Kötümserler, karamsarlar bir yana…

Bir de ruhsal yüklerini size taşıtmaya çalışanlar, depresyonlarıyla sizi ezenler, sizi duygusal açıdan rehin alanlar, yaşam enerjinizi emenler, mutsuzluğunu bulaştırmaktan bencilce zevk alanlar, moral bozma makinası gibi kafamızı şişirenler var.

Bir tür nihilizm…

********************

Türkiye’nin geleceğinden umutlu olduğumu, zor bir dönemden geçtiğimizi (ekonomik kriz, salgın ve deprem) ama kötümser, karamsar, yılgın olmamak gerektiğini sık sık yazıyorum.

Alın mesela İzmir depreminde izlediğimiz fedakârlıklar, kahramanlıklar, can pahasına, büyük azimle hayat kurtarmaya çalışmalar moral vericiydi.

İşte umudumu tazeleyenler:

Afet ve Acil Durum (AFAD) ekipleri, Arama Kurtarma Derneği (AKUT), Başta İzmir Büyükşehir olmak üzere İstanbul, Ankara, Adana, Mersin, Bursa, Antalya büyükşehir ve ilçe belediyelerinin gerek itfaiye gerekse arama-kurtarma ekipleri, Soma’lı madenciler.

****************************

Hepsi kahramanlarımız.

Hepsi bizlere insan olma onurunu yaşattılar, dayanışmanın önemini tekrar anımsattılar, bizleri bütünleştirdiler.

Bir insanın hayatını kurtarmaktan daha erdemli, değerli ne olabilir ki.

Alınlarından öpüyorum…

 

NASUH MAHRUKİ

 

17 Ağustos 1999 Gölcük depreminde Türkiye’nin ilk kurtarma takımı olan AKUT ve Nasuh Mahruki çok büyük görev üstlenmişti.

ODA TV’ye konuşan AKUT’un eski başkanı Nasuh Mahruki’ye bırakayım sözü:

“Bir kere arama kurtarma, enkaz kaldırma, enkaz altında insan aramak korkunç zor bir iş. Herkesin yapabileceği bir iş değil. Günlerce süren muazzam bir mücadele. Bu kadar büyük mücadele verdikten sonra enkaz altından bir insanın hayatını kurtarmak olağanüstü bir duygu. Çok az şeyle kıyaslanabilir bu.’’

****************************

Mahruki devam ediyor:

‘’İzmir depremine 6500 kurtarıcı gitti. 17 tane enkaz vardı sadece. 17 Ağustos depreminde bütün ülkenin enkaz arama kurtarma kapasitesi ise 220 kişiydi, yarısı biz, yarısı Sivil Savunma idi, karşımızda 47 bin enkaz vardı. Yani bu İzmir depreminden ders çıkarmamız lazım.’’

 

 

DERS

 

Mahruki haklı…

Hata yapabilir felaketlerle karşılaşabiliriz; ama onlardan ders çıkarmaktır önemli olan.

Sıkıntımız şu; bir hata yapıyoruz veya bir felaketle karşılaşıyoruz; sonra, ondan ders çıkarmayıp hiçbir şey olmamış gibi devam ederek daha büyük bir hata yapıyoruz.

******************************

Deprem konusunu benden iyi biliyorsunuz;onca yıldır, her şey yazıldı söylendi; ama,Bursa İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Mehmet Albayrak’ın dediği gibi,‘’bir arpa boyu yol alınmadı’’.

Bilim insanları neredeyse feryat ediyorlar yaklaşan tehlikenin büyüklüğü konusunda.

********************************

İzmir depremi son uyarıdır; somut önlemlerle hemen şimdi harekete geçmeli.

Meclis’te 5 partinin ortak önerisiyle Deprem Araştırma Komisyonu kurulması olumludur umarım başarılı olur komisyon.

********************************

En acil, en hayati iş budur.

Evleri halkımıza mezar olmamalı.

İnsanlar beton tabutluklarda yaşamamalı.