Hava Durumu

Sokak Köpekleri Sorunu nasıl çözülecek? (1)

Yazının Giriş Tarihi: 11.06.2024 14:10
Yazının Güncellenme Tarihi: 11.06.2024 14:10

Türkiye'de sokaklarda yaşayan sahipsiz köpek saldırıları son yıllarda artış göstermiş bulunmakta.

Köpeklerin sokaklarda kimilerince beslenerek kontrolsüz bir biçimde çoğalmaları bir yandan, sahipli köpeklerin de kontrolsüz biçimde sokağa terk edilmeleri sokakları güvensiz hale getirmekte.

2004 yılında 650 bin dolayında olduğu öngörülen başıboş köpek sayısının yıllar içinde artış gösterdiği görülüyor.

Bu gün yapılan öngörülere göre 4 milyonu aşmış durumda ve 2030 yılında 60 milyona ulaşması beklenmekte...

Bu kadar hızlı bir çoğalmadan söz ediliyor...

Bu da konunun ciddiyetini ortaya koyuyor ve sıkı önlemler alınmasını gerektiriyor.

Hükümet de zaten konunun üzerine eğilmiş durumda...

* * *

Başıboş sokak köpekleri, sokaklarda doğup, büyüyen enik, sahiplerinden kaçmış, sahipleri tarafından terk edilmiş yahut sahibi tarafından sokakta başıboş beslenen köpeklerdir.

İnsanlarla iç içe yaşayacak şekilde evrimleşmiş olan bu köpeklerin başıboş olarak şehirlerde yaşamaları, kontrolsüz bir biçimde çoğalmaları hem köpeklerin sağlığı ve refahı açısından hem de insan sağlığı ve refahı açısından uygun değildir.

Başıboş köpeklerin çoğalmalarının kontrolsüzce artarak, toplumsal bir soruna dönüşmemesi konusunda bu güne kadar farklı ülkelerin farklı çözüm yaklaşımları olmuş....

Başıboş köpekler; yaptıkları saldırılar, taşıdıkları kuduz ile diğer hayvan hastalıkları, yaptıkları ani ve kontrolsüz hareketlerden dolayı meydana gelen trafik kazaları gibi nedenlere bağlı olarak her yıl on binlerce insanın ölümüne ve milyonlarca insanın yaralanmasına neden olmaktadır.

Ayrıca köpekler baskın bir tür olduğu için kedi, sincap, tavşan gibi diğer memelilerin ve yerde yuva yapan kuş gibi birçok türün yaşamına fırsat vermemektedir.

* * *

2021 yılı itibarıyla 200e yakın türün yok olmasının ana nedeninin bu olduğu gösterilmektedir.

Dünya Sağlık Örgütüne göre dünyada 200 milyon civarı başıboş köpek bulunmakta.

Kuduz hastalığı insanlara yüzde 99 oranında kuduz olan köpeklerden geçmekte, her yıl yaklaşık 55.000 insan kuduz sonucu ölmekte, yıllık ortalama 29 milyon insan köpek ısırılması sonucu aşı olmakta ve salt kuduz ile mücadelede yıllık 8,6 milyar dolar para harcanmaktaymış...

Ülkemizde sokaklardaki hayvan sayısı çok fazla olduğu için hayvan severler ile hayvanlardan korkanlar arasında sık-sık tartışma çıkmaktadır.

Ne yazık ki sokak hayvanlarının neden olduğu çeşitli saldırı vakalarının yaşanması nedeniyle bu konu kimi zaman çok yanlış zeminlerde ele alınmakta, hayvan hakları ve sokak hayvanlarının durumu ile ilgili birçok yanlış bilgi de ortalıkta gezinmektedir.

* * *

Ülkemizde sokak hayvanları sorununun en temel kaynağı bir heyecanla alınıp bakılamayınca sokağa bırakılan hayvanların başkalarınca beslenmeleri onların kontrolsüz bir biçimde çoğalmalarına neden olmaktadır.

Bu nedenle önleyici önlemlerin alınması önem taşımaktadır.

Ülkemizde hayvan satın almaya ilişkin bazı düzenlemeler getirildi. Bunların başında da petshop’larda kedi köpek satışının yasaklanması var.

14 Temmuz itibariyle bu yasak yürürlüğe girecek ve arzulanan o ki erişimin zorlaşması nedeniyle daha bilinçli hayvan edinmeler gerçekleşecektir.

Kuşkusuz uygulamanın ne kadar gerçekçi olacağı belli değildir.

Yarın sürdüreceğiz...

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.