Hava Durumu

ANAYASAYI NEDEN DEĞİŞTİRİYORUZ? (4)

Yazının Giriş Tarihi: 04.06.2024 19:39
Yazının Güncellenme Tarihi: 04.06.2024 19:39

Yeni Anayasa diyenler, bu ibare kılıf yapılarak kendilerinin bugüne kadar uyguladıkları keyfiliklerine kılıf uydurmak için bir manevra içindeler. o zaman da demokrasi ve özgürlüklere tuzak hazırlanıyor demektir.

Sen bugüne kadar uyguladığın eğitim,  kültür ve ekonomik programlarınla ülke de ipsiz-sapsız sorumsuz kendi kültür ve inanç değerlerine yabancılaşmış bir nesil yetiştir, sonra da küçük aklınla anayasaya yazacağın üç kelime ile herşeyin düzeleceğine inan! Bu safdillikten başka bir şey değildir. Bu anlayış tarzına kimse inanmaz.

Zaten bu millet artık sen ne dersen de, senin laflarına itibar etmiyor. Çünkü bugüne kadar verilen söz ve vaatlerin çoğu kof çıktı. Laflar ve icraatler birbirini tamamlamadı. Bundan önceleri yapılan anayasa değişikliklerinin hiçbirisi, insanların derdine çare olmadı. Bir şarkı sözünde yazıldığı gibi “ duvardaki resim başka sen başka” misali söylenenler ve yazılanlar bir türlü gerçekleşmedi. Aksine tam tersi sonuçlar ortaya çıktı. Son referandum da sayın cumhurbaşkanımız meydanlar da “bu kardeşimize yetkiyi verin. Bakın o zaman enflasyonla mücadele nasıl olacak söylemleri ile halkı kandırmadı mı? Başkanlık sistemine geçtiğimizden beri sofralarımızdan her sene bir dilim ekmek eksildi. Ahlakın tefessüh etmesi sonucu, yağmalar, talanlar, cinayetler çoğalmadı mı? Millet her şey düzelir diye  bugüne kadar ümitle bekledi, lakin görüldü ki kandırılan biz olmuşuz.

Bugünlerde kamu oyunda sözle tartışılan ama, mahiyetini bilmediğimiz ve belki de  iktidarın  bile hazırlığını yapıp da taslağını bile yapmadığı, iktidarı ile  muhalefeti ile bir hayalin kavgasını yapıyoruz.  Sanki ortada önümüze getirilmiş bir belge varmış gibi havanda su dövüyoruz.

Üst akıl dediğimiz kurum, senelerden beri anayasayı değiştireceğiz diye nutuklar atıyor. Yukarıdakilerin pompalamaları sayesinde , herkes anayasanın değiştirilmesi hususunda beyanlarda bulunuyor.  Bu konuda makaleler, haberler ve vaatler sıralanıyor. İnsanların ağzında sakız olmuş bir anayasa dolaşıyor. İşin garibi yıllardır dillendirilen ve kamu oyunu meşgul eden husus, eski anayasanın değiştirilerek yeni bir sivil anayasa propagandası yapılıyor. Halk da zannediyor ki, iktidar 1982 anayasası yerine, kendi inanç ve kültürünün yaşatılacağı yeni bir anayasa yapılacağını zannediyor. Lakin bu değişiklik istemi, ülkenin menfaatlerine değil, cumhurbaşkanlığı sistemine payanda olabilecek maddeleri güçlendirmek için istendiği açıktır.

Değişim tekamül için elzemdir.

Yeryüzü kitabına baktığımızda, her şeyin zaman içerisinde değiştiğini görürsünüz. Bu değişim bazen kendiliğinden, bazen de dış etkenler vesilesiyle oluşur. Şöyle bir ibret gözüyle çevremize baktığımızda, tabiat dediğimiz varlık her baharda değişir. Sonbahar da sarararak dökülen yapraklar,  çiçekler kışın ölür. İlkbaharla birlikte yeniden dirilerek hayat bulur ve etrafına da hayat bahşeder. Bu değişim olmazsa insan olarak yaşadığımız dünyadan zevk alamayız, monoton  bir hayatımız olurdu. Değişim sayesinde her şey yenilenir ve yeniden doğar. İnsanlar değişir. Algılar değişir. Etrafımıza şöyle bir göz atacak olursak, dünyanın gidişatı da değişiyor. Bir yanda, kendi ellerimizde yok ettiğimiz şehirler, hayatlar, hallaç pamuğu gibi gökten rahmet yerine yağdırdığımız bombalarla hak ile yeksan olurken, diğer yandan yeni dünyaya gözlerini açan bir çocuğun haykırışlarında ve safiyane parlayan göz bebeklerinde ilahi kudretin izlerini görerek ümitleniyoruz.

Devam edecek

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.