Hava Durumu

Bursa’da Nazım Hikmet yılı...

Yazının Giriş Tarihi: 05.06.2024 18:55
Yazının Güncellenme Tarihi: 05.06.2024 18:55

Yaşamının bir bölümü 1942 ile 1945 ve 1948 ile 1950 yılları arasında iki kez girdiği Bursa Cezaevi'nde geçmiş dünyaca ünlü şair Nazım Hikmet için Bursa’da bu yıl Büyükşehir Belediyesi’nce ‘Nazım Hikmet yılı’ ilan edildi.

İyi de edildi...

Ünlü şairin ölümünün 61. yılında 2024'ü "Bursa Nâzım Hikmet Yılı" ilan eden Büyükşehir Belediyesi yıl boyunca düzenlenecek etkinliklerle, Türk şiirinin büyük ustası Nâzım Hikmet'in mirası Bursa'da yaşatılacak.

Kurtuluş Savaşı Destanı, ‘Yatar Bursa Kalesinde’, ‘Memleketimden İnsan Manzaraları’nın da aralarında bulunduğu unutulmaz sayısız eserlere imza atan şair Nâzım Hikmet Bursa’da da ölümünün 61. yılında çeşitli etkinliklerle anılmaya başlandı.

* * *

Türk edebiyatına sayısız eser kazandıran, kaleme aldığı dizeleri şarkı olan usta şair Nazım Hikmet, 6 Mayıs 1931'de "bir zümrenin başka zümreler üzerinde hâkimiyetini temin etmek gayesiyle halkı suça teşvik ettiği" gerekçesiyle yargılanmıştı.

Komünist düşünceleri ve yasaklı Türkiye Komünist Partisi (TKP) üyeliği nedeniyle defalarca tutuklanmış ve yaşamının büyük bölümünü hapiste yahut sürgünde geçirmiş; Türkiye'de 11 ayrı davadan yargılanarak İstanbul, Ankara, Çankırı ve Bursa cezaevlerinde 12 yılı aşkın süre hapis yatmıştı.

1938'de “orduyu isyana teşvik” suçuyla tutuklanıp 28 yıl 4 ay hapis cezasına çarptırılan Nâzım Hikmet, 1951’de Menderes Hükümeti’nce çıkarılan af yasasıyla yeniden serbest kalana dek geçen yaklaşık 13 yıl boyunca şiirini en üst düzeye çıkaran, dünya çapında tanınmasını sağlayan başyapıtlarını verdi.

İnönülü CHP zamanında şiirleri ve politik görüşleri nedeniyle hapse atılan Nazım Hikmet’in Menderes hükümeti zamanında affedilerek hapisten çıkarılmış olması üzerinde durulması gereken önemli bir nokta olarak görmek gerek sanıyorum.

* * *

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Bozbey tarafından '2024 Bursa Nâzım Hikmet Yılı' kapsamında yıl boyunca yapılacak olan etkinlikleri anlatan Başkan Mustafa Bozbey, ‘Nazım'ın izlerinin olduğu bir kent Bursa. Onun için yıl bu yıl Bursalılarla çok farklı etkinliklerle beraber olacağız...’ dedi.

Başkan Bozbey ayrıca yıl içerisinde basılmış bir esere de Bursa Büyükşehir Belediyesi’nce Nazım Hikmet ödülü verileceğini açıkladı.

Bursa'da Özgür Bir Gün sergisi ve Çok Şükür Yaşıyoruz etkinliği ile de Bursalılarımızla buluşturacağız.’ diyerek eserlerinin yaşatılacağını vurguladı.

* * *

Kişilerin davranış ve eylemlerini tarihin koşulların içinde değerlendirmek gerekir kuşkusuz...

Türk şiirinin ustalarından Nazım Hikmet'in Ocak 1921'de İstanbul'un fethine ilişkin bir şiir yazdığını birçok kişi bilmez... 

Günümüzde çok bilinmeyen Belde-i Tayyiben ifadesinin geçtiği şiirin özellikle son iki dizesi "Zulüm 1453'te başladı" diyenlere de yanıt niteliğinde aslında..!

İşte Nazım Hikmet'in okurken çok şaşırmanıza neden olacak ilk eserlerinden "Sekiz Yüz Elli Yedi" adlı şiiri...

"İslam'ın beklediği en şerefli gündür bu,
Rum Konstantiniyye'si oldu Türk İstanbul'u.

Cihana karşı koyan bir ordunun sahibi
Türk'ün genç padişahı, bir gök yarılır gibi

Girdi Eğrikapı'dan kır atının üstünde
Fethetti İstanbul'u sekiz hafta üç günde.

O ne mutlu, mübarek bir kuluymuş Allah’ın!
Belde-i Tayyibe’yi fetheden padişahın,

Hak yerine getirdi en büyük niyazını
Kıldı Ayasofya’da ikindi namazını!

İşte o günden beri Türkün malı İstanbul,
Başkasının olursa, yıkılmalı İstanbul!

Saygı ve rahmetle anıyoruz...

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.