Hava Durumu

Yerel seçimin patronu deprem!

Yazının Giriş Tarihi: 11.02.2024 18:26
Yazının Güncellenme Tarihi: 11.02.2024 18:26

Cumhurbaşkanı’nın deprem bölgesinde yaptığı konuşmalar ve görüşleri birkaç gündür tartışılıyor. Özellikle Hatay’daki ziyareti sırasında yaşananlar, daha sonra diğer illerdeki tamamen siyaset ve yerel seçim içerikli deprem açıklamaları, seçimdeki özneyi veya patronu kesinleştirdi. Çünkü yurdumuzun doğusu da batısı da, denizinin kıyısı da, dağın yamacı da fay hatları ile adeta ağ gibi örülü… Son felaketin etkileri, önlemleri ve de acıları uzun yıllar geçecek gibi değil. Bu nedenle, hangi kentte, hangi başkan adayı kim olursa olsun, az ya da çok depremden ve alınması gereken önlemlerden söz etmeden bu sandıktan çıkamaz. Önemli olan söylemler değil, önlemler olmalı ama, bunu seçimden önce nasıl gösterecek ve seçmeni inandıracaksınız ?    Kilit soru da bu zaten.

Ama kimlik ve kişiliğiniz, önceden biliniyorsa,  neleri yapabildiğiniz, neleri yapamadığınız hakkında seçmende bir bilgi ve kanaat varsa aday olarak işiniz kolay. Bunu sağlayamadıysanız işiniz çok zor. Çünkü vatandaş önce felaketten korunacak ki, sonra sosyal içerikli vaat ve icraatlara kulak versin.

Murat Kurum bakanlık döneminin pençesinde !

İşte örnekler…Bir dönem öncesinin Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, şimdi megapol İstanbul’un İktidar adayı. Az da olsa siyasete ısınmış görünürken, geçmişteki iddiaları ve buna uymayan icraatları  her gittiği yerde seçmenden önce karşısına çıkıyor! İşi zor yani. Bunu bilen Cumhurbaşkanı  ve AKP Genel Başkanı  Recep Tayyip Erdoğan, hemen her büyük metropolde, kendi yarışıyor görüntüsü veriyor. Bu işlerden sorumlu şimdiki bakan Mehmet Özhaseki’nin de Murat Kurum ve diğer deprem bölgesi adaylarına sunacağı, sınıfı geçen bir deprem karnesi mevcut değil. O zaman muhalefet adayları hemen devreye giriyor. Daha  önce sınav vermeyenlerin işi kolaş.Yeni adaylar da ayağı yere basan somut bir önlem ve proje sunamıyor şimdilik… Zaman içinde değişir mi bilemem ? Bu kadar laf kalabalığından sonra örneklere geçelim derim ! Bu da benim öz eleştirim olsun…

Bursa’da Aktaş’ın deprem önlemleri

Bilgileri sayfa komşum yazar Orhan Kaplan’ın makalesinden aldım. Beş yıllık süreçte yaklaşık 7 yüz bin yapının röntgeni çekilmiş ve bilgileri derlenmiş. Bu arada “zemin tehlike analizini” yapabilen ülkemizdeki üç ilden biri olmuşuz. Bunlar değerli, çünkü bilgi olmadan hareket geçmek olası değil. 70 bin riskli konut belirlenmiş bu çalışmalar ile… Buna karşın yıkılan ve de yapımına başlanan bağımsız yapı sayısı çok da yeterli değil, il nüfusu 3 buçuk milyona ulaşan Bursa için…Yanı sıra, 2020 yılında bitirilmesi gereken ve 2040 kadar olan zaman diliminde Bursa’nın şekillenmesine ışık tutacak “Çevre Düzeni Planı” henüz netleşerek, yetkililerce imzalanarak yürürlüğe girmemiş. Belki duymamış olabilirim diyordum ama, geçtiğimiz hafta konuk ettiğimiz İYİ Parti Büyükşehir Adayı Selçuk Türkoğlu, Belediye Meclisi’nden geçmediğini söyledi. Bu arada üç büyük merkez ilçede yapılar, yapılış yıllarına ve kat yüksekliklerine göre sınıflandırılmış. Herhalde yıkımı gerekli görülenler yıkılacak. Ama yıkılıp yeniden yapılan, ya da tamamen yeni konut inşaatları da var mutlaka, ama tehlikenin  ve Bursa’nın büyüklüğü ile orantılı değil ne yazık ki…Çünkü, Alinur Aktaş,  Bursa Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nı 7 yıldan beri yapıyor. Daha önceki dönemlerden kalan ve bu konudaki bir çalışma varsa o da elinde. Eleştirim bu yönde benim de…Yine aynı noktaya gelerek, eski tabakhaneler bölgesinde, şu anda yapımı duruyor gibi görünen toplu konut inşaatlarını konu edeceğim. Yıllarca dericilerin su ihtiyacını yerinde karşılayan bu bölgenin, zemin sıvılaşması ve de bu nedenle depremselliği, bina yapımına uygun mu ? Soru bu kadar basit. Eğer binalar ona göre yapılıyorsa, ancak takdir ederiz. Sanki inşaat durmuş gibi görünüyor karşıdan… Durum böyle yani…

