Hava Durumu

Yine bir 6 Şubat ve deprem seçim yarışı !

Yazının Giriş Tarihi: 05.02.2024 14:15
Yazının Güncellenme Tarihi: 05.02.2024 14:15

Dört gün önce Türkiye’nin en güçlü, en yetkili ismi Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan Bursa’daydı. Geliş nedeni partisinin Bursa’nın ilçe belediye başkan adaylarının açıklanmasıydı. Haber ajanslarından birine baktım, konuşmasında seçim yarışı var, ama depreme dair bir cümle bile yoktu. Bunu neden söyledim, açayım; hiç olmazsa Gemlik adayı derken aklına deprem gelebilir ve kısa da olsa bu konuda bir açıklama yapabilirdi. Artık herkes biliyor, Marmara Denizi içinde, Mudanya’dan Gemlik’e doğru sanırım bir fay hattı, arada bir kendini hatırlatıyor ve de başta İstanbul olmak üzere Marmara Bölgesi’ne ikazda bulunuyor. Bu nedenle Sayın Cumhurbaşkanı’nın bundan neden söz etmediğine takıldım. Ama bazı gazete haberlerine bakınca haklı olduğuna da kanaat getirdim ! Çünkü geçen yıl deprem sonrası konuşmasında“Yıl sonuna kadar319 bin konut yaparak teslim edeceğiz” demiş. Bir yılda yapılan  gerçek konut sayısı 41 bin kadarmış. 5 bin de köy evi yapılabilmiş. Birkaç gün önce Cumhurbaşkanı yine bir güncellemeli açıklama yaptı; “ Yıl sonuna kadar 2 yüz bin konutu hak sahiplerine teslim edeceğiz. dedi. Ekranlardan izledik bu konuşmayı ve vaadini…

Deprem bölgesinde yapılanmanın ne durumda olduğunu geçtik, bilim insanları tarafından sürekli olarak yaklaştığı söylenen İstanbul depremi bile, şu anda gündemin ortasına oturamıyor. İstanbul’dan sonra en tehlikeli ve depreme yakın gösterilen Gemlik ve Bursa’da ise ülkenin en önemli yetkili ve sorumlusundan, ister istemez bu anlamda yerel yönetimlerden beklenen çalışmalar a dair açıklama ve ne zaman harekete geçileceği konusunda meraklanmak çok doğal. Ama ne yazık ki “cek li, cak lı” kelimelerden oluşan cümleler yine ortada geziniyor. Bunun yanı sıra, deprem bölgesi için, resmi olarak 50 bin gibi bir ölüm rakamı verilmişken, bazı yakınlarının ölmediğini, kayıp olduklarını öne süren ve bu konuda sürekli uyarılarda bulunan deprem bölgesinin talihsiz insanları da, bu konuda somut bir yanıt bekliyor. Ayrıca ölümlerin açıklanandan daha fazla olduğunu iddia edenlere de rastlanıyor. Ama öncelik yine, seçimde ve kıyasıya yarışta. Bunun için de yoksul kesime verilen vaatler  çerçevesinde yürüyoruz sandığa doğru. Ama,  buna rağmen, deprem tehlikesini, buna yol açan inşaat hatalarını, sorumlu ama suçlu görülmeyenlerin varlığını ve onların korunduklarını öne süren ve bunun ardından koşanlar da yok değil. Ama onların elinde yaptırım gücü yok. İşte tam bu noktada 31 Mart günü oylarımız ile belirleyeceğimiz yerel yöneticiler için çok büyük bir sınav kapıda bekliyor bizi. Çünkü ülkemizin depremden etkilenmeyecek, neredeyse küçük bir yöresi bile yok. Bence 6 Şubat depreminin birinci yılı dolarken, ülkemiz ve halkımız ile birlikte yöneticilerimiz, tamamen depreme odaklanmalı. Ama bunun için de kaynak yaratmak gerekiyor. İşte sorun ve çözüm burada düğümleniyor. Çünkü ekonomi kötü yönetiliyor.

Cumhurbaşkanı Bursa’da genelde eski adaylara şans verdi

Bu can sıkıcı gerçeklikten biraz uzaklaşıp, Sayın Erdoğan’ın Bursa’daki açıklamasında neler var ona bakalım.

2 Şubat günü Cuma namazı çıkışı sonrası, Bursa’ya gelen Sayın Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan seçmenleri önünde, Bursa ilçelerinin adaylarını açıkladı. Önce merkez ilçeler diyelim. Çünkü büyükşehir seçiminin düğümü büyük ölçüde burada çözülüyor. Alinur Aktaş daha önce açıklanmıştı. Rakipleri bu kez hem sayıca fazla hem de kazanma şansı olarak daha güçlü. Fakat, bu bölünmüşlük kime yarayacak bilinmiyor. Alinur  Aktaş gibi, CHP’de de  2019 seçimindeki aday  Mustafa Bozbey yine yarışacak. Bu iki eski rakip ikiliye bu kez, güçlü görünen iki aday daha eklendi. Biri İYİ Parti adayı Selçuk Türkoğlu, diğeri de Yeniden Refah Partisi adayı Sedat Yalçın. Daha önce de altını çizmiştim, Sedat Yalçın AKP eski il başkanlarından ve o dönemde takdir gören biriydi …Bu durum onu her cenahtan oy alabilecek pozisyona sokuyor. Selçuk Türkoğlu ise  aktif siyaset içinde olmasa da, sendikacı olarak Bursa’da tanınan ve de MHP seçmeni olarak bilinen isimdi. Şimdi her ikisi de eski parti ve eski görüşlerinden ayrı düştüler ve de popülerliklerini koruyorlar. Büyükşehir’in kaderini belirleyecek diğer büyük merkez ilçede de, bir önceki seçimde yarışan AKP’de dördüncü kez Osmangazi adayı olan Mustafa Dündar var. Karşısında da, eski milletvekili CHP adayı  Erkan Aydın. Yine aynı isimler, ama sonuç aynı olur mu, bunu sandık gösterecek. İnegöl’de AKP yine aynı aday ve aynı güçte. Diğer ilçelerde AKP aşağı yukarı daha önce kazanmış adaylar ile yarışa girecek. Mustafakemalpaşa’da CHP adayı eski bakan Şükrü Erdem bu dengeyi bozabilir mi bu da merak konusu. Gemlik ve Mudanya’da CHP adayları bildiğim kadarıyla henüz belli değil, ya da ben göremedim... Gemlik’te AKP eski başkan Refik Yılmaz’ı aday göstermiş. Orada da bir değişiklik yok.Ama bu önemli ilçe her parti tarafından daha öncelikli düşünülmeli ve deprem önlemleri birinci sırayı almalı seçim yarışında… Görünen o ki, Bursa merkezde ve ilçelerde kıyasıya bir seçim yarışı bizleri bekliyor. Kimin ve hangi partinin sandıktan çıkacağından daha önemlisi, özellikle bir 6 Şubat gününde, seçim yarışında da, imar ve planlama başta olmak üzere depremsellik ön planda olmalı demeyi de bir görev olarak yerine getirmeliyiz.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.