaroğlu’nun doğru tespiti çok doğru vegerçekten başarı ürünüydü. Özgür Bagajında eski liderinin bu iki başarısını da taşıyanÖzel de, son seçimde bazı yerlerdeki favoriler yerine, yenilerini ve özellikle kadın adayların önünü açması, Eskişehir ve İzmir’de köklü değişiklik yapması “Karaoğlan” vasfına tıpatıp uydu ve Kılıçdaroğlu’nu da geçmiş oldu. Ama başarısı bununla da kalmadı…z Doğduğu şehir  Manisa’ya 78 yıl sonra, Balıkesir’de de 1946’dan bu yana ilk kez CHP’ye seçim kazandırdı. Bursa  da bu konuda tipikbir  örnekti. Çünkü son olarak 1977 yılında rahmetli Mustafa Eroğlu ile CHP Bursa’yı kazandığında Özgür Özel henüz iki yaşındaydı. Yıllar sonra Bursa’da CHP’nin kazanması da ona kısmet oldu.  Bunlar sandık başarılarıydı.Özgür Özel’in doğum yeri Manisa’nın Soma ilçesi ve burada yaşanan faciadan sonra, diğer madenci kentlerinde de CHP’nin önde çıkması da es geçilemeyecek bir seçim sonucuydu. Belki de “geç gelen adalet” denebilecek bir gelişme…Bunun yanı sıra sandıktan CHP’ye çıkan pay, toplam oyların yüzde 35 ler mertebesine yükselmesi de çok uzun yıllardan beri ilk kez yaşanıyordu.Bu gelişmeyi “Yüzde 25 lik cam tavanı kırdık” diyerek ifade etti Özgür Özel seçim gecesi… Her seçim döneminde Erdoğan’ın dolaşıma sürdüğü, “Eser ve hizmet belediyeciliği” mottosunu, sosyal belediyecilik  kavramı ve de tabanda birliktelik için “Türkiye İttifakı” söylemi ile yenilgiye uğrattı. Sonuç;

Bazı yayın organlarının “İktidar muhalefet oldu” benzetmesi ile tam olarak anlam kazandı. Bu başarı Avrupa’da da dikkati çekmiş olmalı ki, Özgür Özel  Avrupa Sosyalist Partisi’nin Romanya’daki toplantısına davet edilmiş.

Bu toplantıda ,  dünyada en fazla belediye kazanan sosyal demokrat parti  unvanı ile onun başkanı olarak Özel, “Aile Fotoğrafı” içinde yer alacakmış. Yani Avrupa’da da seçim sonucu büyük ilgi ile karşılanmış. Belki de beklenmedik bir sonuç olarak da değerlendirilmiş olabilir. Ama daha da önemlisi, Türkiye’de demokrasinin sapa sağlam ayakta kaldığının bir göstergesi olarak bu seçim sonucu büyük değer kazandı kanımca…Genç bir eczacı için, kısa sayılabilecek bir süreçte bu kadar hızlı bir yükseliş, doğal olarak dikkatlerden de kaçmamış demek de mümkün.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.