Hava Durumu

Kira Garantisi Sistemi...

Yazının Giriş Tarihi: 30.05.2024 16:31
Yazının Güncellenme Tarihi: 30.05.2024 16:31

Kentsel dönüşümün yoğunlaşması, yeni konut üretiminin salgında düşmesi, evlenenlerin ve boşananların sayısının geçen yıla göre artması, üniversite öğrencilerinden eğitim dönemi öncesi talepleri gibi nedenler son dönemlerde yaşanan kira artışlarının nedenleri arasında sıralanmakta... 

Salgın sürecinde uzaktan çalışmanın artmasıyla birçok kişinin evini kapatarak farklı illere yahut ailesinin yanına gitmesi ve sonra da şirketlerin çalışanlarını yeniden işe çağırmasıyla birlikte bu kişilerin büyük kentlere dönerek ev aramaya başlamasının da artışta etkili olduğu belirtilmekte.

İstanbul başta olmak üzere özellikle büyükşehirlerde yaşanan kira artışları gündemini korumakta... 

İstanbul'un bazı popüler ve merkezi semtlerinde kira artış oranları yüzde 200 ila 300 oranlarına ulaşmış durumda.

Bu tırmanış, özellikle kiracı olanları ve yeni kiralık ev arayanları kara-kara düşündürürken beraberinde kiracı ve mülk sahibi uyuşmazlıklarını da arttırmakta...

Ve bunun bu haliyle daha da artacağı beklentisi gelişmekte... 

Bunu önleyecek sistem yeni de bir iş kolunun doğmasına yol açmış bulunmakta...

Kiran Garantide Sistemi gibi...

* * *

Hiç kuşkusuz halen Tüketici Hakları Kanunu'na göre ev sahibi ve kiracı arasındaki anlaşmazlıkların giderilmesi ve kanunen tüketici olarak nitelendirilen kiracıların hakları için Tüketici Hakem Heyeti'ne başvuru yapılabilmekte.

Ama bu yol hem uzun sürmekte hem de mülk sahiplerini kapsamamakta...

Buradan yola çıkarak yeni bir sistemle mülk sahibi ile kiracılar arasındaki potansiyel uyuşmazlıkları en aza indirecek bir sistem geliştirilmiş...

Bu sistemle mülk sahipleri ve kiracılara tamamen yasalar çerçevesinde güvenli, istikrarlı ve uzun vadeli bir kiralama süreci hizmeti sunulmakta.

Kirangarantide.com sistemi ile Türkiye genelinde bir şirket güvenli kiralama hizmetlerini yaygınlaştırarak bunu dünya geneline yayma amacında.

* * *

Bu sistemde mülk sahibi ile kiracı hiçbir biçimde karşı karşıya getirilmemekte.

Kiracıların kira ödemelerini düzenli olarak takip ederek, mülk sahiplerine mali istikrar sağlanmakta...

Kuşkusuz bedeli karşılığında...

Mülk sahibi ve kiracıların her ikisinin de başvurabileceği bu sistemde sözleşme imzalandığında mülk sahibince her yıl fatura karşılığı bir aylık kira bedeli karşılığı bu hizmet alınabilmekte.

Bu bedel karşılığında mülk sahibinin riski ortadan kaldırılmakta, kiracılara da fahiş fiyat artışı yapılması önlenmekte...

Bu sistemi kurup, işleten yatırımcı firma mülk sahipleri ile kiracılar arasında güvenilir bir köprü oluşturarak, kira süreçlerini etkili ve adil bir hale getirmekte.

* * *

Firma, sözleşme sahiplerinin kiralarını takip etmekte, ödemeleri titiz bir ön inceleme ve araştırmayla garanti altına almakta, yeni kiralanan mülklerde doğru kiracılar analiz edilmekte, istisnai durumlarda risk raporları değerlendirilerek gerekli teminatlar alınarak mülk sahipleriyle kiracılar arasında oluşabilecek olumsuzluklar bu sistem ile ortadan kaldırılmakta.

Mülk sahibi mülkünü sözleşmeyle sisteme girdikten sonra kiracı adayları firmanın uzman kadrosu tarafından her türlü araştırması yapılmaktan ve her türlü teminatlar alındıktan sonra da kiralama işlemi yapılmakta.

Bu sistem aynı zamanda kayıt dışılığın önlenmesi açısından da önemli yararlar sağlamakta...

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.