CHP adayı deneyimli belediyeci Mustafa Bozbey’in bu konuda ne tür bir hazırlığı ve çalışması, ya da portföyü var bilemiyorum. Açıklandı da duyamadık mı acaba? Belki de henüz oraya gelemedik. Bildiğim Bozbey’in inşaat mühendisi olduğu… Şimdi de komşu kent Balıkesir’den bu konuda çok tipik bir gelişmeyi vermek istiyorum.

Yirmi aktif fay var ama Balıkesir yıkılmayacak !!!

Balıkesir milletvekili ve Büyükşehir Belediye Başkan Adayı sıkı siyasetçi Ahmet Akın öyle bir cümle kurmuş ki, çöz çözebilirsen anlamını … Balıkesirlilere hitaben önce  “afetlere dirençli bir kent “vaat etmiş. Bu tamam ama ardından,“20 aktif fayımızı var ama Balıkesir yıkılmayacak” demiş. Anlaşılır gibi değil diyecektim, meğer fayların çoğu denizin dibindeymiş. İyi de oradaki fay nasıl etkisiz olacak? Anladım galiba, kentsel dönüşüm diyecek herhalde diyordum ama değilmiş. “Biz Balıkesir’de Yaşanabilir Kentsel Modeli uygulayacağız. Kimseyi yerinden etmeyeceğiz.  Balıkesirli hemşerim müteahhit ile karşı karşıya gelmeyecek. Balıkesir’i afetlere dirençli hale getireceğiz” iddiasında bulunmuş. Mutlaka bir projesi vardır ama, gazetelere yansıyan bu açıklama ister istemez insana mizah yaptırıyor ! Bilmece gibi bir çözüm. Dilerim doğru uygulanır. Neyse biz yine Bursa’ya dönelim. Yıllarca , kaçak yapıların merkezi gibiydi Bursa…Özellikle yetmişli, seksenli yıllara ben tanığım, yaşadığım mahalle nedeniyle. Çünkü Özal döneminde, imar barışı mı, imar affı mıydı adı bilemedim şimdi, bu sayede, kaçak yapıları, yani evleri için bir bedel ödeyerek tapularını  almışlardı. Yanılmıyorsam bu uygulama seksenli yılların ortalarında yapılmıştı. Ben de hak sahiplerinin (!) dilekçelerini yazıyordum  mahalle muhasebecisi olarak…Meyve bahçesinin hemen her köşesine birkaç yıl içinde bitiveren, mühendislik hizmeti bir yana, yeterli malzemenin kullanılıp kullanılmadığı belli olmayan evlerdi onlar. Tapu alındıktan sonra, bir de üzerlerine yeni katlar bile ilave edilmişti. Bu sadece benim bildiğim küçük bir örnek. Sonraki yıllarda şehir giderek daha doğuya kaydığında, Kestel’e doğru çok sayıda yeni mahalle oluştu aynı yöntemlerle… Yani anlatmak istediğim Bursa’nın bu anlamdaki karnesi çok zayıf. Bilmem anlatabildim mi ?Başlıkta da belirttiğim gibi, bu konuda en inandırıcı önlemleri sıralayacak olan aday, sandıktan çıkabilir diye düşünüyorum. Ama, inşaat maliyetlerini de herhalde hesap ederler diyorum!

 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.