Hava Durumu

NİHAYET KANLI İSYANLAR

Yazının Giriş Tarihi: 17.09.2022 16:00
Yazının Güncellenme Tarihi: 17.09.2022 16:00

1. Tiyenis sülalesinin yıkılmasıyla netice verdi. Fakat 2.Sülale zamanı,1. Sülale zamanı gibi mesut ve bahtiyar bir zaman dilimi olmadı. Bu sülalenin döneminde birçok felaketler husule gelmiştir. 2. Sülaleden Beynetris, hanedana hükümran olan kadınlara da, saltana ta varis olma hakkını bahşetmiştir. Şimdiye kadar ilk sülalelere dair malumat, yapılan keşif ve araştırmalara dayanmaktaydı. Daha sonra yapılan kazılar ilk sülaleleri meydana getiren kişilerin simalarını ve eşkallerini ortaya çıkarmıştır. Bilhassa Tanyis’in Batı yönünde Abidos mezarlığında Negado, Kumul ahmer, Şakareh ve Menfis civarında Mısırın çok eski zamanlarda pek çok eserine rastlanmıştır. Bu eserlerden elde ed ilen bilgiler neticesinde çıkarılan hüküm Mısırın ilk hükümdarları, savaş ve inşaatla çok meşgul olmuşlardır. Bunların tüm zaferleri ve başarıları ele geçirdikleri şehirlerin isimleri mazbuttur. İlk hükümdarlarından itibaren dinleri bütünüyle kurulmuştur. Kullanmış oldukları yazı usulü ise, Menfis ve Teb hükümdarlarının zamanının yazı usulüdür. Mücevherleri, silahları, kullandıkları kaplar, uzun zaman alıştıkları cinsten olup pek farklar göstermemiştir.

(65)Karnak da, 3. Tomisis mabedinin harabeleri resmi ve Karnak mabedinde bir kapı) yine Dandre mabedi resmi(66) Bu devire ait kitaplar ve heykelleri, hiyerog lifleri, pek muntazam değil, hatta kabadır. 2.Tenyis Sülalesi, Menes Sülalesinin ahfadı ile beraber sona ermişlerdir. Tenyis sülalesi beş buçuk asır kadar hükümran olabilmişlerdir. Bu zaman zarfında takdire şayan bazı eserler meydana getirmeye muvaffak olmuşlar idi. Nom'larda yaşayan Prensler bunlara tabi olmaya tahammül edememişler, Hükümdarlarının bazıların dan çektikleri zulüm, gördükleri muameleden şikayetçi olup, bunlara karşı istiklaliyet yoluna başvurmuşlardır. Bunların haylicesinin, istiklaliyet davaları lehlerine sonuçlanmıştır. Bu istiklaliyeti kazananlar da, birer sülale teşkil ederek, kendilerini yöneten sülalelerle, iktidar savaşı yapmış olmaları muhtemeldir.

Son tahlil de, yine Menes Sülalesi bunların tamamına üstünlük sağlamış, ülkenin mutlak hakimi olmayı elin de tuttuğu görülmüştür. Menes sülalesinin devamı olan nesiller, dağılmış uzuvları bir araya getirebilmeye muvaffak olunmuş, medeniyet yolunda sağlıklı adımlar atabilen bir devlet vücuda getirdiler. Fiemanillah.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.