Hava Durumu

ANAYASAYI NEDEN DEĞİŞTİRİYORUZ? (5)

Yazının Giriş Tarihi: 05.06.2024 19:18
Yazının Güncellenme Tarihi: 05.06.2024 19:18

Dünya da değişmeyen sadece Allah (C.C) nin koyduğu ilahi ve mutlak kanunlardır. Siz dışardan ne kadar müdahale etseniz de, onu, nizamı alem için hayırlı düsturlar olarak vaz eden yegane kanun koyucusu olan Cenabı hak değiştirebilir.

Şurası da bir gerçektir ki, Türkiye de daha ortada değiştirilecek anayasanın hiçbir maddesi kaleme alınmadığı halde, yukardakilerin kamuoyunda uyguladıkları algı operasyonları sayesinde bile,toplumdaevetçi ve hayırcılıkbaşladı,daha yeni anayasa ortada yokken insanlar yeni anayasa değişiklikleri konusunda aldatıldı, kutuplaştırıldı. Millette kutuplaşma başlayınca da herkes, kendi partisinin kulağına üflediği sözcükleri dillendirmeye başladı, kimse “ya ortada fol yok yumurta yok, anayasa metinleri yok ben neye evet veya neye hayır diyeceğim” diye düşünmüyor, düşündürülmüyor, insanlar bu konuda kendileri gibi düşünmeyenleri de hemen hain olarak ilan ediyorlar. Toplumların zihninde var olan ve olması gereken aklı selim dediğimiz, yüce akıl sanki  kafamızdan söküp çıkarılmış gibi…  İnsandan aklı selim alındığında ise bu sefer “sürü” psikolojisi hakim oluyor. Toplumdaki insanların her türlü düşünce ve davranışları liderler tarafından manipüle edilebiliyor. Benim aklım, benim fikrimin yerini üst akıl alıyor. Böyle olunca da üst akıl, evet dediğinde evet, hayır dediğinde düşünmeden hayır diyoruz. Bu şekilde beynimizde ve zihnimizde oluşan mutlak itaat kültürü sayesinde üst akılı haşa ilahlaştırıyoruz. Daha önceleri kabul ettiğimiz ve inandığımız kutsal değerlerimizi bir kenara atıyor, bu değerlerin söylediklerine kulaklarımızı tıkıyoruz. Yaşanabilir bir dünya için ilahi kurallar koyan ve ahiret mutluluğumuzu temin babında yasaklar ve mecburiyetler vaz eden yüce yaratıcımızın ve sözleriyle, hareketleriyle bize örnek olan onun Rasulünü bir tarafa bırakıyor, veya önemsemiyoruz. Üst akıl bir şeye evet deyin dediğinde onun emrine hemen uyuyoruz da, yüce yaratıcımız veya onun Rasulü bir şey dediğinde niye evet diyemiyoruz? Çoğu zamanda her türlü noksanlıklardan münezzeh yüce Yaratıcının ilahi emirleri ve yasaklarını bırakıyor, noksanlıklarla malul kulların emir ve talimatlarına uyuyoruz.

Evet içinde yaşadığımız şu alem de, herşey değişiyor. Bu değişim sonucu hayat bir ivme kazanıyor. Değişimden dolayı meydana gelen tekamül sonucu, insanların hayatı kolaylaşıyor, ihtiyaçları kıt imkanlara rağmen karşılanabiliyor. Üretim araçlarını değiştirerek gelişim sağlayabiliyoruz. Tekniğin değişerek gelişmesi sonucu, makineden otomasyona, ondan  bilgisayar teknolojilerine, daha sonra da  yapay zeka ve nano teknolojisine geçişler hep değişimle olmuştur.

Ancak anayasayı değiştireceğiz dediğimizde, önemli olan bu değişikliği kimler gerçekleştirecek? Sorusuna cevap vermemizde gerekir. Anayasalar yapılırken metinler önemli olduğu gibi, içeriği, taşıdığı ana tema, kim ve kimler tarafından nasıl bir prosedür izlenerek yapılması gerektiği hususlarında ön çalışmalar da çok önemlidir.

Zira anayasayı dikta edecek kurucu irade gerçekten milletin içinden çıkmış, temsilcilerden oluşuyorsa, millet iradesi anayasaya yansır. Yoksa bugüne kadar yapılan anayasalarda olduğu gibi “ben yaparım millet uyar.” Mantığı ile hareket edilmemelidir. Fikir kökleri batıya bağlı ve batıdan aydınlanan kafaların, bağlı bulundukları batının kokuşmuş değerlerinden harmanlayarak kaleme aldıkları metinlerden bu millete fayda gelmez. Yeni yapılacak anayasa da artık bu millet, kendi geçmiş tarihini, inancını ve kültürel değerlerini yeni anayasa da görmelidir. Artık kolaycı bir mantıkla hareket ederek mevcut ve batı anayasa metinlerini tercüme edilerek alınan metinleri bu milletin önüne getirmesinler.

Devam edecek

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.