Hava Durumu

Türkoğlu Bursa’yı  İYİ analiz etmiş

Yazının Giriş Tarihi: 04.02.2024 16:00
Yazının Güncellenme Tarihi: 04.02.2024 16:00

Sorunları ve yerinde tespit etmiş ve de çözümleri konusunda da ayağı yere basan düşüncelere sahip bir Bursa Büyükşehir Belediye Başkan adayı…

Selçuk Türkoğlu’ndan söz ediyorum. Çetrefilli ve zorlu geçecek bu yarışa, İYİ Parti Bursa milletvekili sıfatı ile de katılan Türkoğlu,  cümlelerini teklemeden kurarken, geçmişteki ittifak ortaklığına da zarar vermemeye azami gayreti gösteriyor. Bu izlenimleri, gazetemiz Yeni Marmara’yı ziyaret ederek, ben ve çalışma arkadaşlarımın sorularının tümüne yanıt vermesi ile edindim.

Önceki yıllardan, eğitim sendikacılığı yaptığı dönemlerden tanırdım kendisini.

O zaman da çok mücadeleciydi. Sendikal hakların korunmasında da çok duyarlıydı. Şimdi bu özelliklerini, önce il başkanı, ardından milletvekili olarak sürdürürken, partisi ona bir görev daha yükledi Bursa Büyükşehir Belediye Başkan adaylığı gibi… Ama bundan çok mutlu ve istekle çalışıyor gördüğüm kadarıyla. Bu çetin sürece dair, kısa sürede de olsa TBMM çatısı altındaki deneyimini de rahatça ortaya koyuyor. En büyük rakibi mevcut başkan Alinur  Aktaş ve  yanı sıra CHP adayı Bozbey…Onlardan  söz ederken mizahı da ihmal etmiyor. Örnek mi istersiniz hemen vereyim. Arkadaşlarımdan birinin “Bursa’nın en öncelikli beş sorunu nelerdir ?” sorusuna, beş kez aynı ismi tekrarlayarak verdi ve “Alinur Aktaş” dedi. Bu rakip ağlardaki ilk golüydü. Ama durmadı, önemli bir müdürlüğün başına, çok yakın bir akrabasını getirdiğini söyledi Aktaş’ın… Ve bu durumu da “işte size nepotizmin en güzel örneği” diyerek özetledi. Sıra bu kez CHP adayı, deneyimli başkan Mustafa Bozbey’e gelmişti. İlginç bir cümle ile ona da geçiş yaptı;

“Geçtiğimiz yerel seçimde ben ona oy vermiştim, şimdi sıra Bozbey’de.” Bu espri ile  rekabeti tatlandırıverdi. Bun sözler, politikaya çabuk ısındığının göstergesiydi. Esprinin ardından sıra önemli bir konuya gelmişti.

Bursa’nın en büyük sorunu sonu belirsiz düzensiz göç!!!

İran sınırına kadar giderek, rahatça bu ülkenin topraklarında birkaç kilometre yürüyen Türkoğlu’na “ Göçmen konusunda yerel yönetimlerin yapabileceği ön alabileceği bir olanak var mı ? “ diye sordum. Yanıt hemen geldi. Parti olarak bu konuda hazırlıkları olduğundan söz etti, diğer partilerin bu konu ile ciddi bir çalışmasının olmadığına değindi ve iddialı bir cümle kordu. “Biz kazanırsak, bu konuda mücadele eder ve sorunu çözeriz” dedi. Bu konuda yerel yönetimlerin ne yapabileceği konusunda, yasal bir çözümün olduğuna dair  benim bir bilgim yok. Türkoğlu’ndan da bu soruna dair bir yasal yaptırımı da duyamadım. İYİ Parti Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Selçuk Türkoğlu, Bursa’da şu anda 280 bin göçmen olduğunu, bunun ancak 5 bininin vatandaşlık aldığını belirtirken, “Gettolaşma başladı, büyük bir tehlike” diyerek konunun önemini ortaya koydu. Göçmenlerin özellikle bebe giyimi üretiminde çok olay iş bulduklarını ve sigortasız çalışarak, kent insanının çalışma şansını yok ettiğini belirtmesi de çok ilginçti. Bu konunun ciddiyetini açıkça ortaya koyarken bir gerçeğin de altını çizdi. Türkiye’de bir yılda 8 yüz bin göçmen bebek doğmuş!

“Uludağ tehlike altında”

Uludağ Alan Başkanlığı konusunda ne düşündüğünü sorduğumda da, yanıt beklediğim biçimde oldu. Statü “Başkanlığa  imar konusunda yetki  de  veriyormuş.” Yani rant peşinde koşularak, dağın doğal güzelliğinin bozulabileceğinden  endişe ediyor Türkoğlu… Ve bir ekleme yapıyor bu konuda. Alan Başkanı  halen Ankara’da ikamet ediyormuş ve Bursa’da hiç bulunmuyormuş. Üstelik komisyona Bursa Akademik Odaları’ndan bir temsilci bile alınmamış. Bunu söylerken dağ ilçelerinin hızla boşaldığını yerinde tespit ettiğini de söylüyor Selçuk Türkoğlu.

Türkoğlu’nun seçim şansı

Bu konuda da açık bir ifadesi var Türkoğlu’nun… “Benim adaylığım Aktaş’ın işine yaracak varsayımına katılmıyorum. Geçtiğimiz seçimlerde, ittifakta olduğumuz için gelebilecek oyları alamadık. Bu kez olmayacak. İki partili iki kutuplu bir seçim yerine,  biz de üçüncü yol olarak tercih sebebi olacağız.” İYİ Parti adayı Selçuk Türkoğlu hem iddialı, hem de politik ifadeler kullanırken, eski ittifak ortaklarının yereldeki seçmen ve yöneticilerini de incitmekten kaçınıyordu sanki... Ya da bana öyle geldi.

Yeniden Refah Partisi başkan adayı Sedat Yalçın ile kendisinin, seçimin kaderini belirleyeceği iddiama, gülerek cevap verirken, bir anlamda onaylar gibiydi. Benim edindiğim intiba, Selçuk Türkoğlu’nun yereldeki eski ittifak ortaklarından büyük bir kopuş içinde olduğunu göremedim. Benim yorumum da  bu yönde oldu. Bekleyelim ve görelim.

 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.