Hava Durumu

Türkiye’de kadının toplumdaki yeri

Yazının Giriş Tarihi: 15.02.2024 14:03
Yazının Güncellenme Tarihi: 15.02.2024 14:03

Ülkemizde hemen her gün toplumu ayağa kaldıracak olaylar yaşanır, akla izana sığmayan gelişmeler olurken, bu konu da nereden çıktı diyebilirsiniz. Ama konu o kadar da basit değil. İktidar’ın yol vermesi ile hemen her gün, laikliği zedeleyen gelişmeler, eğitimdeki gariplikler, hukuksuzluklar almış yürümüş, kadınlar da, siyasal tandansları, sosyal yaşamları ve hatta giyim kuşamları ile iki parçaya bölünmüşken başlıktaki konu öne çıkabiliyor ne yazık ki…

Çok önemli konular görüşülürken bazen yolum, pardon gözüm Meclis Televizyonu’na düşer. En fazla dikkatimi çeken tartışmalı konular da hak ve hukuktur. Örneğin, çocuk gelin diyebileceğimiz bir kızımız, tarikat içi geleneklere göre, neredeyse babası yaşında biri ile “dini nikah” ile evlendiriliyor, hem de anne baba rızası ile… İşte bu insanlık açısından yürek yakıcı konuda bile, TBMM çatısı altında, karşı çıkan, onu tam olmasa bile mazur göstermeye çalışan da bir kadın olabiliyor. Kim neyi savunuyor, hangi siyasi partiye mensup, ekranda anlamak da kolay. Zaten dini argümanlar ile konuya açıklık ya da savunma getiriliyorsa, başta İktidar partisi olmak üzere veya benzer biri partinin mensubu sahnededir. Kadın konusuna olağanüstü önem veren ve savunan da genelde, daha soldaki partilerin kadın mensupları oluyor. Doğal olarak erkek vekil ve liderler de konuya dair görüş bildiriyor! Merkez sol veya merkezin ortasındaki vekiller daha temkinli davranarak, ne yazık ki muhafazakâr seçmenini incitmekten kaçınıyor !

Medeni Kanun bu 88 yıl önce kabul edildi

Oysa bu devletin kurucusu; eğitimi az, çoğunluğu dini referanslar ile ömrünü geçirmiş bir halkın önüne cesaret ile Medeni Kanunu koyuyor ve kabul ettiriyor. Sonra bu yolda daha hızlı yürümek için, kız çocuklarından çok yetenekli olanlara Avrupa kapısını bile açabiliyor. Henüz Kurtuluş Savaşı yapılırken Erzurumlu Kara Fatma gibi bir kadına, aynen erkek savaşçılar gibi, unvan veriyor. Sonraki yıllarda, kadın-erkek eşitliği şemsiyesi altında milletvekili seçilmelerinin, belediye başkan vekili olmalarının, hatta spor kulübünün başkanlığını bile üstlenmelerinin şansını yaratıyor. Bilim alanında kadının önünü açıyor.Bu örneklerin bir bölümünün Bursa’da yaşanması da bizim için gurur kaynağı oluyor. Bu tarihsel gerçeği, TBMM içindeki çekişmeleri anlatma nedenim de önemli. Çünkü, yaşadığımız bu dönemde, kadına reva görülen kötü muamele, dayak ve hatta ölüme kadar giden eziyetler giderek ve hızla artıyor. Böyle bir dönemde, Ulu Önder’in yüce öngörüsünden söz etmemek olmazdı.

Medeni Kanun  88 yıl önce bu gün 17 Şubat 1926 günü kabul edilmiş,4 Ekim 1926 tarihinde de yürürlüğe girmiş çünkü...

