Hava Durumu

Gelecek Sanayi ile birlikte Turizmde...

Yazının Giriş Tarihi: 13.04.2023 15:02
Yazının Güncellenme Tarihi: 13.04.2023 15:02

Turizm, ülkelerin ekonomik sıkıntılar yasadığı dönemlerde büyük bir döviz girdisi sağlayarak, cari açıklarının ve işsizliğin azaltılmasında önemli rol oynamakla birlikte ülkelerin ekonomik kalkınmasına da destek olan bir sektör.

Türkiye, salgın, savaşlar ve küresel ekonomik kriz dönemlerinde bile turizm gelirlerini arttıran ve bu potansiyeli ile geleceğe umutla bakılan bir ülke.

2022 yılı Türkiye 50 milyondan fazla turisti ve daha da önemlisi 46 milyar dolar turizm gelirlerini geride bırakarak bu zamana kadarki en iyi turizm rakamlarına ulaştı.

Bu yıl için belirlenen 60 milyon hedef Türkiye için gerçekçi ve ulaşılabilir bir hedef.

Çünkü ülkemiz kurulu tesislerimizle ve 4 mevsime açık turizm, doğal güzellikler, tarih ve kültürel potansiyelimizle bu hedef için oldukça uygun bir ülke.

Önemli olan bunu her geçen yıl arttırarak ve sürdürülebilir yapmak.

Yani konuk ve hizmet kalitesi gibi birçok ölçütü içinde barındıran sürdürülebilir turizm son derece önemli.

* * *

Turizmin, Türkiye ekonomisi için de en stratejik sektörlerden biri.

Bacasız sanayi de denilen bu sektör Türkiye’de sanayinin hemen ardından önemli bir gelir hanesi durumunda.

Tek sorunumuz var olan potansiyelimizi dış dünyaya tanıtmak.

Bu konuda uluslar arası fuarlar da önemli bir araç...

Dünyanın en büyük 5 turizm fuarı arasında yer alan ve turizme yön veren sektör temsilcilerinin buluşma platform olan EMITT bunlardan biri.

Her yıl İstanbul’da gerçekleşen bu fuarda tüm Türkiye’nin güzellikleri dünyaya sergilenirken Bursa da aynı zamanda bütün yönleriyle tanıtılmakta.

Öteden beri her yıl izleme fırsatı bulduğum EMITT fuarının açılışında önceki gün Bursa basını olarak yer aldık.

Dünya turizminde uzun yıllar ilk 10'da son yıllarda ilk 5 içinde yer alan Türkiye, bu yıl ilk kez ilk 3 içine girmeyi başarmış durumda.

Türkiyeİtalya'yı geride bırakarak tarihinde ilk kez dünya 3'üncülüğüne ulaştı.

Kuşkusuz bundan Bursa da payını almakta...

İçinde bulunduğumuz yılda ülkemiz ve Bursa açısından şanslı bir süreç yaşanacağı görülmekte.

* * *

EMITT fuarının açılış töreninde konuşma yapan, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, bu fuarın son 25 yıldır turizm sektörünün büyümesine ciddi katkı sunduğunu, her yıl katılımcı ve ziyaretçi sayısını artırarak dünyadaki en büyük 5 turizm fuarından biri olmayı başardığını belirtirken bakanlık olarak bu konuya ciddi olarak eğildiklerini, gerçekçi ve iyi hesaplanmış hedeflere emin adımlarla ilerlediklerinin altını çizdi.

2022 yılı sonunda, bir rekora imza atarak en çok turist ağırlayan üçüncü ülke olduğumuzu belirtmesi gelecek adına umutları arttırdı hiç kuşkusuz.

Dünyanın en büyük beş turizm fuarından birisi olan 26’ıncı Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı (EMİTT), TÜYAP Fuar Merkezi'nde kapılarını ziyaretçilere açarken, Bursa da, tarihi, kültürel ve doğal zenginlikleri ile tanıtılmak üzere yer aldığı stantta Bursa Büyükşehir Belediyesi Dış İlişkiler Daire Başkanı Abdülkerim Baştürk, fuara oteller ve sağlık turizmi yapan 38 ticari firmayla yer aldıklarını belirtti.

Baştürk, özellikle sağlık turizminde önemli gelişmeler yaşandığının altını çizdi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.