Hava Durumu

Bir Milletin yeniden dirilişi...

Yazının Giriş Tarihi: 17.03.2024 17:03
Yazının Güncellenme Tarihi: 17.03.2024 17:03

Bugün, 18 Mart Çanakkale Zaferi Ve Şehitleri Anma Günü...

1.Dünya savaşı sırasında 18 Mart 1915 tarihinde Osmanlı İmparatorluğu’nun zaferiyle sona eren Çanakkale Deniz Savaşları’nın anıldığı gün... 

Bu gün başta Çanakkale olmak üzere tüm Türkiye'de resmî makamlarca çeşitli programlarla kutlanmakta ve Şehit olan Türk askerleri anılmaktadır.

Bu cephede alınan galibiyet dünya ülkelerinin güç dengelerini değiştirmiş ve yüce Türk Milletinin belirleyici ve yönlendirici gücünü bir kez daha gözler önüne sermiştir. 

Çanakkale Cephesi'nin Anadolu halkına verdiği azim, umut ve kararlılık Kurtuluş Savaşı'nın meşalesini de ateşlemiştir.

Çanakkale, Türk ulusunun bağımsızlık ve özgürlük söz konusu olduğunda ne denli kararlı ve kahraman olduğunu dünyaya sonsuza dek anımsatacak bir cephedir, Anıtcephe’dir. 

Çünkü Türk ordusu üstün muharebe taktikleri ve silah gücü bakımından çok üstün bir güce karşı ustalıkla karşı koymuştur...

* * *

Bununla beraber dünya harp tarihi, Çanakkale'de Türk askerinin insancıllığını savaş alanlarında bile yitirmediğine, düşmanına dahi merhamet gösterebildiğine de tanık olmuştur.

Türk milletinin milli mücadele ruhunu, Türk askeri gücünü ve milli egemenlik ısrarımızı gösterdiğimiz 1. Dünya Savaşı sırasında, Gelibolu Yarımadası'nda büyük bir utkuya imza attık. 

I. Dünya Savaşı'nda İngiltere, Fransa, Sırbistan ve Rusya İmparatorluğu'nun oluşturduğu (daha sonra İtalya, Yunanistan, Portekiz, Romanya ve ABD'nin katıldığı) İtilaf Devletleri, Almanya ve Avusturya-Macaristan'ın oluşturduğu (daha sonra Osmanlı İmparatorluğu ve Bulgaristan'ın katıldığı) İttifak Devletleri'yle savaştı.

İtilaf (Anlaşma) Devletleri ile Osmanlı Devleti arasında gerçekleşen Çanakkale Savaşı bölümünde düşmanı hezimete uğrattık. 

Çanakkale Zaferi, Anlaşma Devletleri'nin Osmanlı Devleti'ni ilk ağızda savaş dışı bırakarak, Almanya'nın güneydoğudan kuşatılmasını amaçlayan stratejisini boşa çıkarmış, böylece savaşın en az iki yıl daha uzamasına neden olmuştur.

* * *

M. Kemal Atatürk’ün sonradan Çanakkale Zaferi ile ilgili savaşın kazanılmasındaki en büyük etken nedir, sorusuna verdiği yanıt çarpıcıdır.

Atatürk, ‘Türk askerinin ruh kudretini gösteren şayanı hayret ve tebrik bir misaldir. Emin olmalısınız ki, Çanakkale Muharebelerini kazandıran bu yüksek ruhtur...’ diyerek Türk askerinin inancına, vatan sevgisine ve kararlılığına vurgu yapmıştır.

Çünkü Atatürk askere, ‘Ben size hücumu değil, ölmenizi emrediyorum’ diyerek onların ölüme atılmalarına tanık olmuştur.

Atatürk, askerlerin birkaç dakika sonra öleceğini bile-bile hücum etmelerini onların iman gücüne ve vatan sevgisine bağlamaktadır.

Bu savaşlarda 250.000 savaş alanında, tahminen de 150.000 hastanelerde olmak üzere 400.000 vatan evlâdının şehâdet şerbetini içmiştir.

Çanakkale Zaferi’nin silah, asker sayısı ile değil, îman gücüyle kazanıldığının sayısız örnekleri vardır. 

İlk akla geleni Seyit Onbaşı’nın öyküsüdür... 

1909 yılında orduya katılan ve Balkan Savaşları’nda da mücadele eden Seyit Onbaşı; Çanakkale Savaşı’nda da topçu birliğinde askerlik yapmıştır. 

Rumeli Topçu Birliği’nde bulunan tek top vincinin arızalanması üzerine, insanüstü bir çaba gösteren Seyit Onbaşı’nın yerde duran topu sırtlayarak bataryaya yüklemeyi başarması ve yapılan atışla düşman gemisinin etkisiz hale getirilmesi herkesçe bilinmektedir.

18 Mart 1915, Türk tarihinde bir askeri ve siyasi başarı olmaktan öte inanç, azim ve yiğitlikle örülmüş bir destanın yaradılış tarihidir.  

Bu vatan şehitlerimize minnettardır, ruhları şad olsun... 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.