Hava Durumu

Öküzlük nasıl bir şeydir,  diye merak edenlere..!

Yazının Giriş Tarihi: 03.03.2024 16:51
Yazının Güncellenme Tarihi: 03.03.2024 16:51

Ormanın birinde Aslanlar toplanmışlar aralarında konuşuyorlarmış…

“Yahu” demişler, “hesapta kralız, açlıktan öleceğiz birader. Maymuna saldırsak, ağaca kaçıyor; fillere saldırsak, fazla büyük… Ceylanlar hızlı, yetişemiyoruz; kuşa dalsak, uçuyor, eee balık yakalayacak halimiz de yok…N’aapsak?”

Bir tanesi “En iyisi, öküzlere saldıralım” demiş, “iri yarı görünüyorlar ama ne pençeleri var, ne dişleri diş… Tam dişimize göre!” 

Olur mu? Olur. Hücum!..

Ama evdeki hesap çarşıya uymamış. Öküz, öyle yabana atılacak hayvan değilmiş meğer… Organize oluyorlar, topluca savunma yapıyorlar, püskürtüyorlarmış Aslanlarınhücumlarını.

Aslanlar aç. Napsınlar?

“Tilkiye danışalım” demişler…

Tilki “kolay” demiş, “beni, öküzlerin yaşadığı zengin otlakların prensi yapın, işinizi halledeyim…” 

Kabul etmişler…

Tilki, elinde beyaz bayrakla öküzlere gitmiş, “saygıdeğer öküzler” demiş, “aslında aslanlar uysaldır, sizi de çok seviyorlar… Ama; Şu aranızdaki sarı öküz var ya, sarı öküz, işte sorun o… Görünce tahrik oluyorlar, canları çekiyor, verin şu sarı öküzü, Kurtulun kardeşim, huzur içinde yaşayın..!

Öküz heyeti düşünmüş taşınmış, “bana dokunmayan yılan bin yaşasın” mantığıyla, verivermişler sarı öküzü… 

Aslanlar da afiyetle bi güzel yemişler…

Bir gün, iki gün böyle geçmiş, sonra;

Tilki gene gelmiş. “bakın gördüğünüz gibi, saldırılar kesildi, mutlu mutlu yaşıyorsunuz” demiş Ve eklemiş: “ama şu var ya benekli öküz, benekli öküz, O burada olduğu sürece size rahat yüzü yok arkadaş, Canları çekiyor, verin, kurtulun!”

Öküz heyeti düşünmüş, “otlağın selameti için” Teslim etmişler benekli öküzü…

Üç gün, dört gün sonra Tilki gene gelmiş. 

Kuyruğu uzun olanı… Burnu beyaz olanı… Tombul olanı… Tek tek alıp, gitmiş. Otlak seyrelmiş. Semirmiş aslanlar.

Günlerden bir gün… Artık tilki gelmemiş! Gerek kalmamış çünkü. Doğrudan aslan gelmiş. “hanginizi istiyorsam, Canım hanginizi çekiyorsa, onu vereceksiniz, Adamı hasta etmeyin” demiş. 

Otların arasında tir tir titreyen, tek tük kalmış öküzler, “keşke sarı öküzü vermeseydik” demiş kalan Öküzler ama iş işten geçmiş..!

(Form Atmosfer’den alıntı)

Kıssadan Hisse:

Dayanışma içinde olmak insanların birlikte çalışmasını ve sorunların çözülmesini sağlar. Bireysel olarak sorunların çözülmesi zordur, ancak toplumsal dayanışma sayesinde insanlar bir araya gelerek daha güçlü olabilir ve sorunları daha kolay çözebilir. Birlikten güç doğar… Toplumsal dayanışma, insanlar için güvenli ve destekleyici bir ortam sağlar. İnsanlar bir araya gelerek birbirlerine destek olurlar ve birbirlerine güven duyarlar, zorlukları daha kolay aşarlar. Toplumsal dayanışma, toplumun bütünlüğünü güçlendirir. İnsanlar bir araya gelerek toplumun bütünlüğünü sağlarlar ve toplumun güçlenmesine yardımcı olurlar. Toplumsal dayanışma, vatandaşlar arasındaki farklı kültür, inanç yahut etnik kökenlere karşın birbirlerine destek olmalarını sağlar. Bu destek, vatandaşlar arasındaki farklılıkların kabul edilmesine ve birbirlerine saygı duyulmasına yardımcı olur, böylece milli bütünlük pekişir.Ayrıca, toplumsal dayanışma, ülkedeki insanlar arasındaki güven duygusunu artırır ve vatandaşlar arasındaki bağları pekiştirir. Milli bütünlük, bir ülkenin vatandaşları arasındaki bağların güçlü olmasını gerektirir ve toplumsal dayanışma bu bağları pekiştirir.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.