Hava Durumu

UKRAYNA-RUSYA GERİLİMİ İLK DEĞİL!..

Yazının Giriş Tarihi: 03.02.2022 16:14
Yazının Güncellenme Tarihi: 03.02.2022 16:14

Bu günlerde Rusya’nın Ukrayna’yı işgal edeceği tartışmaları Rusya’nın SSCB döneminde Ukrayna halkına yaptığı katliamı yeniden anımsattı.

Rusya ve Ukrayna arasındaki gerilimin tarihçesi aslında Orta Çağ'a kadar uzanmakta...

Her iki devletin kökenleri, 9'uncu yüzyıldan 13'üncü yüzyılın ortalarındaki Moğol istilasına kadar hüküm süren Kiev Dükalığı adlı Doğu Slav devletine dayanmakta.

Holodomor Soykırımı ya da bazı kaynaklarda geçtiği şekliyle Ukrayna Kırımı, 1932 yılında günümüzdeki adıyla Ukrayna’da ve Rusya’nın Kuban Bölgesi’nde yaşanan bir katliam.

Rusya’nın 18 Mart 2014 yılında Ukrayna’ya bağlı Kırım’ı ilhak etmesinin ardından uzun süredir de Ukrayna sınırına asker yığıyor.

İşgal ve sıcak bir çatışmanın olup-olmayacağı tartışmaları sürerken, NATO ve ABD tarafından gelişmeler izleniyor.

Başkan Erdoğan ise dün Ukrayna’ya giderek arabuluculukla tansiyonun indirilmesine çaba harcıyor.

* * *

Günümüzdeki sorunun özünde, Kiev'in bağımsızlığının Moskova tarafından tam olarak kabul edilmemesi yatmakta...

Açlıktan ölmek anlamına gelen Holodomor Ukrayna Katliamı’nın 1932-1933 yılları arasında maruz kaldığı süreçte Sovyetlerin uyguladığı suni kıtlıkla yaklaşık 8 milyon insan açlıktan ölmüştü.

O dönem Sovyetler Birliğinin yönetiminde olan Ukrayna toprakları en büyük tarım kaynağıdır.

Uyguladığı tarım politikalarıyla köylüleri zorla devlet için çalıştırmış, toprak sahiplerinin toprağına el koymuş, itiraz edenler öldürülmüş yahut sürgüne gönderilmişti.

Sovyetler köylülerden zorla aldığı buğdayı Avrupa’ya satmıştı.

Bütün tarım ürünlerine el oyan Sovyetler, köylünün buğday saklaması halinde idama varan cezalar vermekteydi.

Ülkeyi terk etmeye çalışan insanları zorla geri göndererek soykırımın boyutlarını arttırdı.

Abluka altındaki topraklarda insanlar açlığa ve ölüme zorlanmıştı. Ölümler öyle bir artmıştı ki çocuk esirgeme kurumundaki çocuklar dahi ölüme terk edilmişti.

Stalin’in bu katliam için kendince birçok gerekçesi vardı kuşkusuz.

Bölgenin jeopolitik önemi, Stalin’in bölgeyi saf Rus ırkı ile doldurmak istemesi, bölgedeki köylü halkın Stalin’e birçok politikada destek vermemesi ve bölge halkının Sovyetler Birliği’nden ayrılma taraftarı olması gibi maddeler sıralanabilir.

*  * *

Nazi Almanya’sı 1941 yılında Ukrayna’yı işgal edince halk Stalin’den kurtulduğunu düşündü ama Nazi esareti altında daha da kötü durumlara düşmüştü.

Bu soykırımla ilgili Rusya arşivleri açılmadığı için tam olarak bilinmemekle beraber yaklaşık 8 milyon insan öldüğü öngörülüyor.

Ukrayna her Kasım ayının son Cumartesi gününde Holodomor kurbanlarını anmaktadır.

Bu gün Holodomor katliamını;

Ukrayna, Amerika Birleşik Devletleri, Avrupa Birliği, Avustralya, Arjantin, Azerbaycan, Belçika, Brezilya, Ekvador, Estonya, Gürcistan, İspanya, İtalya, Kanada, Letonya, Litvanya, Macaristan, Moldova, Paraguay, Peru, Polonya ve Vatikan kabul etmektedir.

* * *

Rusya ile 'Batı cephesi' arasındaki gerilim, Ukrayna üzerinden son günlerde giderek tırmanıyor.

Bir yandan taraflar arasında karşılıklı suçlamalar sürerken; Rusya'yı 'işgal hazırlığı' ile suçlayan Batılı ülkelerin Ukrayna'ya silah sevkiyatını hızlandırdığı haberleri geliyor.

Rusya işgal suçlamasını reddederken, bir yandan da Türkiye’nin de girişimleriyle diplomasi yoluyla çözüm sağlanması için girişimler somut ilerleme kaydedilmeksizin sürüyor.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.