Hava Durumu

Mahfel koruma altına alınmalı..!

Yazının Giriş Tarihi: 04.06.2024 19:28
Yazının Güncellenme Tarihi: 04.06.2024 19:28

Şimdilerde özel sektör tarafından işletilen, dar hatta orta gelirli vatandaşların bile pahalılığından dolayı pek yararlanamadığı, görüntüleri yüz yıl öncesine dayanan Mahfel, Setbaşı' nın ve Bursa'nın önemli simgelerinden birisi olarak tanınır.
Kurulduğu yıllarda meyhane ve bozahane, daha sonra kahvehane, Cumhuriyet döneminde de aile çay bahçesi halini almış Mahfel...

'Mahfel' adıyla anılması da sanırım bu özelliğinden olsa gerek.

Mahfel, toplanma yeri anlamına gelmekte...

Kentin sivil dinamikleri Helkel'e kadar yürüyecekleri zaman bu mekânı toplanma noktası olarak kullanmaktadırlar hala.

Kentin önemli bir uğrak noktası yani...

Ne ki, aile çay bahçesi özelliği eskiye göre epey değişmiş Mahfel işletmecilik açısından...

Geçmişte Reşat Nuri Güntekin, Oktay Akbal, Orhan Kemal, Bedri Rahmi Eyüpoğlu, Aziz Nesin gibi yazın sanatının ustalarının zaman geçirdiği, söyleştiği, insanların durup soluklandığı, çayını, kahvesini huzur içinde yudumladığı o mekan, bu gün Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nün kiracısı tarafından ortalama Bursalının yararlanamadığı, bambaşka bir işletmecilik anlayışıyla işletilmektedir..!                                                         

***

Hoş, adı daha önceki kiracısı tarafından bilmem ne dondurması olarak değiştirilen Mahfel, sonradan yeniden adına kavuşmuştu ama o günden sonra bir süre Büyükşehir Belediyesi şirketlerinden Burfaş tarafından işletildiğinde kalite ve fiyat açısından halkın geneli tarafından rağbet görmüştü.

Şimdi bu yaşam pahalılığında oldukça da şişirilen fiyatlar nedeniyle geçerken, ‘Şöyle bir nefeslenip, bir bardak çay yahut acı bir kahve içelim’ denilecek durumda değil ne yazık ki..!

Bir bardak çay, bir fincan kahve maliyetinin neredeyse on katı fiyatıyla orta kesimin bile girip, içemeyeceği durumda..!

Çok önceki yıllar nostaljileri ile ‘ah, vah’ etmenin yararı yok artık..!

Önceki dönem Büyükşehir Belediyesi tarafından şimdiki özel sektöre kiraya verilen Mahfel artık Vakıflar Bölge Müdürlüğü malı...

Önceki Büyükşehir Belediye yönetiminin işletmeciyle yaptığı sözleşme ne kadar süreli bilemiyorum ama bu haliyle Mahfel salt nostalji olarak Bursalıların hafızalarında yaşayacak gibi ne yazık ki..!

* * *

Mahfel aslında 'Korunması gereken bir kültür varlığı'...

İşletmeci dere kıyısındaki alanı gün be gün uzatarak vadide alan genişletmekte.

Set Başı köprüsünden geçenler eskiden sağa-sola bakarak dere vadisinin muhteşem görüntüsünü izler, fotoğraf çekerdi.

Şimdi artık salt görülen derme-çatma çatı görüntüsü..!

Korunması gereken bir kültür varlığının ticari kaygılarla çirkinleştirilmesini istemiyor Bursalılar...

Vakıflar Bölge Müdürlüğü de kuşkusuz burasını ticari bir gelir kaynağı olarak görmeyip, amacına uygun kullanımını istemektedir hiç kuşkusuz.

* * *

Mahfel, adına, amacına, geçmişine yaraşır şekilde korunup, arkadaki park da düzenlenip uygun fiyat çerçevesinde Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nce gerekli fazlalıklar ortadan kaldırılıp yeni bir işletmeciyle halkın hizmetine sunulmalıdır.

Dere kıyısı ve vadi de eski görünümüne kavuşturulmalıdır...

Kamu yönetimi içerisinde köklü bir yeri ve yaşamsal bir önemi bulunan Vakıflar Genel Müdürlüğü, vakıfları hayır amaçlarına göre yaşatırken, vakıf mallarını ekonomik bir şekilde değerlendirmek gibi bir amaç taşısa da,  mimari ve tarihi değere sahip vakıf eserlerini korumak ve ihya etmekle de görevlidir çünkü...

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.