Hava Durumu

Ağabeylik ve Emanet (3)

Yazının Giriş Tarihi: 25.04.2023 18:21
Yazının Güncellenme Tarihi: 25.04.2023 18:21

CHP'nin Bursa bölgesi listelerine bakarsak eskisinde pek fark yok gibi. Sadece zorunluluk gereği ittifak partilerinin adayları sıralara atıştırılmış, böyle olunca da tam bir liste yapmanın zorluğu da ortada. Gördüğüm kadarı ile etnik kafa yapısına sahip eski milletvekilleri, gene listelerde seçilecek yerlere yerleştirilmiş gibi. Aday kalitesi olarak Atatürk'ün partisine yaraşır ehliyetli bir liste gibi görünmüyor.

MHP'nin listesi ise, seçilebilecek sırada eskiden olduğu gibi değişmeyen anca Bursa'ya da hiç bir olumlu hizmeti olmayan ,işi gücü genel başkanın yanında konu mankeni olmuş birisi getirilmiş. İlk birden sonraki adaylar ise belki de ilk sıralardakinden cevval olsa bile ilk birleri seçtirmek için sıralamaya dahil olmuşlar gibi...

İYİ Parti ise iki eski milletvekilini sıraya koymaması olumlu bir davranış olmuş. Zira ikinci bölgeden seçilecek parlamentoya giden milletvekilini Bursa halkı hiç görmedi, maalesef o da Kendini kamuoyunda hiç göstermedi. Varlığını hiç görmediğimiz yokluğunu hiç aramayacağımız bir kişi. Meclis ve kamuoyunda varlığını çokça gördüğümüz birinci bölge milletvekili ise Dağ ilçerini temsilen ,AK Parti listelerinde seçilecek sıralarda iki aday gösterildiği için belki de oy getirisi düşünülemeyeceğinden listeye konmamış veya ileride değerlendirilmek için buzdolabına konmuş olabilir. İYİ Parti listeleri en azından bu haliyle çoğu yeni yüzler. kendilerini bu süreçte halka tanıtabilirlerse başarılı olabileceklerine inanmak gerek.

Ne hikmetse seçimler yaklaştı mı genel merkez tarafından ağabey tabir edilen adaylar ,listelerin başına yerleştiriliyor. Bu ağabey yerleştirme umumiyetle iktidar partisinde sıkça rastlanan bir durum. Bursa'yı idare eden iktidar partisinin il teşkilat kadroları bugüne kadar istenen performansı göstermedikleri için, her seçim döneminde ağabeyler gönderiliyor. Gönderilmese bile artık bekler hale geldiler.

Geçenlerde sosyal medyada dolanırken şöyle bir fıkra okudum. ''Akıl hastanesinde bir hasta kendisini tavana baş aşağı asmış etrafındakilere de <> diyerek kimsede indiremiyormuş konu başhekime kadar intikal etmiş. Başhekim de gelenlere <> diyerek ikna edin talimatını vermiş. Aradan biraz süre geçtikten sonra görevliler tekrar başhekime gelirler.<> fakat şimdi de etrafında toplananlar, biz karanlıkta kalacağız diyerek bizim indirmemize müsaade etmiyorlar...

AK Parti il teşkilatı maalesef bu hale geldi. Fıkradaki gibi ,Her seçimde liste başlarına sanki Bursa'da adam bitmiş gibi genel merkezden ağabeyler bekliyor. Bursa için çok üzücü bir durum.

Güzel Bursa’mızı şanına yakışır şekilde meclis te temsil edecek temsilcileri gönderemedi. Her seçimde birilerinin Bursa’ya gelip vasi olmasını bekledi. Her şeye kayıtsız şartsız mutlak itaat kültüründen kurtulamadığı için her dönem ağabey  dedikleri insanları kabul etti ve yukarısının emrine uymayı yeğledi. Hiçbir zaman Bursa’yı, Bursalılar idare eder, diyemedi. Bursa İl teşkilatının yumuşak karnını bilen siyasilerimiz de sağdan soldan kendi memleketlerinden seçilemeyecek kişileri ağabeyinizdir diyerek liste başlarına yerleştirdi. Önceleri Sayın Bülent ARINÇ’I, daha sonra sayın Müezzinoğlu’nu, Efkan Ala’yı, yerel de ise merhum Hikmet ŞAHİN’i şimdilerde ise sayın Alinur Aktaş ı ,bu seçimde de Mustafa Varank ı abi olarak gönderdi. Benim siyasi olarak yadırgadığım ve güzel Bursa’mıza yakıştıramadığım bir olgudur ağabeylik. Kendine güveni olmayan, kendi ayakları üzerinde durmaktan aciz teşkilatlara ağabey gerekir.

Devam edecek…

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.