Hava Durumu

Halk Vali’yi ‘Baba’ gibi görür...

Yazının Giriş Tarihi: 10.06.2024 11:51
Yazının Güncellenme Tarihi: 10.06.2024 11:51

İnsanı insan yapan değerleridir, inançlarıdır, kültürüdür, gelenekleridir, duyarlılıklarıdır...     Bireysel olarak insan bir noktada kendisi adına yöneticidir. Bu yönüyle de olsa Allah’a, kendisine, insanlığa, çevresine karşı sorumlulukları vardır.  Ancak bunun dışında bireyden tepeye, tepeden bireye kadar da bir yönetim anlayışının olduğu unutulmamalıdır.   Valilik; kökeni çok eski zamanlara dayanan, yetki ve sorumlulukları nedeniyle toplumun gözünde oldukça saygın olan bir meslektir.  Valiler, bulundukları ilin en yüksek yetkilisidir, devletin, icranın temsilcisidir, en üst yöneticidir, bürokrattır.                                        

* * *

Son yıllarda yaşama geçirdiği projelerle, kamu hizmetlerinin etkin, hızlı ve kaliteli bir şekilde verilmesini sağlayan İçişleri Bakanlığımız, toplum yararına yönelik, insan odaklı, insanların yaşamını kolaylaştıracak uygulama ve çalışmalara ağırlık vermeyi sürdürmektedir.  Türk kamu yönetiminde Vali il’de devletin ve hükümetin temsilcisidir.  Bunun yanında ayrı-ayrı her bakanlığın temsilcisi ve bunların idari ve siyasi yürütme organı olarak görev yapar.                                                 

* * *

Görece daha küçük yerleşim birimlerinde yaşayanlar hala Valilik ve Kaymakamlık müessesesinin gerekliliğine inansa da, özellikle büyükşehirlerde yaşayanlar arasında atanmış Vali ve Kaymakamlardan ziyade seçilmiş Belediye Başkanlarını tercih ettikleri görülmektedir.

Kendi seçtikleri Belediye Başkanlarını kendilerine daha yakın hissederler.

Ne ki öyle Valiler de olmaktadır ki, devletin o gücünü şefkatle vatandaşa yansıttıkları için O Valiler ‘Baba’ olarak görülmektedir.

Valiler, kaymakamlar, tarafsız oldukları sürece milletin, illerinin, ilçelerinin ve köylerinin babaları hükmündedirler yani...

Türkiye’de bilindiği üzere bir ‘Devlet Baba’ deyimi vardır. Bu, başka ülkelerde kullanılmayan bir deyimdir.

Bu deyim, Türk Milletine has özel deyimlerdendir.

Millet olarak, Devleti, Baba biliriz...

Bunun için de vatandaşlara baba şefkat ve muhabbetiyle yaklaşması istenir.

Milletin siyasi iradesini kullanan Cumhurbaşkanı’nın atadığı Valiler O’nun ve devletin temsilcisidirler.  

* * *

Bir gazeteci olarak, İlimizde görev yapan çok sayıda Vali’yi yakından tanımak fırsatını buldum.  Bu Valiler içinde halkla iç içe, sevecen, yardımsever, çalışkan, yaşadığı ilin sorunlarına çözüm arayışında çırpınan Valiler vardı. Pazar tatilini dahi kentin tanıtımına ayırarak gazetecileri kırsal bölgelerdeki tarihi ve turistik yerlerin gün ışığına çıkartılmasına çalışanlar vardı.                                                                                            Kentin sorunlarını belirleme ve çözüm arayışı için sıkça basın toplantıları düzenleyen, halkı bilgilendiren, görüş ve öneriler alan Valiler vardı.                                                                                        Ama başka anlayışlar sergileyerek yaşamı kolaylaştırmak yerine,adeta zorlaştıracak uygulamalara imza atan Valiler de yok değildi..!

* * *

İlimizde şu an görev yapan Vali Mahmut Demirtaş, 20 Ağustos 2023 tarihinde ilimizdeki görevine başladı.  Daha önce görev yaptığı Mardin Valiliğinden kentimize atanan Demirtaş’ı Küresel Gazeteciler Konseyi Mardin temsilcisi arkadaşımıza telefonla sormuş ve ön bilgi almıştım.  Birçok konuda ‘çok şanslı olduğumuzu’ belirtmişti. Göreve başladıktan sonra birkaç etkinlik ve törende karşılaşmıştık. Geçtiğimiz hafta sonu randevu talebimiz üzerine Gazete Yeni Marmara Genel Müdürü, Bursa Spor İcra Kurulu Üyesi ve Küresel Gazeteciler Marmara Bölge Meclisi Başkan Vekili Mustafa Efe ile birlikte tarihi binada kabul edildik. İnsani ilişkileri, devlet adamı kimliği ve güven veren yapısıyla tam bir ‘Baba’ figürü çiziyordu.                                        Çalışmalarında kolaylıklar diliyoruz...

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.