Hava Durumu

AĞABEYLİK VE EMANET (6)

Yazının Giriş Tarihi: 28.04.2023 14:40
Yazının Güncellenme Tarihi: 28.04.2023 14:40

Şunu açıkça belirtmeliyiz

Emanet sadece bir kimseye teslim edilen eşya ya da para demek değildir. Emanet, canımızdan, kanımızdan, başlar. Dinimiz, ailemiz mümin kardeşlerimiz, verilen sözler emanettir. Gidenlerin geride kalanlara bıraktığı vatan, en büyük emanettir üstelik vatan sevgisi imanın da bir gereğidir. Bulunduğumuz mevkiler, yaptığımız işler bir emanettir. Bu cümleden olarak, bugün bir belediye başkanlığı, kaymakamlık bir partinin il ve ilçe başkanlıkları  makam ve mevki oldukları içinde birer emanettir. Bize emanet edilen bu imkanlar, babamızın malı değil, bu ümmetin malıdır. İster bizim temsil ettiğimiz partiye oy versin veya vermesin, işgal ettiğimiz makamların hakkını vermek, korumak hususunda hassasiyet göstermek, sorumluluk bilincine varmak, öncelikli görevimiz olmalıdır. Nedense  kendi maddi menfaatlerimizi emanet ettiğimizde, emanet ettiğimiz kişi ve kuruluşları en ufak ayrıntılarına kadar araştırıyoruz. Güvenirlilik hususunda en ince detaylarına kadar araştırıyoruz. Ama ümmetin (kamunun) bize yüklediği emanetleri teslim hususunda pek güvenlik araştırması yapmıyoruz. Ümmetin emanetleri hususunda en ufak mesuliyet hissi bulunmayan, ciddiyet ve hakkaniyet duygusunu kaybetmiş, kendisine emanet edilen müesseseleri batırmaktan çekinmeyen, sonra hiçbir şey yokmuş gibi pişmiş kelle misali karşımıza çıkan niceleri vardır. Onca insanın alın terini, emeğini, umudunu yok ediyor ve sonra da hiçbir mesuliyet hissetmiyorlar.  Halbuki emanetleri tıpkı canımız gibi malımız gibi korumak, mesuliyetleri de en iyi şekilde taşımalıyız.

İyi güzel de seçimlerde aklımızdan geçen bir partiye oylarımızı verdiğimizde, bu emanetler nedeniyle vatandaş olarak bizim sorumluluğumuz bitti mi ? Hayır. Seçtiklerimizi seçimlerden sonra da vatandaş olarak denetlemek bizim görevimizdir.  Lakin bizler , çalakalem oy verdiklerimizi , seçimlerden sonra da , artık sorumluluk onlarda ben sorumluluğu oy vermekle  üzerimden attım diyerek denetim görevimizi unutuyoruz.

                Günümüz insanında hiç de tasvip etmediğim bir düşünce yapısı var. Hiç kimse meselelerin çözümleri konusunda elini taşın altına sokmak istemiyor. Herkes bırak yapsınlar mantığı ile hareket ediyor. Halbuki aynı yükü paylaşarak  kaldırabilsek, herkes gücüne göre sorumluluk yüklense hayatımız daha kolay olacak. Yakalanan kısrak harmanı döver misali genlerimize atalarımızdan gelmiş gibi. Zira insanlarımız asırlar boyu memleketin sorunlarını çözmede, dikkat edilirse önceleri Selçuklu hanedanına, daha sonra Osmanlı hanedanına yüklenmişler. Sanki bizlerin hiç sorumluluğu yokmuş gibi kıyıya çekilmişler. Zamanımız da  da aynı mantalite devam ediyor. Bugün bizler devletin kurum ve kuruluşları ile tüm sorumluluklarını, çözümlerini bir lidere sayın RT Erdoğan’a yüklemişiz. Her yere, her şeye o koşturuyor. Ülke sorunlarının çözümü için yirmi dört saat koşturuyor, didiniyor ama onun alt kademesin de çalışan bakanlar milletvekilleri, biraz da biz insiyatif alıp da sayın Erdoğan’ın  yükünü hafifletelim diyen yok. Ak partinin en alt kademesinden tutun da milletvekilli, bakan ve başbakan seviyesinde bulunan herkes ağzını açmış bir kişi, bir fani olan sayın Erdoğan dan medet umuyorlar. İşin tuhafı sayın cumhurbaşkanı hem ülkenin sorunları ile uğraşıyor ve hem de ak partiyi temsil eden sayın bakanların yanlış icraatlarını da müdahale edip düzeltmekle meşgul oluyor.

. Bu da gösteriyor ki seçip de meclise gönderdiğimiz, milyonluk makam arabalarına binerek şaşalı törenlerle sözde memleket için turalayan bakanlarımız görevlerini hakkıyla yapmıyorlar demektir. Halbuki birlik ve beraberliğin ne denli başarı getirdiğini hepimiz biliyor ve söylüyoruz.

Devam edecek…

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.