Hava Durumu

Tarımsal üretimde risk ve sigortalama...

Yazının Giriş Tarihi: 01.02.2024 14:20
Yazının Güncellenme Tarihi: 01.02.2024 14:20

Tarım riskli bir sektördür...

Dünyada tarımsal üretimde en büyük risk iklim koşulları olsa da aslında tarımda risk ve belirsizliğin kaynakları çoktur.

Üretim faaliyetlerinin seçiminde, tohum, gübre, ilaç miktarlarının belirlenmesinde, yem bileşimlerinin seçilmesinde, işçi çalıştırmada, borçlanmada, haşerelerle mücadelede ve daha birçok konuda risk ve belirsizlik vardır.

Üretim yapan her çiftçi çok büyük bir risklerle karşı karşıya kalır yani...

Bu nedenle dünyanın her yerende oranları değişse de tarımsal üretime devlet desteği verilir.

Bu desteklemeler kimi zaman ve kimi ürünler için geri dönüşüz, kimi zaman da düşük faizli kredilendirmelerle olur.

Bunun dışında ekonomiye can veren tarım sektöründe üreticileri desteklemek, geçim kaynaklarında meydana gelecek riskleri güvence altına almak ve tarımsal üretimleri esnasında karşılaşabilecekleri muhtemel zararları telafi etmek amacıyla da Devlet Destekli Tarım Sigortaları (TARSİM) ile çiftçilere destek verilir.

* * *

Tarım Sigortası, bitkisel ürünleri, hayvanları ve seraları doğal afetler ve küresel ısınmaya karşı korumaya yönelik oluşturulmuş bir sigorta ürünüdür.

İklim koşullarına bağlı olarak ortaya çıkabilen hasarlar ve  doğal afet sonucu meydana gelebilen tahribatlara karşı teminat sağlayarak tarım ve hayvancılığın sürekliliği sağlamak amacıyla devlet destekli tarım sigortası uygulaması vardır.

Türkiye'de bu işlem Tarım Sigortaları Havuzu (TARSİM) tarafından yönetilmektedir.

Özellikle son yıllarda yaşanan küresel ısınma kaynaklı doğal afet sayısında görülen artış ile Tarım sigortaları daha da önem kazanmıştır.

Dolu, fırtına, hortum, yangın, deprem, heyelan, taşıt çarpması, sel ve su baskını ve benzeri risklerin  tarım ürünlerinde neden olduğu miktar kaybı ve aynı risklerin neden olduğu büyükbaş, küçükbaş, kümes hayvanları, arı ve su ürünleri dallarında yaşanan hayvan ölümleri tarım sigortaları ile teminat altına alınır.

* * *

Devlet Destekli Tarım Sigortaları ile açık alanlarda yetiştiriciliği yapılan her türlü bitkisel ürünler, örtü altı sistemlerinde yetiştirilen ürünler, cam-plastik örtü, teknik donanım ve sera konstrüksiyonu ile yüksek tüneller, büyükbaş süt yahut erkek besi sığırları ile koyun, keçi gibi küçükbaş hayvanlar, deniz ve iç sularda modern kültür balıkçılığı yöntemleri ile yetiştirilen su ürünleri, hindi, devekuşu, yumurtalık ve etlik tavuklar ile civciv gibi kanatlı kümes hayvanları, arı kovanları teminat altına alınır.

Devlet destekli tarım sigortalarından yararlanabilmenin temel koşulu; ürün, arazi ve hayvan varlıklarına ilişkin işletme kayıtlarının ilgili kayıt sistemlerinde güncel olmasıdır.

Çiftçiler Bakanlığın vermiş olduğu sigorta prim desteğinden ve diğer tarımsal desteklerden yararlanmak için ÇKS, TÜRKVET, SKS ve AKS gibi kayıt sistemlerine kayıtlı olmak zorundadır.

ÇKS, Sağlıklı tarım politikalarının oluşturulması, güncellenmesi, geliştirilmesi ve tarımsal desteklemelerin denetlenebilir, izlenebilir bir şekilde yürütülmesini sağlayan TC Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı bünyesinde işlemleri yürütülen bir kayıt sistemidir. Üreticiler, gerek tarım sigortasındaki prim desteğinden, gerekse diğer tarımsal desteklerden yararlanmak için Çiftçi Kayıt Sistemi’ne kayıt yaptırmak ve her yıl bilgilerini güncellemek zorundadır.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.