Yine bir anlamlı günü yad ediyoruz. Medeni Kanunun kabul edilişi…

Bu sayede kadın toplum içindeki gerçek yerini almış ve ilerleyen yıllarda, bu haklı yerini giderek genişletmiş. İki binli yılların ortasında geldiğimizde, bu konuda sanki bir geçmişe özlem, ya da geriye gidişi içeren yasal değişim veya sosyal değişimler yaratılmak isteniyor. Oysa kadın, bugün toplamdaki yeri işlevinden daha fazlasını hak ediyor. Bunu hatırlatmak bile aslında gereksiz, yüz yıllık bir demokrasiye sahip Türkiye’de…Ama arada bir iktidarlar eliyle, mehter marşı gibi iki ileri bir gerdi adım atarcasına yasalar çiğneniyor, yenileri çıkarılıyor !Oysa 1926 yılında yürürlüğe giren yasa hükümleri çok açık ve çağdaş düzeyde. Kanunun yürürlüğe girmesiyle birlikte eğitimde, toplumsal, kültürel, ekonomik ve siyasal yaşamda kadınlar ve erkekler eşit haklara sahip oluyor. Erkeğin çok eşliliği ve tek taraflı boşanmaya ilişkin düzenlemeler kaldırılarak, evlilikte resmi nikâh, tek eş ile evlilik esası getiriliyor. Kadınlara boşanma,velayet hakkı ve malları üzerinde tasarruf  hakkı, mahkemede tanıklık yapma, eşit miras hakkı tanınarak;, sonuçta kadın-erkek eşit hale getiriliyor.

Bu konuda örneğin kentimizde CHP Kadın Kolları Başkanı Aysel Okumuş dışında bir açıklama veya anma anlamında söz söyleyen siyasi partili veya sivil toplum temsilcisi kadınlar açıklama yaptı mı bilmiyorum. Bu neden  ile Okumuş’un açıklamasından bir bölüme yer verdim.

“Medeni Kanun laikliği esas alır. Din kurallarının değişmezliği vurgulanmış, hukuk kurallarının ise toplumsal ihtiyaçlara göre değişmek zorunda olduğu belirtilmiştir. Laiklik, 11 yıl sonra, 5 Şubat 1937’de Anayasa’ya girmiştir. Türk Medeni Kanunu tarih içinde değişikliğe uğramıştır. Kadınların örgütlü mücadelesi sonucunda 2002 yılında Medeni Kanun daha da güçlendirilmiş,  yeniden düzenlenmiştir. 1992 yılında Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilen ‘evli kadının çalışabilmesini kocanın rızasına bağlayan madde’ Türk Medeni Kanunu’ndan kaldırılmış. Aile reisliğine dayanan aile modeli yerine, ‘eşitlik modeli getirilmiş. Eşit mal paylaşımı ve nafaka ile ilgili gerekli düzenlemeler eklenmiş. Evlenme yaşının, kadın ve erkek için 18 yaşından gün alma koşuluna bağlandığı yasada, evlilik dışı çocuklar da evlilik içi çocuklarla eşit haklara sahip olmuştur. “ Okumuş bu konuda gelinen noktayı da özetliyor.

“Eşitliğe inanmayanların yönettiği ülkemizde, kadının insan hakları ve laiklik büyük tehdit altındadır. İktidar, durmadan kadınların canları pahasına bedel ödeyerek kazandıkları haklara gözünü dikmektedir. İstanbul Sözleşmesini fesheden, kadını şiddetten koruyan yasayı budamaya kalkan AKP’nin yeni hedefi Medeni Kanun’dur.Boşanmalara farklı açıdan bakmakta ve kadınlara ödenen yoksulluk nafakasının erkekleri mağdur ettiğini iddia etmektedir.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, 26 Temmuz 2023 tarihinde yaptığı açıklamada ‘Ben süresiz nafaka konusunu önemsiyorum. Mağdur olan erkeklerimiz varsa onun da yanındayız’ diyerek kadınların değil erkeklerin yanında yer aldığını açıkça itiraf etmiştir.”

Makalenin başında da söylediğim gibi, bir kadın yetkili bile, kadın hakları konusunda günümüzde, 88 yıl öncesindeki kadar net konuşamıyor.

 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.