Hava Durumu

BURSA TURİZM HEDEFİNE KİLİTLENDİ...

Yazının Giriş Tarihi: 26.09.2022 16:37
Yazının Güncellenme Tarihi: 26.09.2022 16:37

Bursa, bir yandan sanayide üretim artışı ve dış satım gücünü arttıracak adımları atarken öte yandan tüm sektör paydaşları olarak Büyükşehir Başkanlığı eşgüdümünde turizm gelirlerinin arttırılmasına yönelik büyük bir atılım içinde.

Bursa bilindiği üzere kültür ve inanç turizmi, kış turizmi, sağlık turizmi, gastronomi turizmi gibi pek çok farklı turizm türünü bünyesinde barındıran bir varış yeri...

Ne ki Bursa, akıllı turizm uygulamaları ile bütünleşmesi gerekiyor.

Çünkü akıllı turizm uygulamalarında bulunan kentler rekabetçiliği arttırabildiği için turistlerin deneyimlerini de arttırmaktadır.

* * *

Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Bursa’nın tarım, ticaret, sanayi kenti olmasının yanında aynı zamanda bir turizm kenti olma potansiyeli taşıdığını başından beri söylüyordu.

Sorun bunun nasıl ele alınacağı, nasıl harekete geçirileceğindeydi.

Başkan Aktaş göreve başladığında bu konuda nelerin, nasıl yapılmasına yönelik kent dinamiklerini harekete geçirerek bir dizi çalışma yaptı.

Belediye bünyesinde genç bir ekip oluşturdu.

Ancak yapılacaklarla hemen sonuç almak olası değildi.

Öncelikle Bursa’da turizmi 12 aya yaymak, turistin kentte kalış süresini uzatmak gerekiyordu.

Kentin tarihi ve kültürel birikimi ile birlikte deniz, kum, güneş avantajıyla yeterli otel kapasitesi vardı ama bir yerlerde bir eksiklik vardı.

Sektör dinamikleri birbirinden kopuk çalışma içindeydiler.

Başkan Aktaş önce eşgüdüm halinde çalışılmasını sağladı.

Kuşkusuz bir kentin diğer kentlerle rekabet edebilmesi salt kamu gücüyle olası değildi.

Tüm sektör temsilcilerinin sürece birlikte katılması gerekliliği açıktı.

Sektörün tüm unsurlarının, içinde bulundukları kentin sorunlarını birlikte giderebilmek için anlayış, işbirliği, dayanışma ve çaba göstermesi gerekiyordu.

* * *  

Turizm içinde onunla en yakın ilintili alanın gastronomi olduğu açıktı.

Bursa’nın gastronomi kültürünü ortaya çıkarmak ve turizmin canlanmasına katkıda bulunmak amacıyla 23-25 Eylül tarihlerinde zengin bir içerikle Gastronomi Festivali yaşama geçirildi.

Yerli ve yabancı çok sayıda katılımcının yer aldığı festival sırasında eğitimler, çalıştaylar, paneller, söyleşiler, alım heyetleri, konserler ve gösteriler gerçekleşti 3 gün boyunca.

Ayrıca festivalle birlikte eş zamanlı olarak Ulusal İhtisas Fuarı niteliğindeki 4'üncü Gıda (TURFOOD) Fuarı ve 3'üncü Turizm Fuarı gerçekleştirildi.

Bütün bu bileşenlerin ortaya çıkardığı sinerji ile Bursa gastronomisi ile de dünyaya adını duyurmaya başladı.

Çünkü 500 yıllık köklü bir geçmişe sahip Bursa, sanayisi, tarihi, kültürel ve turistik değerlerinin yanı sıra gastronomisi ve mutfak kültürü ile de göz kamaştırmaktadır.

Verimli topraklarında yetişen ve bugün sayısı giderek artan coğrafi işaretli gıda ürünleriyle ve son derece gelişmiş gıda sanayisiyle de Türkiye gastronomisinin can damarlarından birisidir.

Bursa ilk kez ‘İpeksi Lezzetler’ olarak tanımladığı Bursa Gastronomi Festivali ile önemli bir yola çıktı.

Bu bir güzel başlangıç kuşkusuz..

Asıl olan sürdürülebilirlik ve kararlılık...

50 yıldan fazla Bursa’da faaliyet gösteren ‘Bursa lezzetlerinden’ oluşan liste ve işletmeler içinde doğum yerim olan ve bir süre işletmesinde görev aldığım Kulaca Kalkınma Kooperatifi’nin bir numaralı ürünü Kulaca Salça’nın da bulunması beni ayrıca gururlandırdı.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.