Hava Durumu

Yenilenebilir enerjide ne durumdayız?

Yazının Giriş Tarihi: 07.05.2024 12:30
Yazının Güncellenme Tarihi: 07.05.2024 12:30

Enerji, bütün dünyanın, tüm sanayilerin gündeminde...

Bir tarafta enerji krizleri, artan fiyatlar, diğer tarafta temiz enerjiye geçiş zorunluluğu.

Türkiye son yıllarda bu konuda önemli adımlar attı ve bu sürmekte...

Tekstil ve hazır giyim sektörü de bu tablonun içinde sürdürülebilir üretim için öncelikle yeşil enerjiye dönüş projelerine ağırlık vermiş durumda.

Türkiye her geçen gün sektörü sıfır karbon hedefine de yaklaştıracak yatırımlar yapıyor, yeni projeleri yaşama geçiriyor.
Son dönemde tüm dünya ile birlikte Türkiye’de de enerji konusunda yeni çözümler gerektiren oldukça hareketli günler geçiriyor.

Bir yandan yeni petrol alanları keşfedilip üretim artışları sağlanırken öte yandan da yeni doğal gaz kaynakları arayışı sürüyor.

Ve aynı süreçte yenilenebilir enerji konusunda rüzgâr ve güneş enerjileri alanında önemli yatırımlar sürüyor.

Zaten Türkiye’nin geçtiğimiz yıl imzaladığı Paris Anlaşması ve Yeşil Mutabakat kapsamında temiz enerjinin hızla tüm ülkede yaygınlaştırılması gerekiyor.

* * *

 

Yenilenebilir denilince yaygın olarak güneş ve rüzgâr akla gelse de

Hidroelektriği de yenilenebilir saymak gerekiyor.

2023’te elektriğin yüzde 41’i yenilenebilir kaynaklardan gelirken bunun salt yüzde 16’lık kısmı rüzgâr ve güneşten geldi.

Hidroelektrikte örneğin Türkiye’nin iyi bir konumda olduğunu söyleyebiliriz.

Oysa güneş enerjisinin Türkiye’deki ticari geçmişi 10, rüzgâr enerjisinin ise 15 yıldır.

Gelinen noktada rüzgâr ve güneşin elektrik üretimindeki payları sırasıyla yüzde 10 ve yüzde 6’dır.

Türkiye’de son yıllardaki gelişimi olumlu olsa da henüz potansiyelin çok gerisinde bulunduğumuzu ve fosil yakıtlara olan bağımlılığın azaltılması için daha fazla çaba harcanması gerektiği açıktır.

Uzun dönemli planlama yaparak, kurumlarımızı güçlendirerek, gerekli noktalarda güneş ve rüzgârın sürdürülebilir büyümesini maddi olarak destekleyerek ve bürokratik süreçleri bu alanlarda kısaltarak sağlıklı bir gelişim yakalamalıyız.

Ne ki tarım alanlarımızı da koruyarak hiç kuşkusuz...

Türkiye güneş enerjisi potansiyeli açısından oldukça avantajlı bir coğrafyaya sahip...

Komşumuz Yunanistan güneş enerjisinin elektrik üretimindeki payında yüzde 19’a, İspanya yüzde 17’ye ulaşmışken Türkiye’de güneşin payının yüzde 6’larda kalmış olması daha yapılması gereken çok şeyin olduğu apaçık ortadadır.

* * *

 

Türkiye’deki bu durumun başlıca nedeni enerji politikalarındaki istikrarsız görünüm, değişen ve karmaşık mevzuat ile destek mekanizmalarının son tüketiciye yeterince ulaşmaması olarak sıralanabilir.

Küresel çapta uygulamalarda yeni yatırımların yaklaşık yarısının çatılardan geldiğini görülür.

Çoğunluğun çok katlı apartman binalarında yaşadığı göz önüne alındığında çatılara kurulacak Güneş Enerji Sistemleri yatırımlarında mevzuattan kaynaklı zorluklar karşımıza çıktığı görülüyor.

Bu yatırımlarda bürokratik yüklerin azaltılarak yenilenebilir enerji mevzuatının sadeleştirilmesi, yapı ve yapı yönetimi mevzuatının günümüz koşullarına göre güncellenmesi gerektiği uzmanlarca belirtiliyor.

Artan nüfusla enerjiye bağımlılığımız gün geçtikçe daha çok artıyor. Teknolojik gelişmeler, yaşam tarzımız ve daha birçok neden sayabiliriz.

Türkiye’nin mevcut finansal kapasitesi, teknolojik altyapısı ve yürütülen enerji politikaları göz önüne alındığında kısa vadede yüzde 100 yenilenebilir enerji kullanımı olası görünmemekle birlikte yeni kolaylıklar oluşturularak yatırımların arttırılarak sürdürülmesinin altını çiziyor uzmanlar...

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.