Hava Durumu

15 TEMMUZ VE CEVABI VERİLMEYEN SORULAR 9

Yazının Giriş Tarihi: 20.09.2022 18:25
Yazının Güncellenme Tarihi: 20.09.2022 18:25

Türkiye de bugüne kadar gördüğümüz darbelerin hiçbirisi siviller tarafından yapılmamıştır. Hep ordu eliyle yani devlet eliyle yapılmıştır. Sivil idarenin darbe yapmaya gücü yetmez. Bu darbenin oyunculuğunu üstlenen paralel yapı ise gerçekte ABD’nin güdümünde olan bir yapılanmadır. CİA vasıtası ile bu yapı kullanılmış, sayın Erdoğan a ve dolayısı ile Türkiye bu darbe ile test edilmiş, elense çekilmiştir. Bu darbeyi CİA ile birlikte içerdekiler düzenledi. Ama önceki darbelere bakarsak CİA bu şekilde sonucu etkileyebilecek hatalar yapmaz. Ortada cevabı verilmeyen bir sürü soru var. Sabaha karşı planlanan bir darbe asla ve kata öne alınmaz. Mümkün değil, darbe kararı alınmışsa bunu kimse önleyemez. Bundan önce yapılan darbeleri gördük. Hiçbirinin askeri hazırlıklarını görmedik. Hepsi de planlanan saatte ve hepsi de sabaha karşı yapıldı ve iş bitti. Bazıların zannettiği gibi , darbe saati geri alındı safsatası da inandırıcı değil. Zira yukarıdaki uyduların tamamına yakını ABD’nin emrinde, üstelik bu iletişim vasıtalarını kuranda onlar. CİA isteseydi bütün iletişimi durdurur, ne haberleşme kalırdı ve ne de aydınlatma. Üstelik gazete haberlerine baktığımızda incirlik üssünden 42 helikopter kayıp deniyor, bunlar nereye gider? Gariplikler bitmiyor, darbe saat 16:00 da haber alınıyor, aradan sekiz saat geçiyor, ne Genelkurmay ne MİT ve ne de istihbarattan tık yok.

Darbe bir plan işidir. önceden, aynen satranç oyunundaki gibi rakip hamleleri ön görüp, tedbirler almak gerekir. Darbeyi yapanlar da elbette ki birliklerinde bu tedbirleri almışlardır. Almamaları düşünülmez. Öyle anlaşılıyor ki darbeyi organize edenler büyük olasılıkla bir şeyden haberi olmayan rütbesizlerin başına birkaç sağlam adam verip, sokağa saldılar, gerçek organizatörler ise hiçbir şeyden haberi yokmuş gibi, karşı darbe olmasın diye birliklerinde kaldılar. Zira her türlü silah ve mühimmat birlik depolarındadır. Bu depolar karşı darbecilerin eline geçerse işlerinin biteceğini tahmin etmişlerdir. O zaman şunu düşünmeliyiz. Ortada devlet kurumlarında büyük bir tasfiye başladı. Kimin nereye gittiği, kimin nereye getirileceği muamma… Darbeye kalkıştıkları için alınan askerlerin yerine, geride kalan asıl oyuncuların getirilemeyecekleri ne malum? Bu tozlu ortamda bunu bilen var mı? Hayır.

Acı anıları ile ülkemiz ve insanlarımız üzerinde derin izler bırakan terör örgütünün, bir sürü tutuklamalara rağmen hayatiyetini devam ettiriyorsa, bir yerde hükümet hata yapıyor demektir. Toprak üstünde görünen dallası kesmekle, ceza vererek örgütü çökertemezsiniz. Köklerinizi kesmeden ağacı yok edemediğiniz gibi, hala toprak altındaki kripto köklerden yukarıya kılcal damarlar vasıtası ile rant pompalıyorlar demektir. Bu rantında en büyük kaynağı genel ve yerel idarelerdir. Hükümet bugüne kadar Fetöcü hainleri kamu kuruluşları ile genel ve yerel idareler temizleyerek köklerini kesmediği için bu curcuna devam edecek demektir. Sorunların kendisini siyasi rant çıkarmak için kullanırsan, rakibi ekaste için bir silah olarak kullanmak istersen neticede kendinde sorunun bir parçası olursun.

Biz millet olarak nedense biraz balık hafızalıyız. Etrafımızda cereyan eden oyunların ve olayların arka planındaki kökenlerini pek araştırmıyoruz. Körü körüne inandığımız ideolojimizi, olmadıkları halde mitoloji kahramanları gibi görüp, ağızlarından çıkan her söze inanıyoruz. Basiretsizlik öyle gözlerimizi tamamen kapatmıştı ki; yukarıdakiler çok büyük hatalar yapmasa da vardır bir bildiği, diyerek liderin hata ve kusurunu kabul edemiyoruz. Teker patlayıp araba uçuruma yuvarlandıktan sonra, sonuçla oyalanıp duruyoruz. Arabanın şoför koltuğunda bulunan idareciyi sorgulamak aklımıza gelmiyor. Darbeyi hazırlayan sebepler üzerinde kafa yorup da, ülkenin tekrar bu karanlık günleri yaşamaması için gerekli önlemleri alma hususunda adımlar atmıyoruz. Bu vurdumduymazlık ise yeni yeni belaların tekrar nüksedeceğinin habercisi olduğunu unutmayalım.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.