Sevgi, yani aşk ve dostluk;şu geçici hayata anlam katan, bunca acı içinde ömrümüzü şenlendiren, bize dayanma, devam etme gücü veren en değerli duygudur.

Kemal Savaş ve Lalezar Savaş; kızları Aynur Savaş Gül değerli eşi Hakan Gül, Züleyha Savaş, Serpil Savaş, Damla Gözde Baban değerli eşiSamet Baban; Duygu Özde Savaş; yaniSavaş ailesi bana gönüllerini, sofralarını, dostluklarınıcömertçe açmış; varlıklarıyla mutlu etmiş, sevgileriyle onurlandırmışlardır.

Benim gibi ailesini kaybetmiş,bu yüzden hatıralarda teselli arayan; yalnız, yorgunbirine sundukları aile sıcaklığı ve şefkatleri içinhepsine minnettarım..

Savaş’ların,balkonu parka, yemyeşil bir ağaç denizine bakan; sade ve şık döşenmiş, tertemizevlerine ne vakit gitsem;  çocukluğuma geri dönüp,kendimi Hisar’da erik ağaçlı bahçesi olan evimizde, o masum o mutlu hayatımda buluyor; zaman geçmesin, gitme vakti gelmesin istiyorum.

Bu nedenlerledir ki dostlarımın memleketiArtvin’i, Ardanuç’u,orada çocukluğum ilk gençliğim geçmiş gibibenimsedim.

Annemin şehriSelanik’e ve Artvin’e gitmezsem eksik ölürüm.

 

KAHRAMANLARIM

Emekli eğitimciKemal Savaş bu ülkenin en devrimci, en yurtsever, en aydın insanlarındandır. Kemal Abi; 12 Eylül faşizminin işkencecileri karşısında eğilip bükülmemiş; mertliğiyle, azmiyle, bilgeliğiyle solculuğu kişiliğinde var etmiş; ömrünü halkına adamış, ağır bedel ödemiş bir anıt insandır.

O, benim kahramanımdır.

Lalezar Savaş; o zor yıllarda eşine yoldaş olmuş;ailesini vefakarca cefakarca ayakta tutmuş;azla yetinmiş hiç şikayet etmemiş;zarafetiyle, sadeliğiyle, tevazuuyla, çalışkanlığıyla, engin gönlüylebaş tacı edilesi bir bilge Anadolu kadınıdır.

Ben ona Lalezar Anne derim; O da benim kahramanımdır.

*****************************

Kemal ve Lalezar Savaş’ın hayatın zorlukları içinde sergiledikleri fedakârca dayanışma beni insanlık adına umutlandırıyor.

Kemal ve Lalezar Savaş aşkın en güzel en somut halidirler. Seslerinin tınısında, bakışlarının ışığında, gülüşlerinin pembesinde aşk var, dostluk var, yoldaşlık var.

 

DÜĞÜN 

Geçtiğimiz cumartesi günü; Çevre Mühendisi Duygu Özde Savaş ve Hidrojeoloji Mühendisi Mehmet Nazmi Kaya’nın Merinos Gölpark Tesisleri’ndeki düğünlerinde,sevinçlerine tanık oldum.Katıldığım en güzel düğünlerdendi.

Sevgili Duygu ve sevgili Mehmetgelinlikleri ve damatlıkları içinde ışıl ışıldılar; mutlulukla heyecanla gülümsüyorlardı; nasıl da yakışmışlardıbirbirlerine.

Düğün dansı, nikâhın kıyılması, pasta kesimi, takı töreni…

Her düğün bu ülkenin aydınlık yarınlarına duyulan güvenin bir ifadesi. Gençler umutla aile kuruyorlar, bu güzelim ülkede çalışacaklar, mutlu olacaklar.

Huzurlu aileler ve o ailelerde sevgiyle, bilgiyle, güzellik duygusuyla büyüyen çocuklar gelecek güvencemizdirler.

****************

Düğünde, bir ara annemi babamı anımsadım. Burada; akıl almaz bir vefasızlıkla yıkılan, Cumhuriyet devriminin en önemli sanayileşme hamlelerinden Merinos’ta çalışırken tanışmışlar,aşık olmuşlar, evlenmişlerdi. Yani ben de bir Merinos ürünüyüm.

Yuva kuran gençlere; sevgili Duygu’yasevgili Mehmet’e sağlık ve huzur dilerim.

Daima bir Can abileri var; unutmasınlar.