Hava Durumu

Başarmaya inanmak gerek önce..!

Yazının Giriş Tarihi: 09.06.2024 20:58
Yazının Güncellenme Tarihi: 09.06.2024 20:58

Matematiği sevmeyen bir öğrenci Hoca tahtaya bir problemi yazarken ders sırasında uyuklamaya başlar.

Ders bitip zil çalınca uyanır!

Tahtada gördüğü soruyu problemi ev ödevi sanarak defterine hızlıca kaydeder.

Eve döndüğünde öncelikle o ödevi yapmak ister...

Ama ne görsün, çok zor bir sorudur ve ne yaptıysa çözülmemektedir problem.

Uzun süre uğraşır, iyice hırslanır birçok kez dener...

Sabaha kadar uyumaz, problemi çözmek için denemelerini sürdürür ve sonunda başarır, sonuca ulaşmıştır.

Ertesi günü derste öğretmenine ev ödevini gösterip kontrol etmesini ister.

Öğretmen şaşkındır, çünkü tahtaya yazdığı problem matematik tarihinde çözülemeyen problemlere örnektir!

Derste uyanan öğrenci o sorunun şimdiye kadar çözülemediğini bilmediğinden birçok kez farklı açılardan denemeler yaparak problemi sonunda çözebilmiştir.

Kahramanımız büyük bir iş başarmıştır, çünkü o işin başarılacağını duymamıştır, bilmemektedir.

Diğer öğrenciler sorunun çözülemeyeceğini bildiğinden, deneyimlerine dayanarak 'mantıklı ve gerçekçi ' hareket edip hiç bir şey yapmamıştır, dememişlerdir.

Çığır açan işler başaran, tutkulu ama deneyimsiz birçok insanın başarı sırrı bir cümleyle özetlenebilir.

Başardılar, çünkü başaramayacaklarını bilmiyorlardı!

Başarmaya mahkûmdular...

(Form Atmosferden alıntı)

Kıssadan Hisse:

Başarı herkese göre değişen bir kavramdır. İster harika bir kariyere ister bir eve yahut bir aileye sahip olmak olsun, başarı herkesin elde etmeye çalıştığı bir şeydir.                        Hedeflerinizde başarıya ulaştığınızda, bu sizi gururlandırır, yeniden başarılı olmak için size daha fazla motivasyon verir ve rekabetçi bir dünyada bir etki yarattığınızı bilmenizi sağlar.                                              Başarının önündeki en büyük engellerden biri başarısızlık korkusudur. Başarısızlık korkusu, başarısızlığın kendisinden daha kötüdür çünkü sizi gerçekleşmemiş potansiyelle dolu bir yaşama mahkûm eder. Oysa başarısızlığa karşı başarılı bir yanıt, yaklaşımınıza bağlıdır. Yani “Başarı; bıkmadan ve usanmadan, başarısızlıktan başarısızlığa koşmaktır.”                                                                                                                  Çok sayıda denemesi başarısızlıkla sonuçlandıktan sonra sonuca ulaşan Edison’un bu konuda söyledikleri çok çarpıcıdır... “Ampulü yapmanın yüz farklı yolunu keşfettim.” Dünyada iz bırakmış, başarıya ulaşmış insanların kuşkusuz ki, en önemli özellikleri arasında ‘kararlı ve azimli’ olmak vardır.  “Dünya, yetenekli ve iyi eğitimli ama boş gezen insanlarla dolu, başarı konusunda asıl olan azim ve kakarlılıktır.” Evet, günümüzde insanların birçoğu, üzerinde çalıştığı girişimlerle ilgili (iş, ders, proje vb.), yeniden denemenin gücünü göremeyebiliyor. Oysa başarısızlıklardan bir şeyler öğrenip, yeniden denediğimizde, istediğimiz şeyi elde etmemiz olasıdır. Kararlılık ve azim size motivasyon kazandırır...                                                   Hedefinizi, hedefe bağlılık düzeyinizi ve bu hedefe ulaşmak için ne yapmaya istekli olduğunuzu içeren bir liste yapabilirsiniz. Planınıza odaklanmak çok önemlidir.                                                                  Yolculuğunuzdan daima yeni şeyler öğrenin... Kesin olarak başarılarınızın sonuçlarına odaklanmak yerine, hayatta başarılı olmak için gereken küçük adımların farkına varın.                                        Yol boyunca eğlenin...  Çünkü bir şeyi başarma yolculuğu çok sıkıcı hale gelirse, başarmak daha zor olacaktır. Neler yapabileceğinizi öğrenmek eğlenceli ve heyecan verici olabilir, bu nedenle duygusal açıdan olumlu bir deneyim yaşamak ve bakış açınızı kaybetmeden ilerlemeye devam etmek için hedeflerinizi hafif ve eğlenceli tutmak önemlidir.                                                                                 Daima olumlu düşünün...  Bakış açınızı değiştirin...   Kendinize karşı dürüst olun. Kendinize güvenin...

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.