“Kadınım’’, “Beni Benimle Bırak Giderken’’, “Yalnızlığım’’ ve nice harika şarkının yaratıcısı Türkiye'nin en değerli söz yazarlarından (benim için şairdir), müzik insanlarından, Mehmet Teoman'ın ADA Müzik’ten çıkan, “Meltem Söylüyor YAŞ 71’’ albümünü dinledim yazıma başlarken.

Şu salgın günlerinin boğuculuğunda ruhuma nefes aldıran albümde; sözlerini Mehmet Teoman’ın yazdığı hepsi birbirinden güzel 11 şarkı var; dokuzunu Meltem Özcan, ikisini Nükhet Duru seslendirmiş ve ne iyi yapmış Mehmet Teoman’da şarkılara sesiyle katılmış. Düzenlemeler Osman İşmen tarafından gerçekleştirilmiş.

Daha önce Hümeyra’nın yorumuyla gönlümde ayrı bir yere koyduğum, Yıldız Usmanova’nın bestelediği Beyhude’yi Mehmet Teoman, Meltem Özcan yorumuyla dinlemek ayrı bir keyifti.

Hiç mübalağasız dünyada aşkı en doğru anlamlandıran şarkılardandır “Beyhude.’’

Gelin Mehmet Teoman’ın kaleminden anımsayalım:

“Şah desen kul desen beyhudedir beyhude / Bu dünyanın işleri beyhudedir beyhude / Zengin olsan fakir olsan aşkın yeri bellidir / Sen sen ol seven ol başka âlem yok.

Dünya yalan dünyadır üstü altı rüyadır /Özü aslı hayatın aşka olan yolundur /Çul desen altın desen beyhudedir beyhude / Yok desen tamam desen beyhudedir beyhude.’’

Evet, aşk insan olmanın en güzel halidir.

Üçüncü dünya savaşının ayak seslerinin duyulduğu şu çılgınlık günlerinde; keşke, aşkı bütün masumiyetiyle yaşayabilseydi insanlar.

Ben şuna kalpten inanırım; bir tek insanı dahi samimi biçimde seven biri kimseye şiddet uygulayamaz, haksızlık yapamaz ve dünyada kardeşçe, barış içinde var olmak mümkün olur.

Tarihin kanla yazılması insanın sevme konusundaki evrimsel/genetik eksikliğindendir.

 

USTA BİR FOTOĞRAFÇI

Mehmet Teoman’ın usta bir fotoğrafçı olduğunu Facebook’da kavradım.

Hemen her gün Mehmet Teoman’ın sayfasında paylaştığı fotoğrafları heyecan dolu bir hayranlıkla; anılara, hayallere dalarak seyrediyorum.

Bana yaşama sevinci veren; gün doğumları, gün batımları, güneşin ve denizin birbirinin aynasından rengârenk yansımaları; teknelerin mavinin enginliğinde süzülüşü; sahiller; çiçekler, ağaçlar, evler; deniz kıyısı insanları…

İçlerinde mutlulukla kaybolduğum sımsıcak manzaralar.

Mehmet Teoman objektifiyle yazıyor hayatın şiirini ve deklanşörü kalbine dayayarak çekiyor fotoğraflarını.

 

KİTAP

Şu günlerde elimden düşürmediğim bir kitap var: “Mehmet Teoman - Anılar saçılmış odaya, her yere.”

Metin Solmaz’ın Mehmet Teoman’la yaptığı uzun sohbetlerden oluşan kitap, Anason İşleri Kitapları tarafından yayımlandı.

Aşk, eğlence dünyası, müzik insanları, gece hayatı, ilişkiler, Türkiye’nin yakın tarihi.

Mehmet Teoman’ın hayat deneyiminden, sanatçı kişiliğinden damıtılmış anıları bana ne iyi geldi; ufkumu açtı. Sanki onunla uzun uzun dertleşmiş; hayallerimi, anılarımı paylaşmış gibi oldum. Okurlarıma öneririm.

Mehmet Teoman’ın sağ kolunda; “Bu Da Geçer’’ yazıyor.

Ne mutlu ona; bu dünyadan aşkla, şarkılarla, fotoğraflarla, dostluklarla; güzellikler üreterek, paylaşarak geçiyor.

Zaten insan dediğin nedir ki; evrenin sonsuz uykusunda kısacık bir rüyayız.