Gecikmiş bir tebrik etmeyle başlayayım yazıma:

23 Aralık 1930 tarihinde Menemen’de yobazlarca katledilen Öğretmen Asteğmen Mustafa Fehmi Kubilay’ın devrimlerimiz için şehit düşüşünün yıldönümünde ADD'nin Kubilay'ın okulunda düzenlediği törene katılan CHP’yi kutlarım.

Laik Cumhuriyetten yanaysanız, Atatürk devrimlerini sahipleniyorsanız vefa ve tarih bilinci önemli.

İSMET İNÖNÜ

25 Aralık;  İstiklal Madalyası sahibi; Mudanya Mütarekesi ve Lozan'ın mimarı;  Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün silah arkadaşı; Osmanlı döneminde albay, Cumhuriyet döneminde orgeneral ve eski Genelkurmay Başkanı olan;  demokrasiye geçişin öncüsü; ülkemizin ilk Başbakanı, ikinci Cumhurbaşkanı ve Cumhuriyet Halk Partisi'nin ikinci Genel Başkanı İsmet İnönü’nün 84. ölüm yıldönümüydü.

CHP Kurultayı tarafından kendisine "Millî Şef" unvanı verilmiş olan İnönü; Türkiye’yi ikinci dünya savaşının uzağında tutmuş; Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının idamına karşı çıkmış; demokrat kişiliğiyle genel seçimi kaybedince milli şeflikten muhalefet liderliğine geçmiş ve CHP Genel Başkanlığından da kurultayda Bülent Ecevit’e karşı kaybedince ayrılmıştır.

Yaşadığımız günlere bakıyorum ve İsmet İnönü’nün değerini bu ülke için yaptıklarının tarihi önemini çok daha iyi kavrıyorum.

Ruhu şad olsun.

İKTİDAR OLMAK

CHP Bursa İl Başkanlığının düzenlediği İl Danışma Kurulu BAOB yerleşkesinde Pazar günü Saat: 13.00-18.00 arasında yapıldı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Onursal Adıgüzel ve CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu'nun da katılımıyla düzenlenen toplantının başlığı iddialıydı:

‘’Örgütümüzle Birlikte Hedef İktidar’’.

Seçim kazanmakla iktidar olmak çok farklı şeyler.

Mesela..

SHP ve DSP yakın geçmişe hükümet oldular ama iktidar olabildiler mi?

CHP Millet İttifakının bileşeni; yani sonuçta bir koalisyon var ortada; ne ölçüde iktidar olunabilir.

Daha önemlisi, ABD emperyalizminin etkisi ve kapitalist düzen içinde iktidar olmaya CHP hazır mı?

Can alıcı soru şu:

CHP’nin bu manada bir iktidar olma talebi; buna dönük bir örgütü, kadroları, ideolojik kararlılığı  var mı?

CHP kapitalizme ve ABD emperyalizmine muhalefet edebilir mi?

GENÇLEŞME ŞART

CHP Bursa İl Başkanı İsmet Karaca’nın sosyal medyada danışma kuruluna ilişkin olarak paylaştığı fotoğraflara bakıyorum; katılımcılar arasında çok az genç var. CHP genç bir parti değil.

Gençlere ulaşmadan; gençleri örgütlemeden; gençlerin CHP’de yükselmesini sağlamadan olmaz.

Aklıma, Şili'de yapılan başkanlık seçimini 35 yaşındaki solcu öğrenci lideri Gabriel Boric’in kazanışı geliyor; niçin Türkiye’de de olmasın.