Hava Durumu

KANLA YOĞRULAN TOPRAKLAR (2)

Yazının Giriş Tarihi: 12.05.2024 23:28
Yazının Güncellenme Tarihi: 12.05.2024 23:28

Bugünkü dünya düzeninde ekonomik gücü olan konuşuyor ve hakkını alıyor. Gerekirse her türlü yaptırımları uygulayabiliyor. Gerekirse de kafana vuruyor hükmünü sürdürüyor.

Sayın Erbakan, AB’nin ve Birleşmiş Milletler ’in yapısını bildiği için, bu iki paktın karşısında İslam ülkeleri ile 3. Dünya ülkelerinin hak ve menfaatlerini korumak ve kollamak amacıyla çok kısa süren iktidarı sırasında 15 Haziran 1996 yılında D.8 ler denilen bir yapıyı kurarak harekete geçirdi. Ekonomik işbirliği Teşkilatı’nın ilk kurucu devletleri Endonezya, Bangladeş, İran, Mısır, Malezya, Pakistan, Nijerya ve Türkiye idi. Bu 8 ülkenin hükümet başkanlarının kurduğu bir birliktir. İdari merkezi de İstanbul’dur. Birliğin amacı İslam ülkeleri arasında ekonomik ve siyasal alanda işbirliğini sağlamaktır. Faaliyetlerinin ana teması da ‘’savaş değil barış’’, ‘’çatışma değil diyalog’’, ‘’çifte standart değil adalet’’, ‘’üstünlük değil eşitlik’’, ‘’sömürü değil işbirliği’’, ‘’baskı ve zulüm değil insan hakları ve demokrasi’’ idi. Teşkilat halen hukuken devam ediyor lakin fiilen hiçbir faaliyetini göremiyoruz.

İki senede bir sözde toplantılar yapıyor lakin bugüne kadar ne basında ne de haberlerde ismini duyan var mı? Zannetmiyorum. Adı var kendi yok bir teşkilat. Meydanlardaki konuşmaların da ‘’bizler hocanın talebesiyiz’’ diyenlerin onun hayata geçirdiği bu teşkilatı yok saymaları iktidara gelirken BOP Bakanlığını kabul etmesinin bir sonucu mu acaba? Sayın Cumhurbaşkanımız Birleşmiş Milletlerde kürsüye çıkıp dünya beşten büyüktür lafını edeceğine, Sayın Erbakan’ın kurduğu D8’ler teşkilatını canlandırıp dünyada 6. Bir güç olma yolunu seçseydi o zaman İslam alemi de dünya daha güzel olmaz mıydı?

Sayın Erdoğan B. Milletler için hep “dünya beşten büyüktür.” Diye konuşmalar yaptı ama, netice de dünya her zaman beşten küçük oldu. Hep konseydeki beş ülkenin dediği oldu. Türkiye deki liderler bugüne kadar İslam ülkeleri Birleşmiş milletler teşkilatı hususunda, diğer İslam ülkeleri de dahil ciddi bir çalışma yapmadılar. Halbuki “Van minut olayından sonra sayın Erdoğan ve Türkiye birlik konusunda çok büyük bir ivme yakalamıştı. Ama bu ivme yanlış ve günübirlik politikalar çare gibi algılandığından artık bu güven ve inanırlık da ortadan kalktı. Artık orta doğunun bütün emirlikleri ve devletçikleri tamamen ABD’nin emrine girdi. Bundan sonraki süreç de bu birliği tesis hayaldir.

Bu hatırlatmalar, bazılarının canını sıkabilir ama,  maalesef hakikat apaçık ortada ve hatta gözümüzün içine bile girdi. Bundan sonraki süreç de, aldanmak, aldatılmak ve kullanılmamak için yanlışlarımızla yüzleşmek ve kritiğini yapmak zorundayız. Çünkü Kudüs, sadece stratejik ve dini açıdan kırmızı çizgimiz değil, ahlaki ve hukuki açıdan da bir mücadele kriterimizdir. Bunun için kınayarak öteleyerek uzaklaştırmayı değil, sevgi ve hoşgörü ile birlik olmaya ve bir olmaya ihtiyacımız var.

Eskiden beri fareler ve kediler arasında geçmiş ve zamanımıza kadar anlatılan bir hikâye vardır. Evin kedisi, üzerine düşen görevi yapıyor. Yaradılışı icabı ev sahibinin kilerine fareleri yaklaştırmıyormuş. Bu yüzden evdeki fareler aç kalma korkusu içinde yaşıyorlarmış. Kedinin bu baskılarına çare bulmak için, evin bütün fareleri toplanmışlar, kediden nasıl kurtuluruz! Diye çareler ve çözümler aramaya başlamışlar. Herkes kediyi saf dışı etmek için öneriler sunmuş. Ancak bir farenin “kedinin boynuna çan asalım, Böylece kedi harekete geçince çan çalar bizde çanın sesini duyunca kendimizi emniyete alır, kedinin zarar vermesini önleriz.” Fikri toplantı da kabul görmüş. Kedinin boynuna çan takılması için bütün fareler karar almışlar. İçlerinden yaşlıca olanı “evet alınan karar doğru ama, bu çanı kedinin boynuna kim takacak.” Sorusu karşısında tüm fareler suspus olmuşlar.

Devam edecek…

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.