Hava Durumu

Ayranımız Yok İçmeye…

Yazının Giriş Tarihi: 25.05.2024 19:25
Yazının Güncellenme Tarihi: 25.05.2024 19:25

Yoksul olduğuna bakmadan gösteriş yapmaya kalkışanların gülünçlüğünü anlatmak için kullanılan değimdir. Bu tip kimseler kendi ağırlıklarını tartmadan ölçmeden çevreye hava atmaya bayılırlar. Her zaman fark edilebilmek için kendilerini olduklarından daha büyük göstermeye çalışırlar. Bu tespit insanlar için doğru olduğu gibi işletmeler içinde kullanılır.

Şöyle etrafımıza baktığımızda irili ufaklı bir sürü işletme görürüz. Bir kısmı kendi sermayesinin büyüklüğü ölçüsünde bazı işlere girişirler. Kendi geçimlerini sağladıkları gibi, arta kalan kazanışlarını, işletmeyi ve üretimi daha da ileriye götürmek, işletmeyi büyütmek için çaba sarf ederler. Çok büyük bir kısmı da olduğundan büyük görünmek ister. Bu yüzden de kazandıkları parayı takım taklavata değil de, binek arabalarına bastırmaya  bayılırlar. Türkiye’ de kendi fikri ve zihni ağırlığını bilmeyen küçük adamların sorunlarından biriside güçlü görünmek için olduklarından büyük görünme arzusudur. Bu sahte görüntüyü sağlamak içinde, bilgilerine, becerilerine ve fikri donanım yerine, imajlarına, kıyafetlerine ve lafazanlığa yönelirler.  Topluma büyük görünme arzusu, küçük liderlerin en büyük açmazlarından biridir. İçine gark oldukları aşağılık duygusundan kurtulmak için, toplum huzuruna çıktıklarında içi boş anlaşılması namümkün büyük laflar, kendi egolarını tatmin maksadıyla da sözlerini kuvvetlendirmek için, iddialı söylemlerde bulunur, altı doldurulması mümkün olmayan ne idüğü belirsiz aforizmalar sarf ederler.

Bu yapılanlar belki bir süre işe yarar. Atılan oltaya takılan küçük de olsa balıklar olabilir. Bazen de farlara yapışan küçük kelebeklere de rastlanır. Merhum hocamızın tabiriyle “ ye kürküm ye “ misali değer yargısını sadece maddeye hapsetmiş, zahire  bakarak aldanan insanlarda görülür. Bu tipler gördükleri ateşi, ışık sanan zavallı kelebekler gibidir. Cebinde ikinci paketi alacak parası olmadığı halde her gün altmışbeş tl’ lik sigara içenleri, cebinde parası olmadığı halde kredi ile alarak sokaklarda lüks arabasıyla hava atan tipleri bol bol görüyoruz. Bu tiplerin çoğu çocuğuna bir litre süt almaz, evinin kirasını ödemez, ama ağzındaki sigara, altındaki arabası ile hava atmaya bayılırlar. Bu örnekleri çoğaltmak da mümkündür. Ancak dışa dönük bir yaşam tarzını kabul eden bu insanların kalıcı başarıları elde ettikleri pek görülmemiştir.

Öyleyse insanlarımız yüzlerindeki bu maskeleri çıkarmalı gerçek yüzünü göstermeli. Plastik hakikatlerden, sahtelikler dünyasından uzaklaşarak, kendi içsel yaşantısına dönmelidir.

Büyük görünme kompleksini en çok bürokraside görmek mümkün. En ufak bir makamda, makam arabası, makam şoförü, özel kalem sekreteri gibi bir sürü personel görürsün. Hele hele yüksek makamlardan birisi şehrimize veya mahallemize gelecek haberi alınınca, daha zatı şahaneleri gelmeden rüzgarı gelir. Hazırlıklar emniyet tedbirleri, geçeceği güzergah trafiğe kapatılır. Bu durum tamamen büyüklük kompleksinden gelir. Kendileri küçük ama büyük makamları işgal eden insanlarım kendilerini büyük görmek arzularını tatminden başka bir şey değil. Bu kadar debdebeye ne lüzum var. Bu ülkede yaşayan millet evladı devletinin ne kadar güçlü olduğunu biliyor. Kime neyi ispat etmeye çalışıyoruz. Halbuki devlet sadece idari yapısındaki bu lüks ve şatafatı kaldırsa, gösteriş için harcadığı parayı yatırımlara dönüştürse belki on sene sonra dünyanın süper gücü olma yolunda çok büyük mesafeleri kaydeder. Bu memlekette bürokrasiye beş yıl içinde gösteriş için alınan makam araçlarının parası ile gayet güzel bir otomobil fabrikası kurmakta mümkündür.

Yeni Türkiye’ de artık bazı işler, bazı anlayışlar esaslı olarak değişmeli. Türkiye küçük insanların ufuksuz ve yüreksiz siyasi parti liderlerinin, üretme becerisi olmayan üniversitelerin ülkesi olamaz Aziz milletimizin bunca mücadelerinin, çalışmasının bunca ümidin ve hesapsız duanın bir karşılığı olmalı. Bunca badirelerden geçmemiz anlamsız değildir. Artık herkes kendi işini yapmalıdır.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.