Hava Durumu

Ağabeylik ve Emanet (1)

Yazının Giriş Tarihi: 23.04.2023 22:08
Yazının Güncellenme Tarihi: 23.04.2023 22:08

Şunun şurasında seçimlere az bir süre kaldı. Siyasi partiler aday sıralamalarını yaptılar...Daha doğrusu bazı siyasi partiler, milletvekili titrinden başka hiçbir özelliği olmayan, beş yıl mecliste kaldıkları halde, masa başında uyuklayan, sadece oy vermek için parmak kaldıran Bursa milletvekillerine, yukarıdakiler aynen devam dediler. Suyun başını tutan bazı milletvekilleri, tekrar kendilerini  seçtirebilmek için 1.bölgeden sıraları tehlikeye girdiyse yön değiştirerek ikinci bölgeden aday oldular.

Göstermelik yapılan temayül yoklamaları İYİ Parti hariç diğer partiler tarafından hiç göze alınmadı. İl yönetimi ve teşkilatlarının kafalarında oluşturdukları aday sıralamalarına da itibar edilmedi. Zaten tabanı, nazarı itibara olan  siyasi partiyok.  Bütün bu genel merkez dayatmalarına rağmen, ne il yönetimlerinden ne de teşkilat mensuplarından en ufak bir karşı duruşu geçtik, serzeniş dahi çıkmadı. Çıkmasına da imkan yok. Çünkü, il başkanlarını da atayan genel merkez.

Bu güne kadar, ülkeyi yöneten siyasiler, menfaat devşirmek için Anadolu insanının, insan olma yönünü bir tarafa bırakarak, pragmatik (faydacılık) kafa yapısına dönüştürdüler. Bunun sonucu olarak da, eskiden insanların kafasında ve sosyal hayatında, yaşantılarında var olan; karşılıksız yardım, iç içe girmiş aile yapıları, evden güzel bir yemek kokusu etrafa yayıldığında, komşuluk hukuku gereği pişen yemekten komşulara da ikram vesaire gibi güzel hasletler, uygulanan politikalarla yok edildi. Bütün bunların yerini selam ve sabahı kesme, eyyamcılık, gelene ağam gidene paşam zihniyeti moda oldu. Akıl, mantık, kültür, gelenek ve göreneklere bağlılık yobazlık gibi algılandı. Hatta Anadolu insanının kafasındaki ve gönlündeki bu evrilme, inancına da yansıdı. Eskiden insanlar ibadetini Allah rızası için yapar, bundan bir karşılık ve menfaat beklemezlerdi. Şimdilerde ise Müslümanların kahir ekseriyeti cennet için, huriler için ibadet etmeye başladı. Hocalarımız bile vaaz ve hutbelerinde şunu yaparsanız cennete gireceksiniz, yapmazsınız da cehennem ile korkuttuklarını çok duymuşsunuzdur. Karşılıklı menfaat üzerine inşa edilmiş bir inanç ve ibadet sistemi, Allah'ın inananlardan murat ettiği bir inanç biçimi midir? Bunu iyice sorgulamalıyız. Aile hayatımızda bile çocuk, anne baba için bir sigorta gibi düşünülür. Çocuğumu okutayım iş güç sahibi olsun da, yaşlandığımızda bize baksın düşüncesiyle çocuklarımızı büyütmüyor muyuz? 

Yeni toplum anlayışımızda,  bir siyasi partiye üye olurken veya oy verirken, çoğumuz, o siyasi partinin zihniyet ve felsefesine değil, iktidara geldiğinde oğlumu kızımı nasıl işe sokarım, ihale kaparım düşüncesi hakim.

Halbuki insan sevdiğini bir karşılık veya vuslat beklemeden sevmeli ve bağlanmalıdır. Eski Anadolu muhafazakarlığıdediğimiz, Yesevi ve Bektaşi kültürünün Anadolu’dakitemsilcilerinden olan merhum Yunus Emre, aşağıdaki beytinde Allah sevgisinin nasıl olması gerektiğini açıklamıştır:

​Cennet cennet dedikleri

​Birkaç köşkle birkaç huri

​İsteyene ver sen onu

​Bana seni gerek seni

Dizelerindeki inanç ve sevgi iklimini çevresine yaymaya çalışmış.

​​​Devam edecek…

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.