Hava Durumu

Umre  turlarına seçim ayarı

Yazının Giriş Tarihi: 12.02.2024 13:00
Yazının Güncellenme Tarihi: 12.02.2024 13:00

 Seçim ve geçim, ülkemizde her zaman olduğu gibi ilk iki sıradaki yerini koruyor ! Aslında bu ikisi yapışık ikizler gibi. Çünkü emekli, emekçi, memur kısaca sabit gelirli kesimlerin tek derdi seçim öncesi verilecek vaatlerin doyuruculuğu ! Doyurma her iki anlamda da kullanılıyor çünkü…Hem moral açısından tatmini, hem de direkt olarak karın doyurmayı içeriyor bu kelime ya da sıfat ne derseniz deyin…Öylesine  etkili ve yetkili ki seçim, bireyin geleceğini, emeğinin karşılığını, geçimini ve de dini vecibelerinin yerine getirilişini bile belirliyor. İşte size çok net bir örnek; Suudi Arabistan’dan Arabistan yetkililerinden  bu yıl ki hac için 86 bin kontenjan almayı başaran Diyanet İşleri Başkanlığımız,  bu  tip konularda iki önemli karar almış.

Birincisi, bu yıl Ramazan’ın başlangıç tarihi 11 Mart’a denk geliyor. Yani seçim yapılırken Müslüman kardeşlerimiz, yani kişi oruçlu olacak/ olacağız. Buna yapılacak bir şey yok. Oy kullanmayı pek de engellemez zaten… Belki de inanç ve buna bağlı olarak ibadetleri hiç aksatmayan kesimler için avantajlı bir durum. Sadece bu topluluktan “Umre” yapmak isteyenler için seçim tarihi pek uygun değil. Bunu bilen Diyanet, turizm firmalarına ikazda bulunarak, bu turları 11 Mart’a kadar bitirmelerini istemiş. Yani seçmen  kaybına geçit vermemiş bu güzide kurumumuz!

Bir emeklinin Diyanet’e  çağrısı

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın çabalarını, ülke yönetimindeki etkinliğine güvenen emekli bir gazete okuru ilginç bir talepte bulunmuş ve şöyle ifade etmiş:

“Madem emekliler yılı, bu kontenjanın yüzde onunu emeklilere ayırın. Masrafı da her hafta camilerde rutin hale gelen bağış toplama işini düzenleyen Diyanet İşleri Bakanlığı karşılasın. Sevap olmaz mı?

Konu ve talep çok ilginç ama el yakacak bir türden. Çünkü konu, dini inançlara ve de vecibelere dayanıyor. Bu talebe cevap vermek bilgi ve yürek ister !

Seçim derken, hac,umre ve de diğer vecibelere kadar geliverdi konumuz. Bu gibi konular ister istemez, sevimli olmasa da “ahirete kavuşmak” gibi yaşamın sonunu da akla getiriyor!  Madem sevaplardan söz ettik, bu kez de günah mı değil mi, karar verilemeyecek derinlikte bir konuya geldik ister istemez. O da bir habere dayanıyor. Sanırım haber bülteninde bir izleyici mesajı içinde geçti bu konu. Benim de bilmediğim ve bu gün değin hiç duymadığım bir konu idi. “Cenaze destekleri” de varmış bilemediğimiz. Örneğin milletin vekili rahmetli olduğunda, ailesine cenaze gideri desteği olarak 90 küsur bin lira veriliyormuş. Bu destek milletin aslı yani örneğin bir emekli için 3 bin liraya kadar inebiliyormuş. (Bu da bilinmiyordu kanımca)  Buna  içerleyen bir okur da, yaşarken gelirde eşit değiliz, hiç olmazsa ölürken eşitlenelim önerisi getirmiş !

Güleriz ağlanacak halimize…

Fitre bedeli kafaları karıştırdı !

Bir çok bakanlıktan daha fazla bütçeye sahip, sosyal faaliyetler konusunda sivil toplumu geride bırakacak kadar etkin olan Diyanet İşleri Başkanlığımız, bu kez kamuoyunu çok fazla ilgilendiren ve de bazı hesapları yapmaya zorlayan bir açıklama yaparak “fitre” bedelini açıklamış. Yani bir günde bir kişinin iki öğün yemek bedeli olarak 136 lirayı belirlenmiş fitre vermek için. Bu rakam, TÜİK verilerini sollamış uzmanlara göre…Hesap yapıldığında bir günlük fitre bedeline göre , dört kişilik bir ailenin yemek bedeli 544 lira, bir aylık da yaklaşık 16 bin lira tutuyor. Yani TÜİK tarafından belirlenen ise 15 bin lira. Yani Diyanet rakamının altında “açlık sınırı”  belirlemiş TÜİK... Şimdi sendikalar, emekli dernekleri falan, açlık sınırına itiraz etmez mi, hem de Diyanet rakamını baz alarak…İster misiniz, bundan sonra “açlık rakamını Diyanet belirlesin” desinler ! Bu durumu ülkeyi yönetenler, ilgili bakanlıklar nasıl yorumlar, ya da yorumlamadan geçer gider mi bilemeyiz. Bildiğimiz İslam Dini bu vecibe için böyle bir belirlemede bulunmuş, Diyanet İşleri Başkanlığı da hesap yaparak böyle açıklamış. Konu bu kadar açık ve seçik ! Gerisini, dini referansları her fırsatta öne süren ve bunu propaganda malzemesi yapan İktidar yöneticileri düşünsün ! Bu günkü konularımın öznesini, yine seçim ve de geçim sıkıntısı oluşturunca, röportaj sırasında, ağzında diş bile kalmamış bir emeklinin sinirlenerek bağırdığı ve sarf ettiği  sözleri aklıma geldi:

“Bir tarafa AKITIP, bi tarafa BAKITIP  olmaz !!!

 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.