Hava Durumu

KUTSAL KASE

Yazının Giriş Tarihi: 17.02.2022 15:33
Yazının Güncellenme Tarihi: 17.02.2022 15:33

Mimar AntonioGaudi'nin Kutsal Aile anlamına gelen La SagradaFamilia Bazilikası sırlar ve şifrelerle dolu. Şüphesiz bu bazilika  dünyadaki en büyük mason tapınağı. Binanın cephesinde ne taraftan toplanırsa toplansın her zaman 33 çıkan ilginç bir rakam tablosu var 33 Hz.İsa'nın öldüğü yaş ve aynı zamanda masonlukta da en üst dereceyi ifade ediyor. Sarılıp birbirini öpen iki kişi ise İsa ve Mecdelli Meryem bu bölüme 33 basamaklı bir merdivenden çıkılıyor.. İsa'nın Mecdelli Meryem (Maria Magdelena) ile evlenmesi, çocuklarının olması ve soyunun devam ediyor oluşu Dan Brown'un da kitabında işlediği bir konu. Meşhur kutsal kasenin Mecdelli Meryem’in, rahmi olduğu  İsa'nın Mecdelli Meryem’den sonra da Lazarus'un kız kardeşleri Meryem ve Marta'yla da nikahlandığı iddiası Hıristiyanlık öğretisini temelinden sarsıyor.

 

KITMİR’İN KERAMETİ

Ashâb-ı Kehf’in  (yedi uyurlar) köpeği Kıtmir bir hayvan olmaktan öte imanın, sadakatin, kalpten gelen derin bir sevginin de sembolüdür. İnanışa göre Ashâb-ı Kehf’in köpeği, cennete girecek olan birkaç hayvandan biridir bu nedenle kendisine kutsiyet atfedilmiş köpek de olsa, keramet  sahibi bir varlık olarak kabul edilmiştir. Yüzyıllardan beri Kıtmir muskaları boyunlarda taşınmıştır, gerek Ashâb-ı Kehf ile birlikte, gerekse kendi başına, Kıtmîr’den  şefaat dilenmiştir.Örneğin hamile bir kadın eğer Ashâb-ı Kehf ile Kitmîr’in adlarını sol yanında taşırsa, sancısız doğum yapacağına; denizaşırı  gönderilen mektupların üzerine “Kıtmîr” yazılırsa, yolda kaybolmayacaklarına;  Kıtmîr’in adını zikredeni kuduz köpeklerin ısırmayacağına; kuduz köpek tarafından ısırılmış olan biri, 40 gün dolmadan Kıtmîr’den yardım dilerse, hastalanmayacağına; üzerine Ashâb-ı Kehf ve Kıtmîr’in adları yazılı bir kâğıt yangına atılırsa, yangının söneceğine; evlenmek, çocuk sahibi olmak, hastalık gibi konularda sıkıntı çekenler Ashâb-ı Kehf’e adanmış olan mağaraları ziyaret ederlerse, dertlerine deva bulacaklarına; Ashâb-ı Kehf’e emanet edilen gemilerin deniz kazasına uğramayacağına inanılırmış.

 

OSMANLININ SALGIN İLE MÜCADELE TEKNİĞİ TAUN DUASI

Osmanlı’da büyük taun (veba) salgınlarında vebaya karşı dualar okunur ve bu dualar hat sanatı olarak da vücut bulurdu. Bu duaların en çok yazılanı  AbdülkādirGeylânî’ye atfedilen ve ilahi tarzında bestelenmiş olan  Arapça beyitin yazılı olduğu levhalardı.

lîhamsetünutfîbihâharre’l-vebâ’i’l-hâtıme

el-Mustafâve’l-Murtezâve’bnâhümâve’l-Fâtıme

Mealen  “bende beş kişi var ki onlarla kırıp geçiren veba ateşini söndürürüm: Mustafâ  (seçilmiş olan’, yani Hz Muhammed) ve Murtezâ  (‘beğenilmiş olan’, yani Hz Ali) ve oğulları (yani Hz Hasan ve Hz Hüseyin) ve Hz Fâtıma.” Kısacası Peygamber’in ailesi, yani Ehl-i Beyt: Kendisi, kızı, damadı, iki torunu. Osmanlı’da vebadan ölen şehit kabul ediliyordu.

 

BİTTİ BİTİYOR

SARS-CoV-2 artık ölümcül bir hastalık olmaktan çıkıp mevsimsel bir İnfluenza virüsüne dönüşmek üzere. Ama her zaman hayatımızda yer alacak. Bundan 100 yıl önce de böyle olmuştu dünyayı kasıp kavuran İspanyol gribi iki yıl süren bir pandeminin ardından bugün H1N1 kod adıyla tanımlanan mevsimsel bir İnfluenza virüsü olarak yaşamaya devam ediyor. 1918'den beri virüs hayatta kalmak için birçok kez evrim geçirdi H1N1 virüsü 1918 virüsünün dördüncü nesil torunu  O günden beri yaşanan tüm pandemiler, 1918 gribinin türevleri. SARS-CoV-2 de kalıcı olacak ama insanların virüse duyarlılığı azalacak.

YUNUS 700 YIL ÖNCE BÖYLE SÖYLLEMİŞ.

İşidün ey ulular âhirzamânolısar

Sagmüsülmânseyrekdür ol da gümânolısar.

Aceb mahlûk irişdi göz yumubandürişdi

Helâl harâmkarışdıassı-ziyânolısar.

Ey büyükler, dinleyin ahir zaman gelmiştir sağlam gerçek Müslüman çok azdır onlara da şüphe ile bakılır. Acayip yaratıklar türedi onlara göz yumuluyor helal haram birbirine karıştı artık bizim kazancımız ziyandır.

 

QUO VADİS

Modern psikiyatrinin kurucusu Freud 1898'de William Fliess'e  yazdığı mektupta hayatın anlamını çözme konusunda yönteminin "bilinçaltından yola çıkarak yazmak" olduğunu söyler ve bir örnek verir. Bir süvari olan İtzig, kendisine "Nereye gidiyorsun böyle?" diye soran arkadaşına şu cevabı verir: "Ne bileyim ben? Ata sor."

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.