Hava Durumu

Yerel seçimin  kilidini DEM ve YRP  açacak

Yazının Giriş Tarihi: 22.02.2024 13:30
Yazının Güncellenme Tarihi: 22.02.2024 13:30

Siyaset gerçekten çok karmaşık bir yönetim aracı. Sırrını ne matematik çözüyor ne de sosyal bilimler…Çözme şansı, yetenekli ve uzak görüşlü liderlerin elinde. Konuya biraz uzaktan girdiğimin farkındayım. Aslında herkes biliyor ama, üzerinde durmuyor. Bu seçimin mottosu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Yeniden İstanbul” cümlesi içinde gizli. İstanbul alınırsa, diğer kentler de peşi sıra gelebilir umudunu taşıyor AKP ve kurmayları.Bu durumda kentin iktidarını elinde bulunduran CHP ne yapacak ? O da önce İstanbul şansını koruyacak, sonra da diğer 10 büyük şehirdeki iktidarını perçinlemeye çalışacak. Bu saatten sonra nasıl olur veya olur mu bilemem ! Bildiğim bir şey var, özellikle İstanbul ve Ankara’da  İktidar Partisi AKP’nin en önemli sıkıntısını Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan yaratıyor. Belki de haklı bir mücadele veriyor. Önce genel seçimlerde Cumhur İttifakı içinde bulundu, az sayıda da olsa TBMM çatısı altına milletvekillerini gönderdi, şimdi de yerel seçimdeki sınavı ile, baba partisinden alıp götürülen seçmen ve oyları geri alma savaşında.

“Çekilirsek AKP’nin yedek lastiği derler !”

Cümle Erbakan’a ait ve basına yansımış durumda. Tam bir kafa kaldırma ve emaneti geriye alma çabası içeriyor bu cümle…Necmettin Erbakan’ı  televizyonun yeni devreye girdiği yıllarda ve ardından seksenlerde hep gülerek, sempati ile izlerdik, ama görüşümüz değişmezdi. Bu sempati, kendisinin kibar ama olay yaratan üslubu ile bize geçerdi. Kimseye karşı hakaret edecek bir konuşma yapmazdı. Bülent Ecevit’in başbakanlığında CHP ile koalisyon ortaklığı yapması da, demokrat çevrelerde sempatiye de yol açmıştı bir ölçüde…Projeler ile konuşurdu.En fazla da, bazılarının uçuk olduğu kanısıyla bu projelerden eleştiri alırdı. Fatih Erbakan pek öyle görünmüyor. Biraz daha sertlik var konuşmalarında ve sempati ile barışık değil sanki…

Yıllarca evimizin hemen yanındaki bir konuta geldiğini duyardık Necmettin Erbakan ve ailesinin…Bu evin sakinlerini de iyi tanırdık ama, bu geliş gidişlerde hiç rastlamadık nedense…Bunu söylememin nedeni de var. Çünkü YRP İstanbul adayını  Mehmet Altunöz  olarak açıkladı. Altınöz Bursa’da tanınan bir ailenin ferdi ve de merhum Erbakan’ın kızı ile evli. Kökleri Niğde’ye dayansa da, çok uzun yıllar Bursa’da oturan Altınöz ailesinin Bursa doğumlu bir ferdi İstanbul adayı Altınöz... Önemli bir imalat sanayinde faaliyet gösteren şirketleri anlamında,  ülke çapında tanınıp bilindiğini sanıyorum. Yani, Fatih Erbakan, sadece eniştesi olduğu için değil, büyük olasılıkla iş dünyasında da tanına biri olarak Mehmet Bey’i aday göstermiş olabilir. Yine de ana tema, Refah Partisi’nin oylarını geri çağırmak ve bir anlamda YRP’nin de geldiği noktayı gözlemek, gücünü ölçebilmek. Bu da AKP saflarında doğal bir korku yaratıyor. Ankara’da da, eski spor bakanlarından Suat Kılıç iyi bir hatip, spor camiası tarafından tanınıyor ve de genç muhafazakarların oyunu alabilecek bir aday olarak göze çarpıyor. Yani Başkent’te de AKP’nin YRP korkusu olacak

gibi görünüyor. Bursa’da YRP Büyükşehir adayı, benim de iyi tanıdığım eski AKP il başkanlarından Sedat Yalçın. Siyaseti kutuplaştırmadan yapabilen, daha çok icraatları öne çıkarabilecek yapıda, AKP çevresinde ve de diğer parti seçmenleri nezdinde bilinen ve son tahlilde oy verilebilecek bir aday.

CHP belki de Mustafa Bozbey ile YRP faktörünü de hesaba katarak, Bursa’da bu denli iddialı gidiyor sandığa…

 Özetle bu üç büyük şehirde benim tahminime göre AKP’nin YRP korkusu böylesine dozajı yüksek biçimde.

İstanbul ve DEM kelimeleri yan yana geldiğinde ne anlam çıkar  ?

Başlıktaki sorunun yanıtı da tez olur ve bu kez korkma sırası Ekrem İmamoğlu’na gelir. O zaman hesaplar, iki büyük parti yerine, aday çıkaran diğer iki uçtaki parti üzerinden yapılabilir. Ortaya da, yanıtlanması seçime kalan tek bir soru kalır. DEM seçmeni kendi partisine  dönerse İmamoğlu ceketi ters mi giyer, yoksa YRP tarafından genel seçimde ödünç verilen  muhafazakar oylar kendi partisine dönerse  ve etkisi DEM oylarından fazla olursa, Sayın Erdoğan ne yapar ? Bu “altın soruların” yanıtı bende değil. Sadece  DEM Parti’nin adayları ve isimleri üzerine bir yorum yapabilirim.

DEM Parti İstanbul BŞB eş başkan adayları: Meral Danış Beştaş ile Murat Çepni…Deneyimli politikacı Meral hanım ile kürt kimliği ve diğer etnik halklar, Murat beyin ismi ile de sanki Türklük ifade ediliyor! Burada ince bir hesap var gibi…Muhafazakar kürt seçmen ile, milliyetçi Türk seçmenden oy tırtıklama projesi mi yoksa ?  Çepni Ne Demek? Çepniler Oğuzların 24 boyundan biri olarak bilinmekte. Kelime anlamı da, düşmanla savaşan, asi, yiğit ve cesur anlamına geliyormuş, sözlük öyle diyor. İstanbul’daki  Türk milliyetçilerinin bir bölümünün oyunu almak için mi böyle bir soyadı olan eş başkan adayı seçilmiş olabilir mi ? Benimki sadece gazeteci refleksi ile bir yorumdan ibaret. Zaten bu anlamlı soruların yanıtı için sabredelim oldukça az bir zaman kaldı.

 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.