Hava Durumu

ANAYASAYI NEDEN DEĞİŞTİRİYORUZ? (6)

Yazının Giriş Tarihi: 06.06.2024 22:22
Yazının Güncellenme Tarihi: 06.06.2024 22:22

Ak parti bundan önce de 2017 yılında anayasanın bir kısım maddelerini değiştirdi. Lakin bu değişiklik maddelerini hazırlayan, ana tema fikrini ortaya atan, bil fiil yasa maddelerini fiziki olarak dikta eden akpartili meclis üyeleri olmadı. Yol, köprü, baraj, hava alanı ihalelerinde olduğu gibi devlet garantili yap işlet devret modelini kullanarak, elit isimlerden oluşan bir kurula hazırlattı. Hazırlayan isimler şöyle bir göz atarsanız içlerinden ak partiye gönül verenler olduğu kuşkuludur. Ak partinin önderlik ettiği bir anayasayı onun milletvekilleri hazırlamadı. Hakimiyetin kayıtsız şartsız sahibi kabul edilen halk sınıfından bir fert de yoktur. Elitlerin hazırladığı bir anayasa metni  usulen halka kabul ettirildi. Çoğu insanımız da neyi onayladığını bilmeden evet mührünü bastı. Ak partili sayın dostlarımız da, üzerinde hiç düşünmeden, fikir dahi beyan etmeden, bu değişiklik maddeleri partinin ilkelerine uyuyor mu uymuyor mu? Bu milletin manevi değerleri kültürünü, maddi değerlerini metinlere yansıdı mı yansımadı mı? Bu soruların,müsbet anlamda değerlendirildiğini de göremiyoruz. 60 maddelik bu değişiklikleri incelersek, vatandaşın hayrına dişe tırnağa dokunacak en ufak bir yarar göremedik. Zaten bugüne kadar ki uygulamalara bakarsak, değişiklik maddeleri, sadece tek adamlık saltanatını daha da perçinleştirdiği payandanlardır. Ülkenin bütün kurumlarının yetkilerini tek adam dikta rejiminin eline altın tepside  sunmuştur. Şimdilerde dillendirilen yeni anayasa kavramı da ötekilerden farklı olmayacaktır. Kamu oyundaki anketlere ve son mahalli seçimlere bakarak saltanatlarının sonunun yakın olduğunu görenler, kendi hukuksuzlukların, yağma ve talanlarının üstünü kapama gayesiyle, sorumluluklarına yasal kılıf uydurmak amacıyla bu değişikliği ortaya attıkları kanaati hasıldır.

Fetönün siyasi ayağını oluşturanlar ve buna sebep olanlar, halen iktidar koltuklarında oturup da yalandan bu örgütün karşı propagandasını yapar görünenler, elbette ki iktidarları ellerinden gittiğinde FETÖ örgütünün terör ağacına su dökerek büyütenler, hesap vermemek içinde anayasayı değiştirmek istemektedirler.

Şu fani dünyada, bir gün daha fazla iktidarda kalalım diye, bu ülkenin bu milletin geleceğine karanlık perdeler çekilir mi? Elbette ki bu millet üzerlerine kabus gibi çöken çekirge sürülerini defetmeye de müktedirdir.

İktidardakilerin ne zaman başı dara düşse, sıkıştıklarında sorumluluklarını örtbas için kamu oyunu meşgul edecek argümanları kullanmasını çok iyi biliyorlar. Daha dün Irak ta ve Suriyede, şehitlerimizin müsebbib ve sorumluları bulunmadan hemen vatandaşın zihnini başka yönlere çekme gayesiyle ortaya atılmıştır, yeni anayasa fikri. En kötü  ihtimalleolası bir erken seçimde  Ak partinin bu seçimler de vatandaşın oyunu alabilmesi de çok zor. Zira, uygulanan ekonomik politikaları çöktü. Vatandaş çok zor durumda. Geçim sıkıntısı had safhada… çalışan kesim karnını doyuramıyor, üretim durmuş vaziyette… esnaf ve köylü kesimi gırtlağa kadar borç batağına girmiş durumda. Böyle bir ortamda, Ak partinin vatandaşın oyunu alması çok zor. Seçim propagandası esnasında, halkın bu dertlerinize çare olacağım diyerek yeniden iktidara gelmesi de mümkün değil… o zaman durup dururkenVatandaş bugün kamu oyunda ortaya attığı, yeni anayasa, adalet reformu, aya insan gönderme, PKK ile  mücadele gibi argümanları toptan halkın zihnine empoze ederek, halkın sofradaki yokluğunu düşündürmeden, bombardıman yağmuru  altına alarak gerçek sorunları düşündürmemeye yöneliktir.

Yoksa akpartinin  bu anayasayı değiştireceğine pek inancımız yok, aksi düşünülse bile Akpartinin yeni bir anayasa hazırlayabilecek hukukçuları bile yok,bu takdirde kendi ayağına kurşun sıkmış olur.

Aziz dostlar; Türkiye’miz bugünde iktidar ve muhalefet tarafından başkanlık sistemi üzerinden, büyük bir sistem kavgası içine çekildi. Sistem tartışmaları da bilimsel ve demokrasi kuralları üzerinden değil, tarafların  ürettikleri kavramlar ve sloganlar üzerinden yürütülmektedir. Ülkemiz etrafı ateş çemberi haline dönmüş, her gün canlarımızı kara toprağa veriyoruz. Allahsızlık, kitapsızlık, soysuzluk ve ihanetler had safhaya ulaşmış, ekonomik yönden köylümüz, işçimiz, emeklimiz, esnafımız büyük bir mağduriyet içine sürüklenmiş, artık insanlarımızın yüzleri gülmeyi unutmuş analarımızın, bacılarımızın dökecek gözyaşlarının kalmadığı ve kuruduğu bu ortamda, en azından sistem kavgalarının içine  girmemeliyiz. Eski değiştirdiklerimizden ne fayda gördük? Onu düşünmeliyiz. Sonuç olarak,Anayasayı değiştirmek yerine,bizi idare edenleri değiştirsek daha iyi olmaz mı. (SON)

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.