Hava Durumu

Sitem

Yazının Giriş Tarihi: 28.04.2024 19:18
Yazının Güncellenme Tarihi: 28.04.2024 19:18

Önde zeytin ağaçları arkasında yar
Sene 1946

Mevsim

Sonbahar.
Önde zeytin ağaçları neyleyim neyleyim
Dalları neyleyim.
Yar yollarına dökülmedik dilleri neyleyim.

Yar yar!..Seni kara saplı bir bıçak gibi sineme sapladılar.
Değirmen misali döner başım
Sevda değil bu bir hışım
Gel gör beni darmadağın
Tel tel çözülüp kalmışım.
Yar yar...
Canımın çekirdeğinde diken,
Gözümün bebeğinde SİTEM var.

..Ve Bedri Rahmi Eyüpoğlu’nun ölümsüz şiiri.

Beni önce çocukluğuma götürdü, sonra da günümüzdeki ilginç bir politik gelişmenin tam ortasına bıraktı !

Bedri Rahmi’nin bu ölümsüz şiirini, aynı evde büyüdüğüm teyzemden sürekli dinlemiş ve onun zoru (!) ile ezberlediğimde henüz ilkokula başlamamıştım. Sözlerin anlamını bilemesem bile, teyzemin okurken duyduğum ses tonu, beni ve minik beynimi etkiliyordu. Sonra da söylemeye başlıyordum.. Ve bu anlar, uzun süre hafiften gözlerimi yaşartsa da aklımdan hiç çıkmadı bu güne kadar…

Bahçenin ortasında yol ve yürüyen bir Bahçeli

Gerçekten çok ilginç, anlam yüklü bir politik gösteri. MHP Genel Başkanı ve Cumhur İttifakı’nın ikinci adamı Devlet Bahçeli’ye eşofman giydirip, tartan pistte yürüten ve de fondaki Ferdi Tayfur şarkısının sitem dolu sözlerini dinletmeyi başaran danışman kimse ancak tebrik edilir. Çok kritik bir politik çığlığı, bu derece naif ve bir şiire atıf yaparcasına anlatabilmek, gerçekten üstün zekâ işi… Bahçeli’nin çok sevdiği hemşerisi Ferdi Tayfur’un şarkı sözlerinin alıntısı, bu sitem dolu dizelerin gitmesi gereken yer ya makam ne ve kim olursa olsun, bunların hepsinin önüne geçiverdi. İlk yayınladığında 1,5 milyon kişi izlemiş bu politik gösteriyi. Bence hedeflenen amacın önüne de geçti bu video görüntüsü. Bir kırgınlık ve bir SİTEM bu denli  etkilive kullanıcının karakterine hiç uymasa da bu denli iyi anlatılamazdı.

Gelelim işin politik yönüne… Demek ki, yerel seçimler asıl amacı dışında, Türkiye’nin önümüzdeki yıllardaki politik yaşamını belirlemiş anladığımız kadarıyla…Sıra, Cumhur İttifakı ve ortakları/ortağı açısından yorumlanmaya ve başarısızlığın nedenleri bulmaya gelmiş. Yüz yüze görüşme sırasında dile getirilemeyecek bir tonun dışında, ancak böyle anlatılabilirdi, kırgınlık, kızgınlık ve seçim yenilgisinin sonucu…Bundan sonrası politikacıların işi…

Ama müzik eşliğindeki sözler, kime, neden ve niçin sorularını çağrıştırıyor. Bunu çözecek olan da iki liderin anlayışı ve egolarına kalmış diyebilirim.

Şimdi de bu anlamı ile zirveye çıkan sözlere bir bakalım…

Hep köle misali zincire vurdun

Ben sana dost oldum, sen düşman oldun

Sen beni kendine göre mi buldun ?

“Hainsin” diyorsam söyleten sensin

Senden çektiklerim yetti canıma

“Zalimsin” diyorsam söyleten sensin.

Saatlerce yapılacak, sitem dolu bir konuşma bunun kadar etkili olamazdı.

Bu parti ve liderleri, her dönem zamanın ruhuna göre hareket etti yıllar boyu.

27 Mayıs İhtilali’ni radyo mikrofonlarından halka duyuran MHP lideri Alpaslan Türkeş, daha sonra darbeci arkadaşlarından farklı bir yönündeki bir siyasi, Demirel’in koalisyonunun ortağı oldu. Devlet Bahçeli de Bülent Ecevit’in oluşturduğu üçlü koalisyon ortağıyken, Uludağ’dan seslenerek “erken seçim” demişti. Yetmedi, 2013 Cumhurbaşkanlığı seçiminde CHP’yi Ekmelettin İnsanoğlu’na ikna etti…Yetmedi; 2014 genel seçimi, tek başına iktidar çıkaramayınca, saf değiştirdi ve AKP ile koalisyonu oluşturdu. Bunlar bir kalemde akla gelince acaba diyorum, ufukta bir erken seçim mi var? Ya da yol arkadaşlığımı değişiyor ? Belki hiç biri değil. Sadece SİTEM ve ardında, ortağına bir ihtar olabilir. Yeni partnerler aramasını önlemek amaçlı… Bilemeyiz, ama yöntem çok ilginç, anlatım on numaraydı.Yine de asıl konu yerel seçim yenilgisinin  hiçbir iktidarı koltuğunda tutamayacağı gerçeğini söylemesi. Yanı sıra, Bahçeli’nin her politik çıkışı ile siyasi ortamın ters yönde değişmesi..Ve O’nun bu misyonu ve gücü nereden aldığının sır perdesi!!!

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.