Hava Durumu

Anadolu dernekleri partilere temsilde adalet ilkesini anımsatıyor...

Yazının Giriş Tarihi: 05.04.2023 14:10
Yazının Güncellenme Tarihi: 05.04.2023 14:10

Amaçları, kopup geldikleri memleketlerine ait kültürü kendi aralarında yaşatmaya çalışmanın ötesinde, yeni kuşaklara ve ‘yabancılara’ tanıtabilmek için çeşitli faaliyetler yürütmek olan Hemşehri Dernekleri ülkemiz büyük kentlerinin önemli bir gerçeği.

1950’lerden beri hızlı bir kentleşme süreci yaşayan ülkemizde kırsal alanların yetersizliği, istihdam olanaklarının, sağlık hizmetlerinin, eğitim fırsatlarının daha geniş olması bunda önemli bir etkin hiç kuşkusuz.

Kırsal alandan kentsel alana yönelen bu nüfus hareketi sonrası kentsel alana yabancı bu kişiler başlarda barınma, iş bulma, kentsel mekânlara uyum sağlama ve kentte tutunma gibi bazı sıkıntıları çözme amaçlı oluşmuş olsalar da sonraları ortak bir kent kültürü oluşturma konusunda başarılı işler de yapmaya başladılar.

Göç yoluyla belli başlı büyük kentlerde kümelenen bireylerin birçok sıkıntılarını çözmede önemli işlevler gören Hemşehri Dernekleri bu gün artık daha işlevsel bir yapıya doğru evirilmiş durumdalar.

* * *

Birer sivil toplum örgütü olarak bu Hemşehri Dernekleri kırsal alanda yaygın olan akrabalık ilişkilerinin diğer bir anlatımla cemaat ilişkilerinin kentte de sürdürülmesine olanak verdi.

Kente gelen kişilerin uyum sürecinde Hemşehri Dernekleri tampon kurum işlevi gördüler.

Türkiye’de faal olan Hemşehri Dernekleri’nin sayısı 16 bin dolayında..

Bu sayı, faal olan tüm derneklerin yüzde 7’den fazlasını oluşturmakta...

Bursa da bir sanayi Anakenti olarak Anadolu’dan dört bir köşesinden gelen insanlara ev sahipliği yapmış durumda.

* * *

Bursa’da 2023 yılı itibariyle dernek sayısı 4 bin 429...

Farklı meslek grupları başta olmak üzere, Bursa hemşehri dernekleri, Bursa Sanayici ve İş İnsanları dernekleri, İbadethane, cami, spor, gençlik, şehircilik, imar gibi Bursa’da yüzlerce dernek yer almakta.

Kamu yararına çalışan dernek sayısı 12, sendika sayısı 13.

Hemşehri Derneği sayısı ise 841...

Bu, önemli bir sayı ve Bursa’da önemli çalışmalar yapmaktalar.

* * *

14 Mayıs’ta Cumhurbaşkanı ve Milletvekili seçimi yapılacak.

Bursa’da kurulu bulunan Anadolu dernekleri Yönetim Kurulu Üyeleri geçtiğimiz akşam düzenledikleri bir iftar yemeğinde basınla buluştu.

Bursa Bitlisliler Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Mehmet Demir Anadolu dernekleri Yönetim Kurulu Üyeleri ve temsil etmiş oldukları kitle adına hazırladıkları bir bildiriyi okudu.

Muhatap olarak siyasetçilere yöneltilen bildiri de ‘...Aidiyet duygusunun gelişmesi, kısır döngülere düşülmemesi, yaşam kalitesinin yükseltilmesi, kültürel mozaiklerin kente bütünleşmesi ve her bireyin katma değer sağlamasını hedefleyerek, ilimizin yarınlarını belirleyecek kadrolarda temsilde adalet ilkesinin gözetilerek aday belirlemelerinin yapılması bizler için büyük bir anlam ve önem arz etmektedir’ denildi.

Ve bu kapsamda;

- Siyasi partilerin başarı elde etme adına çıktıkları bu yolda belirleyecekleri listelerde olumsuzluk yaratabilecek tercihlerde bulunmamaları,

- Ötekileştirmenin olmayacağı, şehre ve şehrin kadim değerlerine sahip çıkılmasının zorunlu olduğu bilinciyle hareket edilmesi gerektiği,

- Listelerin belirlenmesi aşamasında bazı olumsuzluklara ve art niyetli düşüncelere sebep olabilecek tutum ve seçimlerden kaçınılmasının büyük önem taşıdığı vurgulandı.

Yönetim kadrolarında bütün siyasi partilerin temsilde adalet ilkesini dikkate alarak Bursa’yı oluşturan bileşenlerin aidiyetlerine katkı sağlamalarının hatırlatılmasını Anadolu Dernekleri’nin ortak kent kültürü oluşturulması adına önemli ve gelişme olarak görmek gerek.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.