Hava Durumu

İŞ VE SİYASET ALANINDA KADINLARIN DURUMU...

Yazının Giriş Tarihi: 22.02.2022 15:48
Yazının Güncellenme Tarihi: 22.02.2022 15:48

Ülkemizde giderek artsa da ve siyaset alanında kadınların oranı hala düşük...

Dünya genelinde birçok alanda, özellikle yöneticilik düzeyinde kadınlar, erkeklere göre daha az oranda yer alıyor.

Birleşmiş Milletler (BM) verilerine göre, kadınların siyaset, bilim ve kültür-sanat alanlarındaki görünürlüğü konusunda geçmişe kıyasla önemli kazanımlar elde edildi.

Ancak kadınların bu alanlardaki temsiliyetinin yetersiz kalması, toplumsal cinsiyet eşitliği açısından önde gelen sorunlardan biri olmayı sürdürüyor.

Dünya nüfusunun yarısını oluşturan kadınların toplumsal yaşama etkin katılımı konusunda önemli olan temsiliyet sorunu ülkeden ülkeye farklılık gösteriyor kuşkusuz.

BM Kadın Biriminin yayımladığı verilere göre, dünya genelinde ülkelerin ulusal meclislerindeki kadın milletvekili oranları 1995'te 11,3 iken 25 yılda yüzde 13,7 artarak itibarıyla yüzde 25'e yükseldi.

Ancak salt 3 ülkenin parlamentolarında kadınların sayısı erkeklerden fazla.

Öte yandan 29 ülkede milletvekili kadın oranının yüzde 10'un altında olması da dikkat çekici bir nokta.

Bu, iş dünyası için de benzer bir durumda...

* * *

Dünyada olduğu gibi ülkemizde de şirketlerin yönetim katında yer alan kadınlar var.

Kadınların iş yaşamında daha çok aktif rol üstlenmeleri, karar verici konuma gelmeleri, şirketlerin yönetim katında artık daha çok kadın bulunması giderek artıyor kuşkusuz.

Bunun bir zihniyet devrimi olduğu açık...

Türkiye’de kadınlar iş yaşamında yönetici pozisyonuna gelebilmek için hem kendi bakış açılarını hem de toplumun bakış açısını değiştirmek zorunda.

Bu kapsamda, siyasal haklarını 1930 yılından itibaren çıkarılan bir dizi yasa ile önce belediye seçimlerine katılma, sonra köylerde muhtar olma ihtiyar meclislerine seçilme hakkı tanınan kadınların milletvekili seçme ve seçilme haklarının da 5 Aralık 1934'te Anayasa ve Seçim Kanunu'nda yapılan yasa değişikliği ile tanınmasına karşın, kadınların siyasete katılımlarının neden hala düşük kaldığı sorusu önemli...

Angela Merkel gibi güçlü bir kadın lideri olmasına karşın, Almanya’da kadınlar halen siyasette yeterince temsil edilmediğini bilmek gerek.

Dünya genelinde de benzer bir durum gözleniyor...

* * *

Kadınların iş, bilim ve siyaset alanında neden az olduğu konusuna geçtiğimiz hafta ON TV’de Orhan Efe’nin hazırlayıp sunduğu ‘Türkiye Gündemi’ canlı yayın programına bağlanarak Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi (DOSABSİAD) Başkanı İş insanı Nilüfer Çelikel’e de sordum.

Başarılı bir iş insanı, DOSABSİAD Başkanı, TÜGİAD Genel Başkanı Nilüfer Çelikel, çalışmayı sevdiğini, küçük yaşlardan itibaren çalıştığını belirterek, Türkiye’de şu an çalışan kadın sayısının yüzde 35’lerde olduğunu ama iş dünyasında yönetim kademelerinde daha az kadının yer aldığını, kadınların daha özgüvenli olmalarını beklediğini, devletin de bu konuda destek olması gerektiğinin altını çizdi.

Kadınları destekleyen şirketler, yönetim kademesinde kadınlara fırsat tanımak, doğum ve süt izni gibi haklar için kolaylık getirmek gibi konularda gelişme göstermeye çalışsa da bunlar halen iş yaşamındaki kadınlar için mücadele alanı.

İş yaşamında cinsiyet ayrımcılığı konusunda farkındalık başlamış gibi görünse de yol uzun...

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.