Hava Durumu

Her Şey Yeşil Bir Çevre ve Yeşil Bir Bursa İçin...

Yazının Giriş Tarihi: 06.06.2024 22:20
Yazının Güncellenme Tarihi: 06.06.2024 22:20

Çevre sorunları özellikle geçen yüzyılın ikinci yarısından itibaren dünya gündemini işgal eden en önemli sorunlardan biri...

Artık çevre sorunlarıyla salt ‘Çevreci Aktivistler’ uğraşmıyor, çevrenin kirlenmesinde büyük sorumlulukları olan şirketler de ellerini taşın altına koymaya başladılar.

Nüfusun artışı, kentleşme ve sanayileşmenin hızlanması gibi faktörler çevreye bırakılan atıkların gerek miktarı gerekse türlerinde artışlara neden olmakta.

Çevre kirliliği başlıca hava kirliliği, su kirliliği, toprak kirliliği ve gürültü kirliliği olarak karşımıza çıkmakta...

Dolayısıyla bunlardan herkes olumsuz etkilenmekte...

Bu nedenle de herkes kirliliğe karşı alınacak önlemlerde rol alma çabasında...

* * *

Başlangıçta fosillerin yakılarak, enerjiye dönüştürülmesinin bir süre sonra çevre kirliliğine neden olduğu anlaşıldı.

Bunun yanı sıra ağaç ve orman eksikliği de havadaki oksijen yetersizliğine neden olmakta.

Bir de üstüne sanayileşmenin artması sonucu dünyanın sıcaklığı giderek artmaya başladı.

Çevre kirliliğin zararlı etkileri cansız tüm varlıklar üzerinde kendini göstermekte. 

Çevre kirliliği hava kirliliğinde olduğu gibi binalar, araç ve malzemeler üzerinde de olumsuz etkiler meydana getirmekte.

Çevre kirliliğinin boyutlarının ve zararlı etkilerinin artması insan sağlığının tehlikeye girmesi yanında kalkınma ve büyüme  çabalarında da çevre konusuna olan duyarlılığı artırmaya başladı yani...

* * *

İçinde bulunduğumuz 5 Haziran’ı içine alan hafta Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nca duyurulan bir temayla her yıl “Türkiye Çevre Haftası” olarak kutlanmakta.

Dünya Çevre Günü, İsveç’in Stockholm kentinde 1972 yılında düzenlenen Birleşmiş Milletler Çevre Konferansı’ndan bu yana, her yıl 5 Haziran tarihinde, çevrenin korunması konusunda dünya çapında farkındalık yaratılması ve eylemde bulunulması amacıyla kutlanıyor.

Türkiye, 21 Aralık 2009 tarihinde müzakerelere açılan “Çevre ve İklim Değişikliği” Faslı kapsamında “atık yönetimi” alanında da Avrupa Birliği müktesebatını uyumlaştırmak ve uygulamak konusunda üzerine düşeni yapmakta...

* * *

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası da bu kapsamda (BTSO) AB Uyum ve Yeşil Mutabakat Konseyi’nin sanayide sürdürülebilirlik ve yeşil dönüşüm konularındaki farkındalığı artırmak amacıyla düzenlediği Uludağ Çevre Forumu, “Yeşil Üretim Temiz Gelecek” ana temasıyla 5-6 Haziran tarihlerinde Bursa Business School’da gerçekleşti.

Yeşil Çevre Arıtma Tesisi İşletme Kooperatifi’nin ana destekleyici olduğu forumda, Art Group, Burkasan, Burkay Uğur Kimya ve Sunvital Enerji ‘Platin’ destekleyici, Atıksa ve Bursa Çimento ‘Altın’ destekleyici, Bursa Enerji, DOSAB ve Erka Grup ‘Gümüş’ destekleyici, Burpol ise ‘Bronz’ destekleyici olarak yer aldı.

Forumda 5 ayrı oturum düzenlendi...

Kamu, sivil toplum kuruluşları ve iş dünyası temsilcileri ile akademisyenlerin konuşmacı olarak yer aldığı forumda 5 ayrı oturum düzenlendi.

Forumun ilk oturumu "AB Uyum Sürecinde Sanayiye Yönelik Finansman Kaynakları" başlığı altında gerçekleşti...

Sanayide Sürdürülebilir Su ve Atık Su Yönetimi”, “Yeşil Dönüşüm ve Sınırda Karbon Düzenleme Mekanizması”, “Sanayi ve Geri Dönüşüm Sektörünün Entegrasyonu” ve “Temiz Gelecek İçin Atık Yönetimi ve Geri Dönüşüm Uygulamaları” başlıklı oturumlarla sürdü.

Öte yandan Bursa’yı daha sağlıklı bir geleceğe taşımak adına çalışmalarını sürdüren Bursa Büyükşehir Belediyesi, çevre konusunda toplumsal duyarlılığı artırmaya yönelik bir dizi etkinlik düzenledi...

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.