Hava Durumu

Sokak köpekleri sorunu büyüyor..!

Yazının Giriş Tarihi: 14.05.2024 14:20
Yazının Güncellenme Tarihi: 14.05.2024 14:20

Gün geçmiyor ki ülkemizin her hangi bir kentinde, ilçesinde, mahallesinde sokak köpekleri tarafından saldırıya uğrayan bir çocuk, yaşlı, kadın-erkek olmasın..!

Sokak köpekleri ülkemizde büyük bir soruna dönüşmek üzere...

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Sokak köpeklerinin toplatılacağı açıklamalarına karşın bu konuda yeterli bir sonuca ulaşılabilmiş değil.

Sokak köpekleri sorunu ülke gündemindeki yerini korumakta yani...

Sorunun çözümünün yasal boşluktan değil, yerel yönetimlerin ve ilgili bakanlıkların sorunun çözümüne odaklanmamasından kaynaklandığı açık.

Çünkü 2004 yılında kabul edilen 5199 sayılı Yasa, sokak hayvanlarının kısırlaştırılıp aşılandıktan sonra alındığı yere bırakılmasını emrediyor.

Böyle kapsamlı bir çalışma topyekûn başlatılıp sonuçlandırılamadığı için sorun sürmekte ve giderek büyümekte...

* * *

Sokaklardaki köpekleri hayvan sevgisi yahut acıma gerekçesiyle besleyenler belki sevap kazandıklarını düşünseler de aslında onların başıboş halde kontrolsüz bir biçimde çoğalmalarına neden olduklarının da farkında olmaları gerekiyor.

Sokak köpekleri sürüler hâlinde yaşar ve bulundukları alanı koruma özelliğine sahiptirler yani dışarıdan başka köpeklerin o alana girmesine izin vermezler.

Bir alanda köpekler kısırlaştırıldığında artık üreyemeyecekleri ve çevreden köpek girmesine de izin vermeyecekleri için nüfus kontrol altına alınır, bir süre sonra da tamamen yok olur.

Aslında sokak köpeklerinin ömrü çok uzun değildir, trafik kazaları, insan şiddeti, hastalıklar, yetersiz beslenme, olumsuz hava koşulları vs, kısaca şehir yaşamının getirdiği birçok olumsuz etmen nedeniyle ömürleri ortalama beş yıldır.

Eğer bugüne kadar bu kanun tam anlamıyla yaşama geçirilebilseydi sorun büyük ölçüde çözülmüş olabilirdi...

Oysaki belediyeler eş zamanlı ve etkin bir kısırlaştırma yapmayıp sorumlu oldukları sokak köpeklerini bir diğer belediyenin sınırları içine atarak, (kısırlaştırma yapmayan belediyeler kısırlaştırma yapan belediyelerin sınırlarına atıyor genelde köpekleri) “köpekleri doğaya salıyoruz” gibi gerçeklikten uzak komikliklerin arkasına sığınarak bu sorunun büyümesine neden olmaktalar...

Köpekler insanların çıkarları doğrultusunda yüzlerce yıldır evcilleştirilmiş, bekçi köpeği, çoban köpeği, koruma köpeği olarak yahut engelli bireylere eşlik etmek üzere eğitilmiş ve insana bağımlı hâle gelmiştir.

Dolayısıyla avlanma yeteneğini yitiren bu hayvanlar doğada tek başlarına hayatta kalamadıkları için şehir dışına atıldıklarında açlıktan birbirini parçalayarak ölmektedir.

Şehirde boş kalan alanlara ise çevreden başka köpekler yerleşmekte, daha rahat beslenme ve üreme olanağı buldukları için nüfusları hızla artmaktadır.

* * *

Mahallelerde adam başı PetShoplar açıldığını görmekteyiz.

İstatistikler göstermektedir ki yüksek meblağlar ödenerek pet shoplardan alınan köpeklerin büyük kısmı bir süre sonra sokağa terk edilmekte ve bu hayvanlar çiftleşip üreyerek sokak hayvanı nüfusunu arttırmaktadırlar.

Bir çift köpekten 6 yılda 60 bin köpeğin ürediği düşünüldüğünde hayvan ticaretini yasaklamanın önemi ortaya çıkıyor.

Varsıl semtlerde karne hediyesi olarak alınan ve sahiplerinin hevesleri geçtikten sonra sokağa terk edilen bu hayvanların üremesiyle sokaklar köpeklerle dolup taşıyor ve gün sonunda olan, yoksul mahallelerde okula gitmek için boş arazilerden yürüyerek geçmek zorunda kalan çocuklara oluyor.

Yani ‘Zengin şımarıklığı’ yoksulun çocuğunu vuruyor..!

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.