Hava Durumu

Seçimlik Bursa menüsü !

Yazının Giriş Tarihi: 10.04.2023 15:07
Yazının Güncellenme Tarihi: 10.04.2023 15:07

Aktif siyaset yapacaklar rahatlamıştır sanırım. Milletvekili aday listeleri belirlendi ve açıklandı. Ortaklıklar, fermuarlar, biçilmiş adaylar, devre dışı kalmış ünlü politikacılar vesaire, vesaire…

Ülke yönetiminin abuk biçimi, seçimi de etkiliyor. Bu sisteme göre bakanlık bekleyenler milletvekili olamıyor. Milletvekilleri bakan olamıyor. Beklenti içinde olanlar aday olamıyor. Olan da seçmene oluyor! Hele oy pusulaları seçmene KPSS sınavından bile beter olacak. İttifaklar, ittifak içinde başka partiden adaylar falan filan… Bence bu seçimde oy kullanma süresi saat beşte  bitemez. Hele yaş almışlar ile sadece okur-yazar olanlar bu işin içinden nasıl çıkacak ? Onu da bu sistemi yaratanlar ile seçilecek olanlar düşünsün !

Yine konuyu dağıttım, aslında önceki gün akşam saatlerinde haber merkezlerine düşen aday listelerine göz gezdirerek, Bursa’nın kısmetine ne düşmüş diye bakmıştım. Pek de fena değil gibi…Hele Adalet ve Kalkınma Partisi, Bursa’ya öyle  adaletli davranmış ki, kimse bizim şehri yıkamaz ! Bir ve ikinci bölgelerin başına Efkan Alâ ile Mustafa Varank’ı koymuşlar. Yani işi sıkı tutuyorlar. Oylarda bir kaçak olursa, Efkan Bey, iç işleri bakanlığı tecrübesi ile hemen bulup çıkarır kaçak yapanları. Zaten hemşerilik avantajı onun elini iyice rahatlatıyor. Benim merakım Mustafa Varank ile ilgili! Seçim gezilerini, TOGG ile mi yapacak, ya da, onu yolda görenler, bir tur için TOGG gezintisi mi isteyecek bilemedim. İşi çok zor, bir de şehrimiz çevresinde elektrik şarj istasyonu olmayan bölgelerine girip, aracı stop derse işte o zaman felaket. “Kendi seçim bölgesinde arabasını yürütemeyen, Ankara’da bizim için hangi işimizi yürütecek” der vallahi Bursa insanı !

Bu şehirde doğup büyüyene bile en acımasız eleştiriyi yapan, gurbette rastladığı hemşerisini görmezden gelen bir yapıya sahiptir, hiç acıması yoktur Bursalının! Benden söylemesi… Efkan ve Mustafa beylerin elini rahatlatacak bir çıkış yolu da var aslında; bakmayın karamsar tablo çizdiğime. Politikacı Bursa’nın öz evladı olduğunda en fazla eleştiriyi onlar alır çünkü.“Bursa’da adam mı kalmadı, iki listenin başına gurbete gelenleri yazmışlar” falan diyen de çıkmaz ha, inanın böyledir güzel insanımız. Gerçi Efkan Bey deneyimli, ilk kez Bursa milletvekili olmuyor, kente gelip gidiyor mu bilemem ama, böyle bir tecrübesi var. Kayıran Allah, Varank’ı kayırsın !

Tatlıoğlu ve Karabıyık bekleme odasında

İktidar partisinin Bursa karnesi böyle de muhalefet bloğu çok mu mükemmel. Kendi partilerinin önemli koltuklarına oturan CHP vekili ve Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Lale Karabıyık ile İYİ Parti Grup Başkanı İsmail Tatlıoğlu ikilisine liderleri, “vekil adayı olmayın, sizi başka yerlerde değerlendireceğiz” demişler galiba. Tamam beklentimiz yükseldi ama, ya gerçekleşmez ise ne olacak ?  Buradan bir sonuç çıkarmak gerekirse; akademik unvan siyaset için pek de yeterli olmuyor, bilimsel gerçekler ve de nezaket bizim politik sahnemize  hiç  uymuyor mu demeliyiz ?  Olsun aynı üniversitenin, aynı fakültesinde, yıllarca odaları yan yana görev yapan, bu iki farklı partinin mensubu ve arkadaşa yeni bir görev verilmese bile, en azından böyle bir dönemi yaşadıkları için mutlu, mesut yuvalarına dönebilirler. Unutmadan, belki de liderler bir an için kendine gelir de, bu iki akademisyenden yararlanalım derlerse onu bilemem.

Bunları yazarken bir de hatıra geldi aklıma. Gerçi bu iki değerli ismin birlikte, yan yana görev yaptıklarını OLAY’da Ahmet Emin (Yılmaz) benden önce yazmış. Benimki biraz daha farklı. İki binli yılların ortalarına doğru Adalet ve Kalkınma Partisi’nin kuruluştan sonraki çıkışını konu alan bir belgesel çalışması yapıyordum. Kuruluş sırasında bu partinin içinde olan Tatlıoğlu ile söyleşisi için, kameraman arkadaşım ile birlikte Uludağ Üniversitesi’ne gittik. Çekim yerini belirliyorduk. O sırada yan kapı açıldı ve Lale Hoca “isterseniz gelin benim burada çekim yapın. Daha geniş burası” dedi. Bizde daha rahat bir çekim ortamında işimizi yapmıştık. Demek ki, daha o dönemden odaları bitişik olan  bu ikilinin, bu gün olduğu gibi partilerindeki kaderlerinin de aynı olacağı belliymiş. Hoşluk olsun diye yazdım bu son cümleleri, farklı bir anlam çıkarmayın lütfen !

CHP ve İYİ Parti saflarına yıldız yağdı!

Tamamen rastlantı olmuştur diyorum. Ya da seçicilerin hoşuna gitti belki soy adları. B öylece bu adaylar doğuştan bir şans buldular ! Hemen sayayım bu şanslı isimleri…CHP 1. Bölge’de Alpaslan Yıldız (Gelecek Partisi) , Zafer Yıldız ve Özgür Yıldız var.Birinci Bölge’de İYİ Parti’nin birinci sırasında Selçuk Türkoğlu ve İkinci Bölge’nin birinci sırasında da Hasan Toktaş. Onlar deneyimleri ve bu güne değin gösterdikleri performans ile yıldızlaştılar zaten…

CHP’nin birinci sırasında ise Prof. Dr. Kayıhan Pala, ikinci sırasında Av.Nurhayat Altaca Kayışoğlu bulunuyor. Pala, bildiğiniz gibi özellikle salgın dönemindeki tespit ve önerileri ile TV kanallarının gözdesiydi. Zaten mesleki birikimi, hitabeti ve de dik duruşu ile doğal bir yıldız konumunda. Nurhayat Hanım da artık çok deneyimli ve de TBMM kürsüsünün vazgeçilmez konuşmacısı olması ve bu çabasıyla yıldız olan bir isim. Dilerim bu yıldız bolluğu Bursa’ya olumlu yansır da biz de aydınlanırız.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.